Çocuklarda Şekil Ya Da İçerik Yönünden Öteleme

 

İçinde şu an yaşadığımız dünya, o derece tahmin edilemeyen boyutlara geldi ki, bunu yaşı ilerleyenler böyle düşünüyor. Ancak bu durumu teknolojinin içine doğmuş olanlar da çok doğal karşılıyor. Hatta herhangi bir katkıda kendileri bulunmadan, yalnızca eleştiriyor ve memnuniyetsizlik de en yüksek düzeyde…

Tarihle biraz durumu ilişkilendirmek de gerekir; tarihten şu an kastımız, insanlar geçmişte nasıl yaşamışlar, neler yapmışlar, olanaklar nasılmış, herhangi bir şeyi elde ederken ödenen bedeller, zaman zaman onu bile bulamama, elimizdeki ile yetinme gibi özellikler…

‘Zenginlik için bir kıvılcım güzellik için bir sivilce yeter.’ Demişler ya… İçinde şu an bulunduğumuz olanaklar bizi nereye kadar götürecek, garantimiz var mı?

Büyük afetlerle zenginliğin sıfıra inmesi, kendini yükseklerde görürken, marka seçerken, bir ekmeğe muhtaç kalma, uzun süre onu bile kuyruk bekleyerek alabilme durumu…

Çocuklarınızı; öğretmenlerin en şık, en süslü, dekorasyonun en süper, herhangi bir çiziği bile oyuncaklarda olmadığı, en elit! Ailelerin okuluna göndermemelisiniz. Çocuklarımıza bazen sıradanlık yaşatabiliyor muyuz? Çünkü bizim hep ona sunduğumuz, hep hazır ve alıcı olduğu ortamlar; onu mutlu etmeye yetiyor mu? Ancak biz mutluyuz. En güzel okullara çocuğumu gönderiyorum, çocuğum için tüm imkanlarımı harcadım gibi… peki yaşama hazırlık ne alemde? Diğer insanlara çocuğunuz hiç karışmadan her zaman kendi dünyasında mı yaşayacak? Fırından bu çocuk hiç ekmek almayacak mı? Çarşı, Pazar gezmeyecek mi? Hiç bizlerin kurduğu cam fanusun içinden çıkmayacak mı?

Doktora çocuğumuzu götüreceğiz, doktor hakkında karara muayenehanenin dekorasyonundan karar veriyoruz. ‘hayır, bu doktor iyi değil’, anaokulunun süslü mü süssüz mü olduğuna bakıyoruz ‘Burası hiç güzel değil, her zaman benim çocuğum en iyisine layık’ içerik mi dış görüntü mü önemli? Hep konsept alışıldık mı olmalı? Neden kendi fikir dünyamız, doğallık olmasın.

Oyuncaklarla her tarafı dolu, duvar süsleri ile bezenmiş anaokulunun iyi bir eğitim verdiğinin garantisi var mı? Yerinde ve zamanında eğitim araçlarını kullanmak eğitime katkı sağlar. yoksa göze çarpıcılık değildir velilere önemli olan…

Herkes Ali Muhiddin Hacı Bekir’i tanır ve aynı konumunu başladığından beri kullanmaktadır. Üretimi temiz ve damak tadına uygun yapıyorsa yeterlidir ve özünü yıllardır korumaktadır. Dükkanın lüks görüntüden uzak olması, şekli işinin en iyisini yapması için ona bir engel oluşturmamıştır.

Eğitim ve öğretime, eğitimde sunulan olanakların olumlu değişiklikler sağlaması mutlaka güzeldir. Fakat çocuğu ile ebeveyn güzel bir okula göndermekle yeteri derecede ilgilenmiş olmuyor. Zamanı onunla değerli bir şekilde geçirmeyi, ilgi ve iletişimi önemsemelidir. Çocuğa maddi olanaklar sunmak, her dediğini yapmak ilgi değildir.

Bu çocuklar sonra bu düzene öyle bir alışıyorlar ki sanki siz mecbursunuz, geri imkanları almak ya da almak için çaba göstermek istediğinizde de çok büyük tepkilerle karşılaşabiliyorsunuz. ‘Zaten beni sen hiç sevmiyorsun ki’ ‘Daha başka ailelerin çocuklarında neler var’ ‘her gün şunu bunu yapıyorlar’ ‘Haftada birkaç gün ya da haftanın şu günleri şu etkinliğe gidiyorlar’ ‘Evde hiç kimse iş yapmıyor, sen benden ne bekliyorsun?’ gibi konuşmalara kadar varabilen diyaloglar yaşanıyor. Kıymetini bildirecek şekilde, çocuğa imkanlar sunulmalı, hemen çocuk elde etmemeli, beklemeli ve isteklerini öteleyebilmeli.

Eğitimin içeriğine, alınan hizmetin değerine yapacağınız seçimlerde önem vermeli, onlara isteklerini ötelemede destek olmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Seçici Konuşmamazlık (Selektif Mutizm) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü