Çocuklarda PANİK ATAK Nedenleri ve Tedavisi

Çocuklarda PANİK ATAK Nedenleri ve Tedavisi

Panik atak aniden başlayan, bilinmeyen yoğun korku ve zaman içinde tekrarlayan kişiye yoğun sıkıntı veren dehşete düşüren korku nöbetleridir. Panik atak yetişkinlerde görülebildiği gibi çocuklarda da sıkça görülür. Bu bir hastalık olarak tanımlanamaz ancak bir hastalığın belirtisi olabilir. Bazı durumlarda ise panik atak kesinlikle bir hastalıktır ve tedavi gerektirir.

Panik Atak

Kişide panik atak, ne kadar zaman sıklığı ile görülebileceği bilinemez. Belki sadede bir kez ortaya çıkar belki de birkaç ay bu durum sürebilir. Panik atak kişinin hayatını olumsuz biçimde etkiler ve panik atak geçiren kişinin hayatı tamamen değişebilir. Bu durumda bir uzmandan yardım almak gerekir. Aksi durumda kişinin sosyal hayatı tamamen değişir ve depresyona girecek kadar ciddi boyutlara ulaşır.

Çocuklarda Panik Atak

Son yılların en moda hastalıklarından birisi olan panik atak, sadece yetişkinleri değil, artık çocuk ve gençleri de etkilemektedir. Erken teşhis ile tedavi edilirse, zararlarından korunabilirsiniz. Panik atak çocuklarda da yetişkinlerle aynı etkileşimi yapabilir. Kişi mantıklı düşünemez her an ölecekmiş gibi bir korkuyla yaşamaya başlar. Bu durum çocuklarda korku, endişe ve ölüm düşüncesini beraberinde getirir. Çocuk panik atak geçiriyorsa sürekli huzursuz ve gergin olur. Her an kendisine zarar gelecekmiş gibi korkar. Zamanla evden dışarı çıkmak istememeye başlar ve hayatı tamamen değişir.

Panik atak belirtileri

* Nefes darlığı, yoğun korku, endişe, ölüm korkusu, aniden sıkıntı ve huzursuzluk,

* Baş dönmesi, çarpıntı, daralma, çıldıracakmış gibi olma, bayılma hissi, sersemlik,

* Aşırı derecede korku, üşüme ve titreme,

* Kontrolü kaybetme, bulantı gibi belirtilerle ortaya çıkar.

Panik atak nedenleri

* Aşırı stres, depresyon,

* Kafeinli içeceklerin fazla tüketilmesi,

* Tiroit bezi hastalıları,

* Takıntılı kişilik olarak sıralanabilir.

Genellikle kadınlarda panik atak hastalığı daha fazla görülmektedir. Panik atağa neden olan etkenler arasında ilk sırayı stres almaktadır. Yaşamı kötü etkileyen bir olayın yaşanması stere neden olmakta ve sonunda panik atağa nende olmaktadır.

Panik Atak Tedavisi

Hastalığın tedavisi için ilk olarak teşhisi konmalıdır. Daha sonra ataklara neden olan etkenler bulunmalıdır. Uzmanlar çoğu zaman hastalığın teşhisinin zor olduğunu belirtiyor. Bu nedenle panik atak belirtisi olan çocukların ilk olarak çocuk doktoru tarafından değerlendirilmesi gerekir. Yapılan tedavileri ile panik atak genellikle önlenebiliyor. Panik atağın nende olduğu birçok rahatsızlıkta böylelikle ortadan kalkıyor. Panik atakta tedavi şarttır. Ancak tedavi olunmadığı zaman birçok ciddi sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz. Çocuklarda sosyal hayatı ve okul yaşamını olumsuz biçimde etkilemektedir. Arkadaşları ile ilişkisi bozulur ve kendini yalnız değersiz hissetmesine neden olur. Çocuk sürekli bir endişe kaygı içinde olur. Evden ayrılmak istemez, okula gitmek istemez. Zaman içinde ortamlardan ve insanlardan kaçmaya başlar. Panik atak depresyona neden olabilir ve bunun sonucunda intihar girişimlerinde bulunabilir. Ergenlik çağında içkiye başlanabilir ya da uyuşturucu gibi alışkanlıklara başvurabilirler.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Utangaçlık ve Çekingenlik Nedenleri başlıklı makalemizde çekingen çocuğa nasıl davranılmalı, çekingen çocuğa nasıl davranmalı ve çekingenlik nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

7 YORUM

 1. PAN0NİK ATAK GEÇİRİRKEN ÇOCUK YAPMANIN ZARARLARI NELERDİR BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM

 2. BİLGİ EDİNMEK İSTİYORUM

 3. asiye korkmaz

  oğlum yukarıda belirtiğiniz bütün belirtiler var.nasıl tedavi ediliyor. yardımcı olabilirisiniz.

 4. benim panik atağım var ne yapmam gerekir daha 11 yaşında bir kızım

 5. merhaba benim 6yaşında oğlum buaralar bişey olduğu zaman çok korkuyor hastalandı zaman titremeler birşey olacak korkusu yaşıyor ben veya babası biryere gidince korkular başlıyor geleceklermi birşey olurmu gibi acaba panik atak olabilrmi ne yapabilirim

 6. sena tunçdemiş ki,

  9yaşındaki oğlum hiç bir yere gitmeyelim hep evde olalım babam işten beşte gelmeseevde kıyameti koparıyor teni beyazlaşıyor yanakları pembeleşiyor adeta boğulacak gibi oluyor bu aşırı korkuyu nasıl atlatabilirim

 7. aşırı stres yapıyorum bu yüzden panik atak olabilirim nedense filimler beni etkilediğini düşünüyorum