Çocuklarda Kronik Öksürük Nedenleri ve Tedavisi

Çocuklarda Kronik Öksürük Nedenleri ve Tedavisi

Kronik öksürük çocuklarda oldukça sık görülen bir yakınmadır. Kronik öksürük demek için öksürüğün 8 haftadan uzun sürmesi ve altta yatan herhangi saptanabilen bir hastalığın olmaması, solunum yolu spesifik bir etyolojinin saptanmaması gerekmektedir. Ayrıca çocuğun aktif veya pasif bir sigara içici olmaması, birtakım ilaçlardan da kullanmaması gerekmektedir .

Çocuklarda Kronik Öksürük Nedenleri

Çocukluk çağında non spesifik kronik öksürüklerin yüzde 95 post nazal akıntı, astım, infeksiyon sonrası öksürük ve gastroözefagial reflü dediğimiz hastalıklara bağlıdır. Bunlardan sırayla gidecek olursak özellikle postnazal akıntı halk arasında geniz akıntısı en sık görülen kronik öksürük nedenlerinden bir tanesi özellikle alerjik dediğimiz rinit ve sinüzite bağlı olabiliyor. Bunları özellikle aileler yatar pozisyonda öksürüğün arttığını ve sabahları ilk kalktığında öksürüğün arttığını ifade ederler. Bunun nedeni genellikle alerji testleri tomografi ve sinüs grafisiyle saptanabilir.

Son yıllarda oldukça sık rastlanan hemen hemen her çocuktan nerdeyse bir tanesinde rastlanan öksürük veya solunum yolu hiperreaktivitesi dediğimiz bir problem vardır . Bunda akciğer dinleme bulguları normal yapılan testler tıkanma bulguları saptanmaz . Tam olarak çocukluk çağında görülme sıklığı tam olarak belli değil ama son yıllarda çok sık rastlıyoruz. Yani neredeyse 2 çocuktan birinde polikliniğe baş vuran bu rahatsızlığı saptayabiliyoruz . Bunlarda da gene muayenede her herhangi bir şey saptanmayabilir , solunum fonksiyon testleri yapılarak büyük çocuklarda özellikle teşhis konulabilir. Küçük çocuklarda ise tedaviden tanıya gidilebiliyor. Tedavisi veriliyor özelikle steroid grubu inhalar steroidler veriliyor, eğer yanıt alınırsa tanı kesinleşiyor. Yanıt alınamazsa o tanıdan uzaklaşıyor .

Diğer bir şey viral öksürük özellikle üst solunum yolları enfeksiyonundan sonra 6 ile 8 hafta süren bir öksürük söz konusu herhangi bir bunda da başka bir neden saptanmaz beraberinde de hastalıktan sonra herhangi bir burun akıntısı hapşırık gibi bulgular da olmaz . Bunda da aile herhangi bir panik olacak bir durum olmadığı belli bir süre öksürüğün devam edeceği anlatılmalıdır aileye diğer bir kronik öksürük nedeni gastro özefagial reflü özellikle bronşlara mide materyalinin çok küçük parçacıklar halinde kaçması sonucunda oluşan bir durumdur buda bir takım testlerle anlaşılarak kronik öksürüğün tedavisi yapılabilir. Bu tür hastalıklar da daha çok bir takım testler solunum testleri , cilt testleri ile tanıya gidilebilir.

Bir önceki yazımız olan Çocuğum Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde 3 yaşındaki oğlum küfür ediyor, 4 yaşındaki oğlum küfür ediyor ve anne baba çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü