Çocuklarda Korku: Çocuklar Nelerden Korkar?

Çocuklarda Korku: Çocuklar Nelerden Korkar?

Çocuklarda Korku: Çocuklar Nelerden Korkar?

2 Yaş: Bu yaştaki çocuklarda genellikle seslere bağlı bir korku sendromu vardır. Özellikle tren, kamyon, gök gürültüsü, elektrik süpürgesi vs. seslere.

2.5 Yaş: Annenin yavaş yavaş uykuya geçişlerde yanından ayrılma dönemi olduğundan alışılmadık odaya birinin girip çıkması durumlar çocukta korkuya neden olur.

3 Yaş: Bu yaşlarda görsel korkular ön plana çıkar. Karanlık, hayvanlar, anne babanın gece sokağa çıkması gibi.

4 Yaş: Bu dönemde hem sessel hem de görsel korku oluşur. Motor gürültüsü, karanlık, yabani hayvan ve annenin evden ayılışı gibi.

5 Yaş: Fazla korkulu bir yaş değildir genelde görsel korku olabilir. Düşme, bir yerini incitme gibi.

6 Yaş: Özellikle seslerle ilgili çok korkulu olunduğu bir dönemdir. Kapı zili, telefon, böcek, hayalet, cadı korkusu, yatağın altından biri çıkacak korkusu, su, ateş ve anneyi evde bulamama korkusu gibi.

7 Yaş: Karanlık, bodrum, tavan arası. Gölgeleri hayalet gibi algılama. Okuyup izledikleri her şeyden fazlasıyla etkilenme vardır.

8-9 Yaş: Endişeler ve korkular bu dönemde azalır. Kişisel endişeler başlar. Bir şeyi başaramamak, okulda başarısızlık gibi.

Çocuklar korktuğunda neler yapılmalı?

1. Korkusuna saygı gösterilmeli

2. Onun korkularının geçici olduğunu kendinize hatırlatın.

3. Korktuğu durumdan biraz uzak tuttuktan sonra duruma yardımcı açıklamalar yapılmalı.

4. Korktuğu duruma tekrar alışabilmesi için o duruma yavaş yavaş ilerletin.

5. Çocuğun nelerden korktuğunu saptamalı ve onlardan uzak tutulmalıdır.

6. Korkuları sıralansın yaş grubu ve yaşanabilecek düzeydeyse bu durumdan korkulmamalı fakat aşırı ve geçmiyorsa bir uzmana danışılır.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Öfke Nöbetleri ve Engellemenin Yolları başlıklı makalemizde çocuklarda öfke nöbeti ve çocuklarda ruh sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü