Çocuklarda Konsantrasyondaki Önemli Etkenler

 

 

Beslenme, çocuklarda öğrenme ve konsantrasyon için önemli!

Okulların başlaması ile birlikte ‘okulda çocuğum nasıl sağlıklı beslenecek?’ sorusu da anne ve babaların gündemine yerleştir. Aslında aileden yani evdeki beslenme tarzından okul döneminde sağlıklı beslenmenin ilk adımı geçiyor. Uzmanlar ‘Mutlaka kahvaltıyı çocuğunuza öğretin’ diyor.

Çocuk gelişimi hakkında

‘Artık çoğu özel okulların kantini yok, yemekhanede bulunan ana öğünlerin yanı sıra ara kahvaltılar da veriliyor. Kantinler için devlet okullarında ise yapılan son düzenlemelere göre cips, gazlı içecekler, şekerlemeler, kızartmalar ve çikolata gibi abur cubur grubunu kapsayan besinler kaldırıldı. Çocuklar, sağlıklı beslenme konusunda bilinç arttıkça daha sağlıklı beslenebiliyor’ diyen Köse, evdeki beslenme tarzına, okul döneminde sağlıklı bir beslenme için bakılması gerektiğini belirtti.

Pirinç değil bulgur;

Tahıl tüketimine dayalı bizim bir beslenme alışkanlığımız var. Tahıl tüketimi son yapılan çalışmalarda neredeyse genel beslenmenin yarısını oluşturuyor. Çocuklara bu nedenle özellikle tahıl grubunu çeşitlendirmekte fayda vardır. Diğerlerine göre ekmek masum bir karbonhidrattır, pişim aşamasında yağ eklenmez. Ancak ekmeğin de çeşidine ve miktarına dikkat edilmezse ağırlık artışına uzun dönemde neden olacaktır. Tahıllı ekmekler yenebilir, çocuklar için bunun dışında özel vitamin ilave edilmiş ekmekler bolca piyasada bulunmaktadır. Makarnalardan sebzeli makarna, pirinç yerine de bulgur tercih edilebilir.’

Bir bardak muzlu süt

Hem faydalı hem de iştahı kapatmayacak sağlıklı atıştırmalıkların Köse, ara öğün olarak çocuklara verilebileceğini belirterek şu şekilde devam etti:’ Besin değeri çikolata ezmesi gibi az ve enerjisi yüksek yiyecekler yerine, tahin pekmezden bir yemek kaşığı ve bir dilim tahıllı ekmekle bir bardak süt, besin ve enerjisi yönünden uygun bir ara öğün olacaktır. örnek masum grubuna giren öğünler; iki adet ceviz+ bir avuç kuru meyve, bir kase meyveli yoğurt, bir bardak muzlu süt, bir bardak ayran + yarım simit gibi sıralanabilir. Ailelerin yiyecek tercihleri ve beslenme alışkanlıkları ile çocukların besin tercihleri şekillenir. Tek yönlü beslenen ailelerde obezite başta olmak üzere kronik hastalıkların birçoğu gözlemlenmektedir. Dört besin grubundan da yemek masasında yiyecekler olursa besin tercihlerini şekillendirmeye yardımcı olacaktır. Et, süt, tahıl, meyve ve sebze grubu ‘besin yoncası’ olarak isimlendirilen bir sistemde bulunmaktadır. Et grubunda tavuk, et, yumurta, balık, süt grubunda süt ürünleri, tahıl grubunda makarna, ekmek, pilav gibi besinler yer almaktadır. Tabağı her öğünde dörde bölerek her bir gruptan çocuğun besini tüketmesi sağlanmalıdır.

Haftada en az iki kere balıkla öğrenmeyi arttırın;

Özellikle çocukların kemik ve diş gelişimleri için günde 2-3 su bardağı süt ya da yoğurt yemeleri gerekir. düzenli olarak balık tüketimi de konsantrasyon ve öğrenmeyi arttırmak için çok önemlidir. Hem çocuklar hem de yetişkinler haftada en az iki kere balık tüketmelidir. Her öğün gün içerisinde önemli olsa da en önemlisi kahvaltıdır. Mutlaka çocuğunuza kahvaltıyı öğretin. Bir dilim peynirle sandviç hazırlamak hem kahvaltıyı alışkanlık haline getirecek hem de zamandan tasarruf sağlayacaktır. Haşlanmış yumurtayı da haftada en az iki kere eksik etmemelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Çocuğum Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde 3 yaşındaki oğlum küfür ediyor, 4 yaşındaki oğlum küfür ediyor ve anne baba çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü