Çocuklarda Kış Hastalıkları

Çocuklarda Kış Hastalıkları

Çocuklarda Kış Hastalıkları Neledir? Çocuklarda sık görülen kış hastalıkları hakkında bilgiler vermek istiyoruz. Grip, nezle, boğaz enfesksiyonu ve zatürreden bahsedeceğiz.

Çocuklarda en fazla kış aylarında bakteriler ve virüsler yoluyla bulaşan hastalıklar görülüyor. Daha çok damlacık enfeksiyonu ile kış aylarında çocuktan çocuğa bulaşan hastalıklar görülüyor. Havada virüsler enfekte damlacıklarının asılı kalması ve solunum yolları ile bunların alınması neticesinde, bir erişkinden çocuğa ya da bir çocuktan çocuğa kolaylıkla bulaşıyor. Çevreye bazen aksırık, hapşırıkla yayılan, içerisinde virüs barındıran bu damlacıklar, çevrede bulunan cisimlere tutunuyor. Bu cisimleri diğer çocuklar da alıp ağzına götürdüğünde virüsü alabiliyor.

Çocuklarda Sık Görülen Kış Hastalıkları
Sıklıkla görülen hastalıklar;
Grip: Gribe influenza virüsleri neden olur ve genellikle de ateş yüksekliği ile başlar. 39-40 dereceye varan ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, burunda doluluk, burun akıntısı, öksürük olur.
Nezle: Çocuk hastalıklarından kış aylarında en sık rastlananlardan biridir. başlaması hafif bir burun akıntısı ile olur. Kimi zaman da hafif öksürüklerle başlar. Biraz daha öksürük kimi zaman şiddetli olabilir. nadiren bu tabloya ateş de eklenebilir.
Boğaz Enfeksiyonu: Beta mikrobu olarak halk arasında bilinen bademcik enfeksiyonuna beta streptokuku yol açar. Özellikle bu hastalık okul çağı çocuklarında sıklıkla görülür. Bazen uyurken nefes almakta, yutkunmakta, bademcikleri şişen çocuk zorluk çeker. Laboratuar testleri ile boğaz enfeksiyonu geçiren çocuklarda, beta streptokokun enfeksiyona neden olup olmadığı araştırılmalıdır. Beta mikrobunun olduğu belirlendiğinde antibiyotik tedavisine mutlaka başlanmalı ve 10 gün bu tedavi sürdürülmelidir. Çocuklarda Kış HastalıklarıGereksiz yere basit üst solunum yolu enfeksiyonlarında antibiyotik kullanarak, antibiyotiklere karşı bakterilerin direnç kazanmasına zemin hazırlanmamalıdır. Ancak özellikle beta mikrobunun neden olduğu tedavi önemlidir. Çünkü tedavi edilmezse, çocukta beta streptokokun neden olduğu enfeksiyondan dolayı hayatı tehdit eden böbrek, kalp ve eklem rahatsızlıkları oluşabilir.
Zatürre: Zatürre daha çok kış mevsiminde görülür. Birkaç lobunun iltihaplanması ya da akciğerin iltihaplanması ile ortaya çıkan ateşli bir hastalıktır. İltihabi bir sıvıyla, bu hastalıkta akciğerlerde bulunan hava kesecikleri dolar. Oksijen alış verişi akciğerlerin görevi iken bu fonksiyon bozulur ve kanda oksijen düzeyi bu nedenle azalır. Zatürreeye birçok bakteri ve virüsler neden olur, risk grubu hastalarda özelikle ölümle sonuçlanabilen ciddi bir akciğer rahatsızlığıdır. Halihazırda kronik bir hastalığı bulunan kişilerde, ileriki yaştakilerde ve küçük çocuklarda bu hastalık daha ağır seyreder ve sonucu ölüm olabilir. Ateşin 39 dereceyi geçmesi pas renginde çoğu zaman olan koyu kıvamlı balgam ve öksürük bu hastalığın belirtileridir.

Bir önceki yazımız olan Çocuğum Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde 3 yaşındaki oğlum küfür ediyor, 4 yaşındaki oğlum küfür ediyor ve anne baba çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü