Çocuklarda Kalem Tutuşu, El-Parmak Egzersizleri

 

Çocuklarda gelişim aşamalarında kalem tutma becerisi farklılık gösterir. El, kol ve parmak kasları güçlendikçe kalemi çocuğun manipüle etme şekli ve kuvveti de farklılaşır. En sağlıklı olan tirpod kalem tutma pozisyonunu yaş itibari ile çocuk ufak yönlendirmelerle kullanabilir, uygun kalem tutuşunu alışkanlık haline getirebilir. Çocuğun bu kalem tutuşu rahatça yorulmadan anlaşılır yazı yazmasına yardımcı olur.

Çocukların, kalemle bir şeyler yazmak ve çizmek ustalaşmalarını gerektiren bir beceridir. Kasları kontrol edebilme, el-göz koordinasyonu, parmakları manipüle etmek gibi birçok koordinasyonun harekete geçmesini sağlar.

Çocukların anlaşılır çizgiler çizebilmesi ve okunaklı yazılar yazabilmesi için ince motor becerilerinin, el-parmak kaslarının gelişmiş olması ve uygun kalem tutuşunun olması gerekir.

Nasıl kalem tutmalı?

Üç parmak ile uygun kalem tutuşu gerçekleştirilir. Bunlar; baş parmak, işaret parmağı ve orta parmaktır. Kalemin bu iç parmak ile tutulmasına aynı zamanda tripod tutuşu da denir. Kalem baş parmak ve işaret parmağı ile tutulduktan sonra destek alacak şekilde orta parmak üzerine yerleştirilir.

Uygun şekilde çocuğunuzun kalem tutabilmesi için avucuna sığacak bir topu da kullanabilirsiniz. Topu 3 parmağı dışındaki parmakları ile tutması gerekir.

Uygun kalem tutuşunun oturmasını sağlayacak kırtasiye ya da internette bulabileceğiniz ürünleri de kalem tutma alışkanlığını kazandırabilmek için kullanabilirsiniz.

Çocuğunuzun el-parmak kaslarının güçlenmesi için;

 • Küçük küçük parçaları oyun hamurundan koparmak.
 • Oyun hamurundan top yapmak
 • Ufak parçalara kağıtları yırtmak
 • Ayrı kutulara büyük ve küçük ponponları koymak
 • Legoları takıp çıkarmak
 • İpe makarnaları dizmek

Uygun kalem tutuşunu çocuğunuzun daha rahat yapabilmesi için eğlenceli kalem tutuş egzersizleri yapabilirsiniz.

Ağaçkakan kalem tutuş egzersizi: Ucuna doğru kalemi tutulduğunda, yalnızca 3 parmak kullanılarak öne ya da arkaya kalem çekilir. Bir ağaçkakan kuşunun gagaladığını çocuk hayal edebilir. Bu egzersizde çocuğunuzun elini sabit tutarak özellikle yalnızca parmaklarını kullanmasına dikkat edin.

Tırtıl kalem tutuş egzersizi: Kalem orta parmak üzerine, işaret ve baş parmak kullanılarak ileriye doğru bir tırtıl gibi hareket ettirilir. El ve parmak kasları çocuğunuzun güçlendikten sonra hiç ara vermeden bu egzersizi birkaç kez ard arda yapmasını isteyebilirsiniz.

Helikopter kalem tutuş egzersizi: 3 parmak ile kalem ortadan tutulur ve kalem helikopterin pervanesi gibi çevrilir. Parmaklar her pervane dönüşünde yer değiştirir.

Çocuğunuzun uygun şekilde kalem tutması tüm alışkanlıklarda olduğu gibi zaman alacaktır. Bahsedilen egzersizlerle birlikte yazı yazma konusunda çocuğunuzu heveslendirmek için aşağıdakileri önerebilirsiniz;

 • Sevdiği bir şey hakkında en sevdiği yemek, film, oyuncak gibi hakkında yazmak
 • Resim çizmek
 • Günlük tutmak
 • Yemek için menü hazırlamak
 • İstenilen hediyelerin yılbaşı için listesini yapmak
 • Alışveriş listesini yazmak
 • Adam asmaca oynamak

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Akademik Olarak Okulda Zorlanan Çocuğunuzla İlgili Sormanız Gereken Sorular başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü