Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonları çocuklarda oldukça sık görülen enfeksiyonlardır. Hemen, hemen 5 yaşına gelene kadar kız çocuklarının %8 i, erkek çocuklarının %1, 2 si en az bir defa idrar yolu enfeksiyonu geçirmektedir. İdrar yolları enfeksiyonları bulunduğu bölgeye göre isim alabilir, eğer idrar kesindeyse sistit, böbreklerde idrar yollarını tutuyorsa piyonenefrit adını alır, burada en sık etkin dışkıda bulunan bir bakteridir. Kızlarda anatomik olarak idrar yolları enfeksiyonları dışkı ile bulaşması sık olduğundan daha sık görülür.

Sünnet olmamış erkek çocuklarda da idrar yolu enfeksiyonları sünnet olanlara göre daha sık görülmektedir, bu nedenle sünnet olmak idrar yolu enfeksiyonlarını azaltır.

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

İdrar yolu enfeksiyonlarının belirtileri çok değişik olabilir büyük çocuklar idrar yaparken yanma, idrar yapamama sık, sık tuvalete gitme idrar kaçırma karın ağrısı bulantı gibi kendi şikayetleri şeklinde belirtebilirler. Ancak küçük bebekler de belirtiler genel hastalık belirtileri ile karışmış olabilir.

Yeni doğanlarda aşırı huzursuzluk, kilo kaybı iyi beslenememe, bulantı, kusma, aşırı gaz sancısı bazen idrar yolu enfeksiyonu belirtileri gösterebilir. Çocuğun yaşı ne kadar küçükse bu belirtileri anlamak dikkat gerektirir. Ateşi düşmeyen bir hastada ateş nedeni belirlenemiyorsa idrar tahlili yapılmalı ve idrar enfeksiyonu aklımıza gelmelidir. Bazen de rutin sağlık kontrollerinde veya gece yatarken yatağını ıslatan çocukta idrar tahlilinde sırasında enfeksiyon saptanabilir. Burada bunun önemi, idrar yolları enfeksiyonlarını uygun tedavi etmezsek ileride böbrek sorunlarına, hipertansiyona neden olabilecektir.

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonunun Nedenleri

İdrar yolları enfeksiyonlarının nedenleri kızlarda anatomik özellikler, bazen de doğuştan olan reflü, hidronefroz gibi nedenlerde olabilir. Ayrıca kronik kabızlığı olanlar bağırsak parazitleri olanlarda idrar yolu enfeksiyonlarına yatkındırlar. Tanı koymak için bir idrar tahlili ve kültürü alınır, hemen antibiyotik tedavisi başlanır. Daha sonra kültürden ürüyen bakteri ve onun hassas olduğu tedavi düzenlemesi yapılır. Eğer enfeksiyonlar tekrarlıyorsa Genelde erkeklerde ilk enfeksiyondan sonra kızlarda ise 2veya 3 enfeksiyondan sonra radyolojik inceleme yapılmalı ve altta yatan bir nedenin anatomik bir bozukluğun olup olmadığı araştırmalıdır.

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu  Tedavisi

İlaç tedavisi olarak genellikle hastanın genel durumu iyi ise ağızdan antibiyotik tedavisini tercih ederiz ancak ateşi çok yüksek olup ağızdan ilaç alamayanlarda veya bebeklerin yaşları küçükse o zaman enjeksiyon şeklinde bir tedaviyi tercih edebiliriz ama genel durumu daha bozuk olup beslenemeyen ve yeni doğan dönemindeki hastaları da hastaneye yatırarak tedavi edebiliriz. İdrar yolları enfeksiyonlarını önlemek için bazı tedbirler almalıyız. Bezli bebeklerde dışkının genital bölgeye bulaşmasını önlemek için özellikle kız çocuklarda temizliğin önden arkaya yapılmasını dikkat etmeliyiz. Tuvalet eğitimi verirken de sık, sık tuvalete gitmeyi ve bol sıvı alınımı vurgulamalıyız. Ayrıca kuvvette banyo yapmak yerine ayakta banyo yapmayı dar giysiler giymemeyi pamuklu iç çamaşırları kullanmayı tercih etmeliyiz. Ayrıca çocukların sık, sık tuvalete gitmesini özellikle okul çağındaki kız çocuklarında mutlaka önemlidir ve takip etmeliyiz.

Bir önceki yazımız olan Çocuğum Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde 3 yaşındaki oğlum küfür ediyor, 4 yaşındaki oğlum küfür ediyor ve anne baba çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü