Çocuklarda Horlama ve Uyku Apnesi Tedavisi

Çocuklarda Horlama ve Uyku Apnesi Tedavisi

Çocuklarda Horlama ve Uyku Apnesi Tedavisi Nasıl Yapılır? Çocuklarda görülen horlama ve uyku apnesi rahatsızlıklarının nedenleri ve tedavisinden bahsedeceğiz.

Çocukların yaklaşık olarak %10 unda horlama, %2 sinde ise uyku apnesi görülür. Horlama burun tıkanıklığı sonucu gelişir. Ağızdan nefes almaya çalışan çocuk da horlama, üst solunum yolu titreşimi sonucu duyulur. Solunum yolu zaman zaman nefes almaya ara verdiğinde fark edilir. Yirmi saniyeyle başlayıp 40-60 saniyeye kadar uzayan bu nefes almama süresi ardından vücut oksijensiz kalır. Beyin hafif uyanıklık durumuna geçerek vücuda nefes alması için sinyal verir ve çocuk derince bir nefes alır. Bu süreç gece boyunca defalarca tekrarlanır.

Çocuğun uyku kalitesi de bu durumla beraber bozulur. Sabahları baş ağrısıyla uyanarak gece boyunca uyumadığı için gündüz uykulu ve yorgun olur. bu durum derslerine konsantre olmasını ve ders başarısının düşmesine neden olur. Etrafına karşı davranış bozuklukları sergiler ve hiperaktif olur. Bu da çoğunlukla hiperaktivite davranış bozukluğu tanısıyla ortaya çıkar. Anne babaların gece uyurken çocuklarının çok terlediği şikayeti vücudun oksijensiz kaldığı dönemden kaynaklanır. Yutma sorunu yaşarken iştahsız baş gösterir. Uyku apnesi aynı zamanda çocukların gece idrarını arttırır ve çocuk geceleri de altını ıslatmaya başlar. Öncesinde idrarını tutabilen çocukta bu durum varsa davranış bozuklukları da göz önüne alınarak takip edilmelidir. Fakat ana sorun burun tıkanıklığıdır.çocuklarda horlama ve uyku apnesi

Çocuklarda Horlama ve Uyku Apnesi Tedavisi

Çocuklarda horlama ve uyku apnesinin nedeni burun tıkanıklığıdır. Çocuklarda alerjik nezle bu durumun en önde gelen nedenlerindendir. Alerjik nezle ve tekrarlayan enfeksiyonlar çocukta geniz eti ve bademciğin büyümesine neden olur. uyku apnesi olan çocuklarda geniz eti ve bademciğin ameliyatla alınmasıyla sorun %80-90 düzelir. Ancak alerji tedavisi yapılmadan
alınırsa %25 lik bir bölümde geniz eti ve bademciğin tekrar büyüdüğü ortaya çıkmıştır. Ayrıca alerji tedavisinde ameliyata gerek kalmadan geniz eti ve bademcik tıkanıklığı geçebilmektedir. Eğer bu şekilde geçmiyorsa ameliyat düşünülmelidir.

Tedavi ile burnu açılan çocuğun uyku kalitesi artar ve düzelir. Çocuğun okul başarısı yükselir ve gece uykuda büyüme hormonu salgısı arttığından büyümesi hızlanır, iştahı da artar.

Bir önceki yazımız olan Çocuğum Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde 3 yaşındaki oğlum küfür ediyor, 4 yaşındaki oğlum küfür ediyor ve anne baba çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü