Çocuklarda Hayvan Sevgisi: Çocuk ve Evcil Hayvanlar

Çocuklarda Hayvan Sevgisi: Çocuk ve Evcil Hayvanlar

Bu yazımızda çocuklarda hayvan sevgisinden bahsedeceğiz. Öncelikle hayvan sevgisinin önemine değinelim. Yeryüzünde insanın en çok ihtiyaç duyduğu şey “sevgi”dir. Bu hem insanlar için hem de hayvanlar için geçerli bir olaydır. Çünkü yeryüzünde sadece insanlar değil, hayvanlarda yaşamaktadır. Yeni doğan bir çocuğun en temel ihtiyacı sevgidir. Bu doğumdan ölüme kadar böyle devam eder. Çocuk büyüdükçe ihtiyaçları dışarı doğru yönelir ancak sevme ve sevilme ihtiyacı hep devam eder. Bu yeryüzünde değişmez bir kuraldır. Hayvanlarda ise birçok canlı türü vardır ve bir döngü halinde ekolojik dengeyi oluşturur. Birinin eksikliğinde döngü bozulur ve ekolojik denge olumsuz biçimde etkilenir.

Hayvan Sevgisi ve Çocuk Gelişimi

Çocukların gelişiminde de hayvan sevgisinin büyük bir payı vardır. Sadece çocukların gelişiminde değil, insan gelişiminde de hayvanların katkısı büyüktür. Çocukların sadece annesinin, babasının ya da diğer insanların sevgisine değil; hayvanların sevgisine de ihtiyacı vardır. Farklı sevgiler çocuğun gelişimini büyük ölçüde etkiler. Bu nedenle çocuğa hayvan sevgisini aşılamalısınız. Çocuk gelişiminin her evresinde farklı sevgilere ihtiyaç duyar. Örneğin çocuk doğduğunda annesinin sevgisine ihtiyacı vardır. Bunu da anne sütünden, mamadan, dokunmadan vb. temel ihtiyaçlardan karşılar. Daha sonrasında oyuncaklarına karşı bir sevgisi vardır. Kendine belirli bir nesne seçer ve o nesneye karşı büyük bir sevgisi vardır. Bu bir oyuncak da olabilir, bir ev eşyası da olabilir. Zamanla çevresindeki kişileri çocuk tanımaya ve sevmeye başlar. Bir müddet çevresinde ki kişilerle ilgilenir, onlardan sevgi bekler. Ancak bu sevgiyi tanıma aşamasında hayvan sevgisinin de yeri olmalıdır. Çocuğun bir hayvana sahip olması çocukta birçok duyguyu geliştirir. Sorumluluk duygusu da başta gelir.

Hayvan Sevgisinin Önemi ve Faydaları

Çocuk bir evcil hayvan ile paylaşmayı, onu beslemeyi, en sevdiği şeyleri onunla paylaşmayı, yardım etmeyi, mutluluğunu ve mutsuzluğunu paylaşmayı öğrenir. Kısaca çocuk evcil bir hayvan ile sosyalleşmenin ilk adımlarını atar. Ona sahiplenerek bağlılık duygusunu öğrenebilir. Öfkelendiğinde bağırmayı, sonrasında bağırdığı için üzülüp onu sevmeyi öğrenir. Beslediği ve sahiplendiği hayvana çocuk bir şeyler öğretirken kendiside birçok şey öğrenir. İlk olarak çocuk korkularını yenmeyi öğrenecektir. Örneğin evcil bir köpek besleyen çocuk ona alıştığından dolayı diğer köpeklerden de korkmaz. Ancak her hangi bir hayvan beslemeyen çocuk bir hayvanla karşılaştığında mutlaka korkacaktır. Çocuğun bu duyguları kazanması gelişimini olumlu yönde etkiler.

Çocuğu ile iletişim kuramayan ve sorunlar yaşayan ebeveynler sevgi ile birçok problemi aşabilirler. Bu evrede evde hayvan besleyerek sorunları çözmeyi kolaylaştırabilirsiniz. Çocuğunuzda hayvan korkusu olabilir. Genellikle çocuklarda bu durum fazla sık görülmez. Çünkü çocuklar meraklıdır ve o hayvana dokunmak, onun nasıl bir şey olduğunu anlamak isterler. Ancak bazı çocuklar cesaret ederken, bazıları cesaret edemezler. Çocukta oluşan bu korkuyu yenmek için sizin yapabileceğiniz basit şeyler vardır. İlk olarak herhangi bir hayvana dokunmak istediğinde, siz önce dokunun ve ona bu şekilde destek olun. Daha sonra çocuğunuzun dokunmasını sağlayın. Eğer korkusunu yenemiyorsa ona evcil bir hayvan alın. Bir balık ya da kuş en güzel hediyedir. Çünkü kafeste ve akvaryumda olan bir hayvan çocuğa cesaret verir. Çocuğunuzla dışarı çıktığınızda kuşlara yem verebilirsiniz. Çocuğunuzu hayvanat bahçesine götürebilir, hayvanları tanıtabilirsiniz. Fakat her şeyden önce hayvanları tanıtmak en mantıklısıdır.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Bilgisayar Bağımlılığı ve Tedavisi başlıklı makalemizde bılgısayar bagımlılıgı, çocuk nasıl eğitilir ve çocuk ve bilgisayar hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü