Çocuklarda Havale Geçirmek: Havale Geçiren Çocuğa Ne Yapılır?

Çocuklarda Havale Geçirmek: Havale Geçiren Çocuğa Ne Yapılır?

Bu yazımızda çocuklarda havale geçirme konusunu anlatmaya çalışacağız. Çocukların ateşlenmesi ve hasta olması sıkça görülen bir durumdur. Her çocukta ateşlenme görülür. Ancak bazı çocuklar havale nöbeti geçrirken bazıları geçirmez. Yüksek ateş bazı çocuklarda havale yapabilir. Çocuk ateşli ya da ateşsiz havale geçirebilir.

Havale Nedir? Havale Ne Demek?

Tıp dilinde, çocuktaki ateş sırasında ortaya çıkan nöbetlere havale ( FEBRİL KONVÜLSİYON) denir. Havale 6 aylık bebekler ile 5 yaş arası çocuklarda görülen, bir hastalıktır.  5 yaşından sonra geçirilen nöbetler, sara (epilepsi) nöbeti kabul edilir. Havale nöbetleri en sık 18 – 22 ay arasında ortaya çıkar. Havale erkek çocuklarda kızlardan daha fazla görülür.

Havalenin Nedenleri Nelerdir?

Aslında havalenin sebepleri halen tam olarak açıklık kazanmamıştır. Her çocuk ateşlendiği halde bazı çocuklar nöbet geçirirken, diğer çocukların neden havale geçirmediği tam olarak bilinemektedir. Genelde ateşli havale çocukta genetik yatkınlık varsa ortaya çıkmaktadır.

Ateşlenme ve Havale

Aniden ateşlenme ve yüksek ateş çoğu anne ve babayı korkutmaktadır. Çocuğun belirli bir nedenden dolayı ateşlenmesi korkulacak bir durum değildir. Çünkü çocuk ateş sayesinde enfeksiyonlara karşı savaşıyor ve bağışıklık kazanıyordur. Fakat çok yüksek ateş havaleye neden olabileceğinden dikkatli olmak gerekir.

38 derecenin üzerinde olan ateşler yüksek ateş olarak kabul edilir. Ateşlenmenin birçok nedeni olabilir. Geçirilen bir hastalık, bebeklerin diş çıkarması, devamlı hazımsızlık, bağırsak sorunları ya da kemik hastalıklarından dolayı kaynaklanabilir. Yani ateş tek başına bir hastalık olarak kabul edilemez. Fakat ateşli havalenin birkaç nedeni vardır. Enfeksiyona bağlı havale, ailede havalenin geçirilmiş olması ya da menenjite bağlı havale çocuğun ateşli havale geçirmesine neden olabilir. Ailede daha önceden havalenin geçirilmiş olması çocuğun havale geçirme oranını yükseltir. Bazense enfeksiyona bağlı havale görülebilir. Bu bebeklik döneminden itibaren başlayabilir ve 5 yaşına kadar devam edebilir. Yani bebeklikten 5 yaşına kadar olan sürede enfeksiyona bağlı havale görülebilir. Havale geçirildiğinde vücut kasları ani olarak kasılmaya başlar. Çocuklarda ise kol ve bacaklar kasılır.

Yüksek Ateşe Dikkat

Bazı hastalıklar ateş yapmaz iken, bazı hastalılar ateş yapabilir. 39–40 dereceyi bulan ateşlenmelerde hemen doktora gidilmelidir. Çünkü ateşli havale geçirme riski yüksektir. Genelde çocukların ateşlenme nedeni enfeksiyonlardır. Bazı hastalıklar ateş yapmayabilir. Bu durumda ateşsiz havale geçirmesi söz konusudur. Özellikle bebeklerde anne ve babalar çok dikkatli olmalıdır. Normalin üstünde ölçülen bir vücut ısısı varsa hemen doktora gidilmelidir. Çocuklarda çocuğun durumuna ve ateş derecesine bakılmalıdır. Eğer çocuk oynuyor, uyanık kalabiliyor ve düzeni uyuyorsa, yemek yiyebiliyor ve aktif ise korkulacak bir durum yoktur. Ancak bunların tam tersi bir durumda ise; sürekli huzursuz, uyuyamama sorunu varsa, yemek yiyemiyor ve yüksek ateş devam ediyorsa bir doktora gidilmelidir.

Havale Belirtileri Nelerdir?

Havale geçiren çocuğun rengi aniden sararır. Çocuk bilincini kaybeder. Çocuk kendini kasar, tek bir noktaya bakar.  Solunum güçleşir, dişleri kenetlenir ve altını ıslatabilir. Bu bir süre devam eder. Genelde 1–2 dakika sürebilir. Birkaç dakika sonra kriz biter. Kriz bitince çocuk sesli olarak nefes alır, gevşer. Havale geçtikten sonra uykuya dalar..

Dikkat: Çoğu zaman kriz kısa sürdüğü ve belirtileri basit olduğu için çocuğun havale geçirdiği anlaşılamamaktadır. Çocukta hafif bir sertleşme, biraz sarsılma, kasılma, güçsüz kalarak yere düşme ve çok kısa bir süre bilinçsiz kalma şeklinde havale kendini belli eder. Ateşli havaleyi anlamak için çocuğun bilincinin yerinde olup olmadığına bakmak lazımdır. Gözlerin devreilmesi, bilinçsizliğe işaret ettiği için, gözleri incelenmelidir.

Havale Geçiren Çocuğa Ne Yapmalı?

Çocuğunuzun havale geçirdiği anda siz sakin ve soğukkanlı olmalısınız. Paniğe kapılmadan müdahale etmelisiniz. Havale geçiren çocuk sizi ürtertebilir, ama siz gereken müdaheleleri yaparsanız çok fazla tehlikeli değildir.

Ateşli havalelerin çoğu tehlikesizdir. Özellikle  dikkat edilmesi gereken menenjite bağlı havaleler tehlikelidir, çünkü beyinde hasar bırakabilirler.

Havale Geçiren Çocuğun Ateşini Düşürün

Havale geçiren çocuğun üstü açılmalıdır. Çocuk havale geçirdiği anda çocuğu sıkacak elbiseler çıkarılmalıdır. Çocuğu hemen soymalısınız.

Ateşi 38’in üzerindeyse doktorunuzun önerdiği miktarda , doktorunuzun tavsiye ettiği “parasetamol” şurubu içirin. Eğer çocuğunuz şurubu içemiyorsa fitil de kullanabilirsiniz. Ateş düşerken terleme ile bol miktarda sıvı kaybı oluşacağı için sık sık su vermeyi ihmal etmeyin. Islak iç çamaşırlarını değiştirin.

Ateş 39.5’in üzerindeyse yukardakilere ek olarak çocuğunuzu tamamen soyun, yatağına bir havlu serin, üzerine yatırın. Islak bir sünger ya da bezle alın, boyun, koltuk altları, bacak araları ve büklüm yerlerini sık sık silin. Bu iş için buzlu, kolonyalı, sirkeli değil sadece ılık su kullanın.

Ardından ağzında her hangi bir besin maddesi varsa çıkarılmalı ve başını yana doğru çevirmelisiniz. Etrafında kırılacak ve yaralanmaya neden olabilecek eşyalar kaldırılmalıdır.

Ardından çocuk hemen bir doktora götürülmelidir. Aksi durumda çocukta kalıcı hasarlar görülebilir.

Bir önceki yazımız olan Çocuğum Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde 3 yaşındaki oğlum küfür ediyor, 4 yaşındaki oğlum küfür ediyor ve anne baba çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

22 YORUM

 1. havale geçirenlere ALLAH yardım etsin…:(

 2. bende küçükken havale geçirmişim bikaç kez….hatırlamıyorum ama çok şiddetli olduğunu anlatmıştı ailem!!insan ister istemez panik olur herhalde

 3. yegenım bugun havale gecırdıgı allahım kucucuk daha 1 yasında gozlerı byere baktı kaldı vucudu kasıldı allahtn hastane yakındı 5 dkıkada goturdk orda ılk mudahleyı yaptılr ordn bska bı hastaneye sevk ettıler ya o kadr korktumkı allh kımseye yasatmasn dusunyrum ya uykuda olsaydı bunu anlayamayızda ve kalıcı hasarlar bırakabılr bı cocukta cok dıkatlı olunmalı ama ne kr dıkkatlı olsakta elımızden bellı bıseyler gelıyo aılemden duydum tanıdgımız bırının cocogu havale gecırms ve gozlerı kör olms allhm ne kadar fecı bı durum cocukların ateslerı cok dıkkatlı bakılmlı basıt bısey dıyıp gecılmemelı mutlaka ve mutlaka ustune dusulmelı ben bugn yegenımı gordumya perısan oldm ınanın hastnye nasl goturdm bılmyrm neysekı allahıma sukurler olsn suan ıyı ısnallhda tekrrlamz suan hastaneden geldm ve geldgm gbı arastrdm ne kdr kotu hmde ne kdr ınsan basına gelınce anlıyo nyse kafa sısırdm galıba ama ıcımdekılerı doktum

 4. ben bir anneyim

  oan dünyam başıma yıkıldı onu kaybetme korkusu dünyada hiç birşeyden önemlideğildi allah kimseye bunu yaşatmasın hala daha korkuyorum oğlum ya gene olursa diye ama şuan allaha şükürler olsun gayet sağlıklı

 5. ben bir anneyim

  tüm deneyimsiz annelere sesleniyorum insan cahil oluyor özellikle ilk çocukta ama gerçekten dikkali olmak gerekiyor ateş deyip geçmeyin o an geceyse ateş düştü deyip uyumyın aniden yükselebiliyor eşinizle saatleşip nöbet tutun çünkü ileride ben niye bunu dikkate almadım diye kendinizi suçlarsınız bizim onlardan değerli neyimiz var hayatımın anlamı tek yaşama sebebim bitanecik oğlum onu çok seviyorum allah herkesin yavrusunu korusun benimkinide başımdan eksik etmesin.

 6. HERKESE MERHABA,
  BENİMDE OĞLUM HAVALE GEÇİRİR GİBİ OLDU. ATEŞİ 39.7 EVDEYKEN DOKTORUNU ARADIM. ATEŞİNİN OLACAĞINI SÖYLEMİŞTİM DEDİM. 10 DK SONRA OĞLUMUN ELLERİ, TİTREMEYE BAŞLADI. AVUÇLARINI SIKMAYA BAŞLADI. SESLENİYORUM AMA BANA BOŞ BAKIYOR HEMEN DUŞA SOKTUM….ARKADAŞLAR AKLINIZDA OLSUN ILIK SU İLE ÖZELLİKLE KOLTUK ALTINI YIKAYACAKSINIZ. BİRAZ KENDİNE GELDİ 15 DK SONRA YİNE AYNI.. HEMEN ACİL HASTANEYE GİTTİK OKSİJEN VERDİLER. SERUM TAKTILAR İKİ KOLUNA, VE İĞNE YAPTILAR İKİ BACAĞINDAN BEBEĞİMMM BENİM BEN ÖLEYİM O AN ONA BİŞİ OLMASIN…
  ÇOK ŞÜKÜR İKİ GÜN GEÇTİ ARADAN ŞİMDİ İYİ SADECE BİRAZ YORGUN…
  ALLAH HERKESİN YAVURUNU KORUSUN…

 7. Benim kizim bir yasinda dort gun once havale gecirdi o an ne yapacagimi sasirdim hic oyle birsey basima gelmemisti cok korktum hemen ambulans cagirdim hastaneye goturduk kulak iltabi olmus yuksek atesten dolayi havale gecirmis.Allah o korkuyu kimseye yasatmasin hic bir anneye evlat acisi vermesin ne verirse herseyin hayirlisini versin kurban oldugum Allah. 22 Mayis 2011

 8. ben de bi anneyim

  malesef benim kizimin basidan 3 kez gecti,kafayi yiyorum sandim,hala korku icindeyim,sanki her an tekrarliycakmis gibi.Inanmiycak bazilari ama geceleri belki kirk sefer kalkip bakiyorum nefes aliyo mu atesi var mi die.Kizim 3 yasinda ve allahima cok sükür suan iyi.Doktorlar bademcikleri sebep oluyo aldirsaniz daha iyi dedi,simdi arastiriyoruz ,en kisa zamanda aldiricaz.Kizim benim dondurma istio ama alamiyoruz cünkü hemen bademcikleri sisiyo ve atesleniyo,arkadaslari yerken o yermis gibi agzini oynatiyo :(( icim gidiyo onun bu haline ama napiim korkuyorum tekrar hasta olur die.rabbim herkesin cocuunu korusun bize onlarin yokluunu göstermesin insallah..

 9. allah kimseyi evladıyla sınamasın benim kızım çiçegim 38,5 ateşi çok korkuyorum allah bütün çocukları korusun çok masumlar

 10. nazire baydaroğlu

  benim oğlum 4 yaşında havale gecirdi ama kasılma olmadı sadece dişlerini sıkıyodu ve cansız gibiydi cok korttum öldü sandım allah hic kimseye böyle bişey yaşatmasın cünkü cok kötü oluyo halen daha icimde korku var ihmal etmeyelim diyorum bundan sonra allah herkese şifalar versin

 11. ben bir babayım benim çocuğum iki defa havale geçirdi biri 2 yaşında diğeride 4 yaşında daha iki gün önce şansım varki ikisinide ateşten dolayı hastanede geçirdi ve kendine gelmesi sizin dediğiniz gibi kısa sürmedi tam 4 saat soğuk su pansumanı yapıldıki ancak 38 derecenin altına düşürdüler. ALLAH kimseye yaşatmasın ikiside kucağımda beklerken oldu ve hala etkisinden kurtulmuş değilim oğlumun yüzüne her baktıkça o hali gözümün önüne geliyor….

 12. ben de bir anneyimm

  benim bebeğim 7 aylık daha 1 hafta önce ateşsiz havale geçirdi o anda o kucağımda halsiz yatıyodu sabit bi yere bakıyor çağırdıgımda bana ses vermiyodu bende çok panikk oldummm hemen yüzüne su serptim yıkadım yüzünü sonra kendine geldi ama uyudu hemen sonrada doktora getrdik çok geçmeden gerçekten onu kaybediyorum sandımm ALLAHIMMM BİDAHA BÖLE Bİ ACI YAŞATMASINNNNNNNNNNNNNNN

 13. dün gece kızım ateşlendi ve ateşi 41 buçuktu hastaneye son anda yetiştik doktur 1dakika sonra gelseydin kurtulamaz dedi. Allahım kimseye evlat açısı vermesin

 14. benim iki yaşında kızım var dört defa havale geçirdi hemen doktora götürdüm ve 4 akşam hastanede yattık hastanaden çıktıktan sonra istanbula götürdüm ve orda epilepsi teşhisi koydular şu an ilaç tedavisi kullanıyoruz ve çok korkuyorum birdaha geçirir diye çünkü havale geçirirken nöbetide tutuyor ellerini ayaklarını kasıyor inşallah tedavi sonuç verirde iyileşir kızım allah herkese acil şifalar versin.

 15. canım yiğenim bgn dün hastanede kaldı allah kimseye yaşatmasın daha 13yaşındayım ama yiğenimi çok seviyoroum

 16. benim iki cocugum var buyuk oglum uc bucuk yasinda ateslendigi zaman fitil atardim ve iki gun sonra gecerdi ama kucuk kizim bir bucuk yasinda uc gun once bizi cok korkuttu aniden atesi cikti ve havale gecirdi birden vucudu kasildi agzi kopurdu dislerini sikmaya basladi ve gozleri kaydi ne yapicamizi sasirdik hemen fitil atip atesini dusurmeye calistik ayaklarini soguk suya batirdik vucuduna islak bez koyduk ve kendine biraz geldiginde hemen hastaneye goturduk atesi 39,7 idi dusmus hali 7 saat hastanede kaldik eve geldik 6saat sonra abisiyle oynarken aniden ayni havale gene tekrarladi ambulansla apar topar goturduk ve iki gece yattik ve ciktik ALLAHIMA sukur iyi ama gene tekrarlasa diye gozum hep ustunde ALLAHIM boyle aciyi kimseye yasatmasin

 17. benim bebeğim 13 aylık..bi komşuya gitmiştik..durduk yere yani hiç bişeyi yokken oyun oynarken..bi baktım kasılmış gözleri yukarı tarafa doğru bakıyodu ve morarmaya başladı..ben öldüğünü düşündüm..dr.ateşli havale dedi ankaraya götürdük onlarda soğuk havale dedi..inanılmaz bi korku yaşadım 15 gün oldu ama hala korkuyorum ya yine olursa diye…keşke cevap alabilsem bu yazdıklarıma..

 18. bizimde çocuğumuz erkek metehan dünyalar tatlısı diş çıkarıyor diye ateşi çıkıyordu 2 gün ateş düşürücü veriyorduk ama fenaydı cahildik sahile indik annesi emzirirken birden kasılmış bana bağırdı bir baktım gözleri yukarı bakıyor elleri ayakları sabit öyle bir korku Allah kimseye yaşatmasın emzirirken oldugundan boğuluyor sandık ve belki 50 kişi müdahele etti sahilde herkes boguluyor sandı nefes alamıyor sandık bilincsiz şekilde çok hırpalandı bi 10 dakka sürdü sonra kendine geldi geldigi gibi kucagımda en son nabıyorsa aynı şeyi yapmaya başladı beni annesi sanıp emmeye çalıştı ambulansa binip hastaneye gittik hemen serum bağladılar igne yaptılar çıplak soyup elbiselerini ıslatıp ateşini düşürmeye çalıştık 1 gün hastanede yattık devlet hastanesi oldugundan nedenini bulamadılar hafta sonu oldugundan kontrol edilemedi adam gibi yazlık biryerde oldugumuzda imza ile çıkış yaptırıp özel bir hastaneye götürdük doktorumuz muayene etti kulağına baktı birşey yoktu bogazına baktı bağdemciği beyazlaşmış dedi iltihap var dedi büyük bi ihtimalde o yüden oldu ateşi yemek yiyemiyordu iştahı yoktu devamlı emmek istiyordu süt su yemek hiçbirşey yiyemiyordu huzursuzdu eglendirmeye çalışsakda bir kaç dakika sonra tekrardan huursuzlanıyordu sonra sahilde emerken olan oldu bütün sahildeki insanlar saolsunlar bilinçli bilinçsiz herkes yardıma koştu o anı duyguyu yaşıyan bilir çok kötü bir durum insanın çocugunu kaybetme korkusu can ya o bir can 17 aylık korumasız bir avuç can derdini anlata bilse merhem olur insan canını verir anlatıyor birşeyler ama 17 aylık ne anlıya bilirsinizki 🙁 şunu ögrendim ateşi sürekli çıkıyorsa devamlılığı varsa kesin olarak güel iyi bir doktora muayene şart çünkü o ateş neden çıkar kulak iltihabı bademcik iltihabı türlü türlü şeyler kan alıp bakıyorlar kanda mikrop var diyorlar ama neden bi kontrol edik kulak burun bogaz doktorlarda özellikle devlet hastanelerinde dikkatli degiller özenle muayene etmiyorlar çoğu aynı hepsi olmasada burdan rica ediyorum bizim verdigimiz vergilerle maaşınızı alıyorsunuz aldıgınız maaşı bilmiyorum ama ben 1000 tl alıyorum gerisini siz düşünün evim kira eşim ev hanımı çocugum var geçiniyorum siz en az 2500 alıyorsunuz biraz Allah korkusu olsun hastalara önem verin onlar sizin canınız unutmayın onlar olmasa sizler olmassınız. sizler olmasanız insan yaşamı bir şekilde devam eder ama aldığınız paranın hakkını verin rica ediyorum. sitemim tüm doktorlara degil yanlış anlaşılmasın. 2 gün bugün hala rüyalarıma giriyor çocugumun o hali Rabbim kimseye yaşatmasın ailelerde dikkatli olsun ateşi yamana atmayın müdahele ve uzman bir doktora kesinlikle götürün.

 19. BENGÜL KALIN

  MRH BENİM OĞLUM HENÜZ 8 AYLIK 2 KEZ HAVALE GEÇİRDİ GECE 4 TÜ BEŞİĞİNDE SIZLANIYORDU UYANDIM KUCAĞIMA ALDIĞIMDA TİTRİYORDU MEME EMMEDİ AKŞAM HİÇ BİRŞEYİ YOKTU GULE OYNAYA UYUTTUM ACİLE YETİŞTİRENE KADAR CANSIZ KALDI O ANI ANLATMAK TEKRAR TEKRAR YAŞAMAK GİBİ BEN ÇOCUKKEN HAVALE GEÇİRMİŞİM MENENGİT TE GEÇRMŞİM EŞİMDE HAVALE GEÇİRMİŞ BİR KAÇ KEZ ÇOK KORKUYORUZ ÖLÜMDEN DÖNDÜ BİTKİN HAREKETSİZ ÇOK ÜZÜCÜ BİŞEY KAHROLUYORSUN ONA GELEN BANA GELSİN YAVRUM HENÜZ ÇOK KÜÇÜK… DEVLET HASTANESİNE GÖTÜRDÜK MÜDAHALE ETTİLER 3 GÜN YOĞUN BAKIMDA KALDIK DR DİŞ ATEŞİ OLABİLİR DEDİ KAN DEĞERLERİ İİ BİRAZ KANSIZ ÇIKTI İDRAR TEMİZ İSHAL YOK KULAK BURUN MUANE ETTİRMİŞTİM OGUN SAĞLIK OCAĞINDA KONTROLU VARDI DR SEVK VERDİ ÇOCUK UROLOJIYE ANNE VE BABA DA HAVALE GEÇİRDİĞİ İÇİN ŞÜPHE VAR NEDENİN ARAŞTIRMAK İÇİN AKLIM DURDU NE YAPACAĞIMIZI ŞAŞIRDIK YA BİŞEY OLSAYDI BEBEĞİME

 20. Haydar turan

  Bende bir babayım yaklaşık 2,5 ay önce 15 aylık oğlum 1,er ay araylan 3 kez havale geçirdi çok korkuyorum doktorlar bişey yok dedi ama epilepsi olabilirdiye takıntılıyım nasıl öğrenebilirim ne olur bilen yazsın hangi hastaneye götüreyim ıstanbulda oturuyorum ne olur yazın allaha emanet olsun tüm çocuklarımız.