Çocuklarda Geç Konuşma Nedenleri

Çocuklarda Geç Konuşma Nedenleri

Her çocukta gelişim farklıdır, kimi çocuklar yaşıtlarına göre daha geç ya da erken konuşabilir. Bu normal bir durumdur ve korkulacak kadar ciddi bir sorun yoktur. Bunun ciddi bir sorun olup olmadığını anne ve baba gözlemleyerek karar vermelidir. Çocuğunuz yaşıtlarına göre konuşmakta çok geç kalmışsa bir doktora başvurulmalıdır. İletişim kurmak ve diğer insanları anlamak çocuklar için ilk günler çok zor ve karmaşık olarak görünebilir. Konuşmak çocuklar için çok karmaşık bir yetenektir.

Çocuklarda Geç Konuşma

Geç konuşma bozukluğu tıbbi yönden olabileceği gibi bir neden olmaksızın da ortaya çıkabilir. İletişim ve sosyal yaşam için konuşmak oldukça önemlidir. İnsanın kendini ifade edebilmesi için iletişim kurması yani insanlarla konuşması gerekir. Çocuklar doğumdan itibaren bir gelişme sürecindedir. Zaman geçtikçe birçok gelişim tamamlanır. Dil gelişimi de doğumdan itibaren gelişmeye başlar. Çocuğun yaşına göre konuşma becerisini kazanamamış olması çocuğu olumsuz biçimde etkiler. Çünkü tam olarak konuşması için çocuğun bazı özellikleri kazanmış olması gerekir. İlk olarak söylenen kelimeleri anlamaya ve tekrar etmeye başlar. Daha sonra zaman içinde kendi söz dağarcığını geliştirmeye başlar. Sınırlı kelimelerle kısıtlı kalmaz, sürekli yeni kelimeler öğrenmeye çalışır. İlk günler sizinle anlamsız kelimeler söyleyerek iletişim kurmaya çalışır. Tek kelimeler kurar ve tek kelimeleri cümle haline getirerek konuşmaya başlar. Çocukta bunlardan biri eksik olduğunda bir sorun var demektir. Çocuklar genelde 6. aydan itibaren bazı heceler çıkartmaya başlar. 12. aydan itibaren bu heceleri kelime haline dönüştürür. 18. aydan itibaren bilinçli olarak kelimeleri dile getirir ve iki sözcüklü cümleler kurabilir.

Çocuklarda geç konuşma nedenleri;

Geç konuşma nedenleri arasında en sık rastlanan neden zekâ sorunlarıdır. Yaşıtlarına göre zekâ olarak geride olan çocuklar daha geç konuşmaya başlar. Yani konuşmada zekâ düzeyinin de önemi vardır. Zekâ düzeyi yüksek olan çocuklar konuşmayı daha erken öğrenir.

İşitme sorunu olan çocuklarda konuşmada geç kalabilirler hatta konuşma sorunu yaşayabilir. Çünkü dış dünyadan her hangi bir uyaran ve tepki alamadıkları için konuşmada güçlük çekerler.

Uzun süreli ve ya şiddetli bir hastalık çocuğun konuşmasını geciktirebilir.

Erkek çocukları kız çocuklarına göre konuşmayı daha geç öğrenir.

Çocuğun dış dünyadan kopuk olması ve kendi halinde yaşaması konuşmayı geciktirebilir. Çok fazla toplum içinde bulunmayan, yeteri kadar sevgi göremeyen, doğumdan itibaren kimsenin çocukla konuşmaması gibi nedenler konuşmayı geciktirir. Çocuğun hızlı biçimde konuşmayı öğrenmesi için toplum içinde ve çevresel etkileri alması gerekiyor.

Televizyona bağımlı olan çocuklar dış dünyadan koparak insanlardan soyutlanır. Özellikle 0–3 yaş arası çocukların televizyon karşısında fazla zaman geçirip bağımlı olması halinde çocuk tepkisiz, insanlardan ve nesnelerden uzaklaşmaya başlar. Ayrıca duygusal ve sosyal gelişiminde gerileme görülür.

Çevreden yoksun bir ortamda büyüyen çocuk kelime dağarcığını geliştiremez. Sonuçta çocuğun konuşması ve dil düzeyi daha düşük olur.

Ağızdaki yapı bozuklukları da konuşmayı geciktirir. Aynı şekilde diş bozuklukları da geç konuşmaya nende olur.

Konuşmada ailenin de önemi büyüktür. Aile içi sorunlar, ailede birden çok dilin kullanılması ya da yöresel dilin kullanılması çocukta konuşmayı geciktirir.

Ciddi ve duygusal sorunu olan çocuklar, duygusal ve soysal bozukluğu olan çocuklarda konuşamama gibi sorunlar olur.

Bir önceki yazımız olan 6 Yaş Çocuk Gelişimi: Altı Yaşındaki Çocuk Neler Yapar? başlıklı makalemizde 6 yas boy kilo, 6 yaş çocuğu boy kilo ve 6 yaş çocuğu gelişimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

20 YORUM

 1. geç konuşan her çocuğun zekasının geri olduğuna inanmıyorum.eğer öğle olsaydı dünyanın en zeki ve dahileri geç konuşmazdı.dahilerin bir çocukluk yıllarına bakın…

 2. Evet benim oğlum yaşıtlarına göre çok geç konuştu vede çok Zeki olduguna inaniyorum

 3. yeğenim üç yaşında tam olarak konuştu.Şimdi ODTÜ de okuyor ….

 4. bence cocukla ilgilenmek cok onemli gezmek veya is ugruna cocugu tv karsisina at sonra benim cocugum konusmuyor irsi vs zekada problem olmaya bilir ama her gec konusanda dahidegil bunun tam tersi ornekleride var. bu bir kaci yoludur lutfen oncelik cocuklarimiz olmali gezme gun pazar dizi vs aliskanliklarimiz degil……….

 5. oğlum tam 4 yaşında ve hala çok ii konuşamıyor ama benden daha ii bilgisayar kullanıyor beden dilini çok güzel kullanıyor ama tabi tembellik yapıyor konuşmak istemiyor ama hiç bir sorunu yok çok şükür sadece işine gelmiyor ve ben bu durumu pek takmıyorum hepimiz mutluyuz bence o çok akıllı.

 6. benim oğlumda 5 yaşında tam olarak cümle kuramıyor ama konuşuyor bütün herşeyi söylüyor,kelimeler biraz farklı çıkıyor ağzından

 7. benim kardeşim 6.5 yaşında tam olarak konuşamıyo fakat çok uyanık ve zeki

 8. sizin bir öneriniz var mı peki arkadaşlar

 9. benimde 2,5 yaşında kızım var anne,baba,su,gel,git gibi kelimeler söylüyo ama cümle kuramıyo.zeka sorunun olduğunu düşünmüyorum.ırsi olduğunu söylüyo doktorumuz.umarım konuşur.çok üzülüyorum

 10. kızım 3.5yaşında tam anlatamıyor ama bence çok zeki inşallah yakın zamanda konuşur çok üzülüyorum her istediklerini konuşarak değilde ağlayarak yaptırıyor.6 temmuz 2012

 11. 3 yaşında 20 kadar kelime konuşan oğlum kesinlikle fazla zeki olduğundan konuşmuyor. hızlı düşündüğü için düşündüklerini kelimelere dökmekle vakit harcamıyor…..
  yine bir an önce konuşursa iyi olacak…

 12. Benim kizim 10 aylik cok merakli ve dikkatli,baba gel,dede gel,teyze,hadi gel gibi kelimeler soyluyor.

 13. benim oglumda 3 yaşında hala konuşmuyor ama çok iyi anlıyor.

 14. benim oglum 2 yasında ama konusmuyor işine gelince kendini unutursa anne falan dio ama genelde işaretle anlatıyor

 15. benim oglum 2,2 yasinda baba,dede,abi,baba al,gel,kopek,anne,nine,al,hadi,maymun,beygir,yani konustuu kelimeler daha cok hayvanlarla ilgili ablasini ismi ile cairiyor yasitlari gayet guzel konusuyor bazen uzuluyorum fakat her seyi anliyor doktorlarin tavsiyesi onu krese gondermem yonunde BUYUK ALLAHIM CUMLE ETRAFTAKI COCUKLARI KONUSTURSUN DA BENIMKINIDE INSALLAH AMIN

 16. MERHABA HOCAM BENİMDE BİR YENİM VAR 3,5 YAŞINDA SİZİNDE DEDİĞİNİZ GİBİ ÇOK TELEVİZYON KARŞISINDA VAKİT GEÇİRİYOR SÖYLEDİĞİNİZE KANAAT GETİREREK YENİMİN O YÜZDEN KONUŞAMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM SİZLERE TEŞEKKÜR EDERİM GÜZEL BİR TEŞİS KOYMUŞSUNUZ.

 17. bernim kızım 3 yaşında hala cümle kuramıyor.baba gitti,abi gitti,anne nerde gibi kısa cümleler kuruyor.yaşıtları güzel konuşuyor.kendini yormuyor anne diyerek cümleyi bşlatıp ıııııı ıılarla anlatıyor aslında bu konuda uzman diyebilrim.çok zeki,çok hareketli ama çok sessiz.bu hali bizi cok üzüyor.işallah en kısa zamanda onunla konuşarak sohbet edebilriz

 18. Benim kizim 3bucuk yasinda.sadece anne baba dede gel git ge …yani toplam 20 kelime biliyor cümle kuramiyor napicami bilmiyorum yaramaz.doktora goturdm doktor eğitim görmesi için içine kapaninik otizm teşhisi koymamz gerekiyor ben istemiyorum çok korkuyorum geç konuşma teşhisi koymasini istiyorum

 19. Bu yazıyı yazan kişinin adı soyadı nedi? Vasfı nedir? Nereden edindiği üstün bilgilerle bunları yazmaktadır? “Geç konuşma nedenleri arasında en sık rastlanan neden zekâ sorunlarıdır. Yaşıtlarına göre zekâ olarak geride olan çocuklar daha geç konuşmaya başlar. Yani konuşmada zekâ düzeyinin de önemi vardır. Zekâ düzeyi yüksek olan çocuklar konuşmayı daha erken öğrenir.” gibi “net” ve acımasız bir ifadeyi neye dayanarak yazmıştır. Şöyle bir şeyi hakaret kabul edip dava açsan kazanırsın yani o kadar söylüyorum. Duyduğum ennn saçma şey! Neler yaptınız acaba bu kanıya varmak için? Ne gibi tezleriniz var? Profesör falan mısınız ki profesör olsanız yazıyı böyle net değil de ihtimallerden bahsederek yazardınız diye düşünüyorum. İnsandan bahsediyoruz insandan. Dünyada daha kimse yok ki insan beynini tam olarak çözebilmiş siz acaba kim oluyorsunuz?!

 20. Yazılarımız ince ve sık dokunarak yazılmaktadır, belirtildiği gibi “en çok rastlanan” kelimesi bu kesin bu yargı anlamına gelmemektedir. Ayrıca Didem Hanım, öneriniz için teşekkür ederiz, gerekli talimat verilerek tekrar gözden geçirilecektir. Sizin eleştirileriniz okuyucularımız için önemlidir.