Çocuklarda Faranjit Belirtileri ve Faranjit Tedavisi

Çocuklarda Faranjit Belirtileri ve Faranjit Tedavisi

Çocuklarda beta streptekok franjiti şu mevsimde çok sık gördüğümüz bir hastalık kış mevsiminde streptekok franjiti okul çocuklarının hastalığı artık beta diye biliyor pek çok kişi 3 ile 12 yaş arası oldukça sık görülüyor. Bebeklerde pek sık olmuyor çünkü bebeklerde beta mikrobunun oluşabileceği reseptörler yok. Ama bu görmediğimiz anlamına gelmiyor, tek tük bebeklerde de betaya bağlı faranjit görebiliyoruz.

Çocuklarda Faranjit

Boğaz ağrılarının yüzde 5 ile 10’undan sorumlu olan beta faranjiti okullarda başladığı zaman oldukça bulaşıcı bir anda yayıldığını görüyoruz. Kuluçka dönemi genelde 2 ile 5 gün ve kuluçka döneminde olan çocuklarda hastalığı bulaştırabiliyorlar ve genellikle okullarda bu şekilde zaten yayılıyor bu hastalık .

Çocuklarda Faranjit Belirtileri

Bulguları genellikle çok halsizlik boğaz ağrısı ve aniden yükselen ateş ancak kusmada olabiliyor karın ağrısı da olabiliyor bazı çocuklarda boğaz ağrısı hiç gözükmeden sadece kusma ve karın ağrısı olarakta seyredebiliyor baş ağrısı da oldukça sık görülen bir bulgu beta faranjitinde muayenedeki belirtiler ve klinik tablo aynı zamanda boğaz testleriyle birleştiği zaman bakteri enfeksiyonunu ayırmamızı sağlıyor. Beta franjiti olan bir çocuğun boğazında neler görüyoruz üst damağında minik noktacıklar görüyoruz boğazında ve bademciklerinde kırmızılık bademciklerinde şişme ve boynunda bezeler görüyoruz anı zamanda boğaz testi ve kültürüyle tanıyı kesinleştiriyoruz .

Çocuklarda Faranjit Tedavisi

Beta faranjitinin tedavisi antibiyotiklerdir en çok penisilin grubu antibiyotiklerdir. Penisiline alerjisi olan çocuklarda başka antibiyotikler kullanılabilir . Tedavi hem semptomların daha kısa sürmesini sağlar hem de streptekoka bağlı eklem romatizmasını önler. Unutulmamalıdır ki kızılında etkeni aynı zamanda aynı beta streptekok enfeksiyonudur bazı direnci daha az olan çocuklarda kızıl olarak seyredebilir yani bir çocukta kızıl varken evde başka bir çocukta beta streptekok faranjiti olabilir. Evde Beta streptekok faranjiti teşhis edildiği zaman bulaştırmamaya çok dikkat etmek gerekir. Bunun içinde el yıkama,  mümkün olduğunca hasta kişilerin birbirini öpmemesi gerekir. Antibiyotikler 24 saat sonra bulaşmayı önleyecektir.

Bir önceki yazımız olan Çocuğum Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde 3 yaşındaki oğlum küfür ediyor, 4 yaşındaki oğlum küfür ediyor ve anne baba çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü