Çocuklarda Dikkat Çekme İsteği

Birçok çocuğun yaptığı, isteklerinin yerine gelmesi için uyguladığı bir yöntemdir; Dikkat çekmek. Özellikle ön planda olmak isteyen çocuklar dikkat çekmek için elinden geleni yapıyorlar. Fakat dikkat çekmek için çoğu zaman daha ileri giderek yalan söylemeye kadar gidebiliyor. Buna bir takım davranış bozukluğu diyebiliriz. Çocuk kendini bir gruba ait hissetmediğinde, sürekli cezalandırıldığında, yeteri kadar sevgi ve ilgi göremediğinde, yaptığı iyi davranışlar sonucunda takdir görmediğinde ve küçümsendiğinde ilgi çekmek için yalan söylemek gibi davranışlarda bulunabilir. Bu sadece biraz daha ilgi görebilmek için yapılmış bir şeydir. Ve çocuk için yaptıkları gayet masumdur, kötü bir şey yoktur.

Çocuklarda Dikkat Çekme İsteği

Özellikle çocuklar 6 yaşına kadar hayal ürünü şeyler anlatmaktan hoşlanır. Ya da ufak olayları çok büyük bir olaymış gibi abartarak anlatırlar. Bunun nedeni çocukta gerçeklik hissinin halen oluşmamış olmasıdır. Yani çocuğun gerçekte olmayan olayları anlattığında, bunları yalan olarak nitelendirmemeli ve çocuğa “niçin yalan söylüyorsun” gibi bir yaklaşımla yaklaşılmamalıdır. En mantıklı yol çocukla konuşarak anlattıklarının gerçek de olmadığını, bu olayların gerçek dışı olduğu hakkında bilgi verilmelidir. Genel olarak çocuklar yetişkinlerinin dikkatini çekmek ister. Arkadaş grubunda dikkat çekmek fazla gözlenmez. Arkadaşlarının dikkatini çekmek için çocuk bağırarak konuşur ya da sözel olarak tehditlerde bulunabilir. Anne ve babanın dikkatini çekmek içinse, sürekli bir şeyler isteme, istediği şeyler olmayınca ağlama, hasta olma, yetişkinlerin istemediği şeyleri yapma ve yetişkinleri sinirlendirmek için çalışmak gibi hareketler sergileyebilir. Zaten çocuğun tek amacı da budur. Çocuk dikkat çekme için tüm olumsuz davranışları yapmaya başlar. Ağlar, bağırır, kırar, saldırgan davranışlar gösterir, sürekli konuşur vb. bu durumda yetişkin dikkatli olmalı ve çocuğun yapacağı hareketleri iyi bilip önlem almalıdır.

Anne ve baba çocuğunu anlamaya ve yaptığı davranışların sebebini bulmaya çalışmalıdır. utku4Bunun içinde empati kurmak şarttır. Çocuğun o andaki duygu durumunu anlamalı ve “ben onun yerinde olsam ne yapardım?” diye düşünmelisiniz. Çocukla konuşarak yaptığı hareketlerin hoş olmadığını, istediklerini böyle elde edemeyeceğini anlatmalısınız. Çocukla konuşurken sakin olmalısınız. Çocuğunuz dikkat çekmek için yalan söylüyorsa, bunu fark ettiğinizde çocuğa kızmayarak onu yalanıyla yüzleştirip konuşmalısınız. Konu hakkında yorum yapmalı ve çocuğun düşüncelerini almalısınız. Neden yalan söylediğini bulmalı ve anlamaya çalışmalısınız. Bağırmak, kızmak, ceza vermek yanlıştır. Bunu yerine yeteri kadar sevgi vermeli, ödüllendirmeli ve yaptığı iyi işleri takdir etmelisiniz. Bu çocuğun kendisini sevmesini sağlayacaktır. Çocuk kendini sevdiğinde ve kendisine güvendiğinde dikkat çekmek gibi bir derdi de kalmayacaktır. Bu yüzden çocuğa yeteri kadar sevgi ilgi ve alaka göstermelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Dayak ve Çocuk: Dayağın Zararları, Dayağın Çocuk Üzerindeki Etkileri başlıklı makalemizde cocuga dayagin zararlari, cocuga dayak atmak ve çocuğa şiddetin zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

1 YORUM

  1. Kızım 8 yaşında gündüzleri hiç birşeyi yok ama geceleri hiçbirşey olmadığı halde kusuyor neden olabilir