Çocuklarda Çalma Alışkanlığı: Çocuğum Hırsızlık Yapıyor

Çocuklarda Çalma Alışkanlığı: Çocuğum Hırsızlık Yapıyor

Çalma davranışı anne ve babaların çok korktukları ve çocuklarında gördüklerinde telaşa ve paniğe neden olan ve önlenmediğinde gerçekten tehlikeli olan bir davranış bozukluğudur. Çalma, kişinin kendisine ait olmayan bir eşyayı izinsiz olarak alması ve ona sahip olmasıdır. Çoğu çocuk belirli yaş dönemlerinde başkalarının eşyalarını izinsiz alıp kullanabilirler. Çocuk beş yaşından küçükse, bu davranışı hırsızlık olarak değerlendiremeyiz. Çocuğun yaşı küçük olduğundan dolayı bu davranış masum bir durum olarak görülebilir. Masum olarak görülebilir ancak bir önlem alınmadığı halde ileride istenmeyen durumlarla karşılaşmanız mümkündür.

Çocuklarda Çalma Alışkanlığı: Çocuğum Hırsızlık Yapıyor

Çocuk iki yaşına geldiğinde bazı duyguları tam olarak gelişmemiştir. Sahip olma yani mülkiyet duygusu da bunların içindedir. 3 yaşından itibaren çocuk hayatın ve sosyal çevrenin farkına varabilir. Artık bu yaşlarda izinsiz bir şeyin alınmayacağının farkındadır. Bunu bilir ama gene de yapmaya devam eder. Erken çocukluk çağında çoğu çocuk izinsiz bir şeyleri alır hatta o eşyayı kullana da bilir. Bu davranışın en sık görüldüğü dönemlerden biride ilkokul çağıdır. Bu en tehlikeli yaştır ve çocuk bazı şeyleri bilinçli olarak yapar. Daha da tehlikeli olan çocukta bazı duyguların temelinin yeni atılıyor olmasıdır. Bu davranışı çocuk gösteriyor ise önlem alınmazsa ileride de yapabilir.

Okul döneminde çocuk renkli kalemler, renkli ve süslü eşyalar vb. şeyler ilgisini çeker. Eğer kendinde o eşya yoksa sahip olmak ister. Bu nedenle çalma eğilimini gösterir. Aslında bu bir kereliğine mahsus ise buna çalma, hırsızlık diyemeyiz. Önemli olan devamının gelmemesi yani aynı hareketi tekrar etmemesidir. Önlem alınamazsa bu olumsuz davranış yetişkinliğe kadar gidebilir. Bu yüzden karşılaşılan bu durumu mutlaka önemseyin. Çocuklarda bu durumun davranış bozukluğu olarak ortaya çıkması 9–10 yaşlarından sonra olmaktadır. Bu yaşlarda çalma davranışı görülürse bir uzmandan yardım alınmalıdır. Çalma davranışı gösteren çocuklara bakıldığında, aile içinde sevgi ve şefkat duyguları doyurulmamış çocuklarda daha fazla görülmektedir.

Çocuklarda çalma davranışının görülmesinin nedenleri: Çocuk neden çalar?

Anne ve babanın aşırı disiplinli ve katı kurallı olması, çocuğun sürekli birileriyle özellikle kardeşiyle kıyaslanması bu durumun (çocuklarda hırsızlık) oluşmasına neden olur.

Çocuk ilgi çekmek amacıyla hırsızlık yapabilir. Anne ve babasından ilgi ve sevgi göremeyen çocuk bu yolla kendine ilgi bekler.

Çocuğun kıskanç olması, arkadaşlarını ve çevresindeki kişileri kıskanması bunu yapmaya iter. Çocuk zarar vermek amacıyla onların değer verdiği eşyaları çalma davranışı gösterir.

Anne ve babanın çocuğun ihtiyaçlarını karşılamaması, onu cezalandırması, sürekli tehdit edici konuşmalar yapması bu davranışın oluşmasında katkı sağlar.

Çalma davranışını gösteren çocukların büyük bir kısmı, anne ve babası tarafından dışlanan, yeteri kadar ilgi sevgi görmeyen çocuklar ve kimsesiz çocuklarda daha sık görülür.

Çocukta henüz mülkiyet duygusunun gelişmemiş olması,

Çocuktaki değersizlik duygusu ve özgüven eksikliğinden kaynaklanan nedenler,

İstediği arkadaş grubuna girme, kendini ispat etme çabası gibi nedenler,

Çocuğun hayatında yaşadığı önemli bir travma olayı, anne ve baba eksikliği yada boşanması gibi sarsıcı olaylar,

İzlemiş olduğu filmlerin etlisinde kalma, dizilerdeki bir role sahip olma isteği, en önemlisi çocuğun kendisine örnek aldığı kişiye benzemek istemesi,

Ailenin çocuğa yeteri kadar harçlık vermemesi ve yiyecek, oyuncak, giyecek gibi temel ihtiyaçları karşılanmadığı takdirde çocuk çalmaya yönelebilir.

Çocuğun çalma davranışı karşısında anne ve babanın yapması gerekenler, Çocuğum hırsızlık yapıyor ne yapmalıyım?

· İlk olarak davranışın görüldüğü yaş önemlidir. Beş yaşına kadar görülen çalma davranışları önemli değildir. Bu durumda paniğe kapılmaya gerek yoktur. Altı yaşından sonra yaptığı davranışlar dikkate alınmalıdır.

· Sakin olmak ilk şarttır. Çocuğa aşırı tepki verilmemeli ve ceza, dayak, bağırıp-çağırma, polisle korkutma gibi davranışlar yapılmamalıdır.

· Çocukla konuşulmalı ve aldığı eşyayı geri vermesi sağlanmalıdır.

· En önemli konu çocuğa doğru model olmak ve gerekli ihtiyaçlarını karşılamaktır.

· Onu başkalarının önünde bu davranışından dolayı utandırmayın ve bu davranışı uzmanlar dışında kimseyle paylaşmayın.

· Çocukla inatlaşmayıp, ona kendisiyle ilgilendiğinizi hissettirin.

· Çocuğun yaptığı bu davranışın altında ki sebebi bularak, ona göre tedbirler alın. Böylelikle bu davranışın başka yeni sorunlara yol açmasını engellemiş olursunuz.

· Çocuğa yeteri kadar harçlık verilmelidir. Çünkü çocuğun maddi yönden sıkıntısının giderilmemesi çalmaya yöneltebilir.

· Hiçbir şekilde çocuğunuzun yaptığı davranıştan utanmayın ve ona yeteri kadar ilgi ve sevgi gösterin. Her şeyin temelini sevgi oluşturur.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Kıskançlık: Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı başlıklı makalemizde anne baba çocuk, anne çocuk ilişkisi ve çocuk kavgaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

18 YORUM

 1. 14 yaşından beri şuan 19 yaşında olan kardeşim iznim olmadan paramı alıyor.ben bu davranışının yanlış olduğunu istediğinde verebileceğimi söyledim ama nafile her defasında aynı şeyi yapıyor. her defasında ağlıyor önce inkar ediyor sonra itiraf edip tekrar yerine koyacaktım diyor. geçenlerde üç küçük altınımı almış genç kız üniversiteye gidiyor ne yapmam lazım bilmiyorum onu rencide etmekte istemiyorum artık anneme söylemekle tehdit ettim bu hal nereye kadar devam edecek.lütfen bana bir akıl verin lütfen….

 2. saadet hanımın yaşadığı olayın benzerini yaşıyorum ne yapıcağımızı bilmiyoruz… lütfen bize yardımcı olun

 3. biz yorum yapıyoruz ama cevapları nereden göreceğiz ben de de benzerdurum var

 4. benim ilkokula giden 6 yaşındaki oğlumda kalem silgi kalemtıraş gibi şeyler getiriyor öğretmende farkında çoğu kez rehberlik öğretmeni ile kontakt kurduk ve malesef halen bi çözüm bulamadık ben bir anne olarak çok üzülüyorum korkum sonunda oğlumun hırsız gözüyle bakılmasıdır acaba en son olarak piskolojik yardım almayı düşünüyorum acaba faydası olabilirmi??

 5. benım 12 yasında oglum var okuldakı esyledan harıc para da calıyor cantaları karstırp para alıyor o kadar konustugum halde yıne tekrarlıyor bır dajh yapmıycam anne dıyor yıne calıyor yalan da soyluyor cozumu ne lufen bana yardımcı olurmusunzzz??

 6. Benim kardesim de 12 yasında o da bizden habersiz paralarımızı alıyor parayı nereye harcadıgını sordugumuzda her zaman baska bir sey söylüyor bu durum babamın hic umrunda degil suan ne yapacagımızı bilemiyoruz ne olur yardımcı olun

 7. benim cocugum 12 yasinda ve cantamdan para caliyo ve sonra yemin ediyo ben almadim diye sonra zorla konusuyo ve ben aldim diyo ve ben cok üzülüyorum onu düzeltmem icin ne yapmam lazim lütven yarimci olun

 8. benim kardeşim 18 yaşında erkek ve habersiz kredi kartlarımı alıp harcama yapıyor her defasındada inkar ediyor durum ortaya çıkıncada özür diliyor bir daha yapmayacağını söylüyor buna benzer başkalarından da alıyordur mutlaka bunu nasıl önleyebiliriz. Korkum hırsız olarak anılması ne yapmamız lazım çok çaresiziz.

 9. Abim hırsız napacamızı bilemiyoruz 15 yaşında

 10. çocugum yakın birinden özel eşyasını almış nasıl iade etmeliyiz

 11. benim bir kizim var kizim 4.5 yasinda magazaya gittik ben alisveris yaptim kasa yerinden gectim esyalarimi araabay yerlestirdim kizim elinde bir tane kinder vardi ve bunu yemis halbuki ben kinder almamistim kizima sordum sen nerden bunu aldin anne magazandan aldim dedi uzerimden kaynar sular dokuldu cok uzuldum bu davranisindan dolayi ne yapabilirimm

 12. saban şabaniye

  benim oğlum 8 yaşında haçlığını biraz kesince evden para çalmaya başladı…tekrar harçlık vermeye başlayacağım bugün bilmem faydası olacak mı?

 13. ne yazıkki benim kızımda yapıyor

 14. Seyit. özyer

  Benim kızım 11 yasinda surekli evden izinsiz para götürüyor cuzdandaki parayı sen mi aldin dedigimde önce yemin ediyo almadim diye sonra ben aldım diyo nasil bir yol izlemeliyiz lutfen yardimci olun.

 15. Benzer bir durumu yaşıyorum 14 yaşında bir oğlum var…. Araştırıyorum bakalım çözebilecek miyim sanırım bu yorumlara cevap yazılmıyor tavsiye istiyorum

 16. benim cocugum 10 yaşinda para aliyo isinsiz ben nekadarda konuşsam dinlemiyo ve cok korkuyorum ilerde bunu yapar diye bana yardimci olun lutfen allah için

 17. benimde oglum 7 yasinda cantamdan para aldi dovdum az once sonra pisman oldum nasil yapar aklim almadi bu durumda ne yapmaliyim bilemedim bu ikinci kez oldu ama

 18. Münevver oduncu

  Benim oğlum 13 yaşında hirzizlik yapiyor yalanda söylüyor hırsızlığa 2ci sinifa gidince başladı okadar konuşuyorum af ediyorum gene yapıyor önceleri az yapıyordu şimdi ise okul zamanları hemen hemen her ay yapıyor 200 100 böyle almaya başladı başkalarının paralarını aldı ne yapıcım bilemiyorum cokta yalan soyluyor okadar inandırıcı yalanlar soyluyor ki kendi bile inanıyor ben almadım alanın allah belasını versin ölüm versin diyor banae güvenin artık diyor ama gene kendinde çıkıyor ne yapicagimi bilmiyorum yardımcı olun lütfen