Çocuklarda Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Çocuklarda Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

 Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirme

Öncelikle çocuklarımıza meyve ve sebze tüketme alışkanlığını edindirmeliyiz. Özellikle kış aylarında tüketilen meyveler vücut direncimizi arttıran ve C vitamini yönünden dolgun içerikli yiyeceklerdir.

Bunun yanı sıra bağışık sistemini güçlendirmek için uskumru, hamsi, ton balığı, sardalye, ceviz, fındık, ıspanak, brokoli, semizotu ve buğday gibi omega-3 içerikli zengin besinler yedirilmelidir.

Asitli ve şekerli içecekler olan; kola,gazoz , soda vb. gibi ürünlerin tüketimi azaltılmalı, bunun yerine günlük içilen su miktarı artırılmalıdır.

Özellikle demir ve çinko mineralleri bağışıklık sistemini güçlendiren özelliğe sahiptir. Demir açısından zengin besinlere örnek vermek gerekirse: kırmızı et,koyu yeşil yapraklı sebzeler,kuru baklagiller,kereviz yaprağı,roka ve kuru kayısıdır. Çinko açısından ise: ekmek, et, balık, badem ve cevizdir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Spor

Çocuklarda bağışıklık sisteminin zayıflamasının sebeplerinden biri de kilo artışıdır. Bu nedenle dikkat etmemiz gereken konulardan biriside budur. Dengeli bir değerde gitmesini sağlamak önemlidir. Bunun yanı sıra spor yapması ve hareketli olmasına özen göstermeliyiz ki yapılan araştırmalarda spor yapan ve hareketli çocuklarda hastalığa yakalanma riskinin azaldığı görülmüştür.

Ve son olarak belirtmek istediğim bir hususta çocuklardaki uyku düzenidir. Düzensiz ve az uyuyan çocukların vücut direnci azalır ve hastalıklara daha kolay yakalanır.

Çocuklarınızın bağışıklık sistemlerinin sistemlendirilmesi ve sağlıklı günler dileğiyle..

Bir önceki yazımız olan Çocuğum Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde 3 yaşındaki oğlum küfür ediyor, 4 yaşındaki oğlum küfür ediyor ve anne baba çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü