Çocuklarda Allerji ve Çocuklarda Alerjik Cilt Hastalıkları

Çocuklarda Allerji ve Çocuklarda Alerjik Cilt Hastalıkları

Alerjik Egzama: Hayatın ilk yıllarında en sık olarak görülen alerjik egzama bir cilt kuruluğu, döküntü ve kaşıntı ile beliren bir cilt hastalığıdır. Genellikle yanaklar, boyun altı, dirsek içleri ve diz arkası gibi bölgelerde sıklıkla rastlanır. Altı yaşına kadar azalarak devam eder.

Bu alerjinin en önemli sebebi gıdalara karşı olan alerjidir. Alerjiye sebep olan gıdaların başında da inek sütü ve yumurta gelir. Fakat havadan kapılan ve ev tozu gibi alerjik nedenler de olabilir.

Kaşıntı ve döküntüyü arttıran da alerjiye neden olan maddenin sindirim yolu veya hava yolu ile geçmesidir. Bunlarla beraber terleme ve şiddetli sürtünme de bu alerjiyi arttırmaktadır.

Bu şikayetleri azaltmak için alerji nedeni olan maddeyi azaltmak önemli bir faktördür. Sık sık banyo yaptırmak ve nemlendirici kullanmak cildi nemli tutularak şikayetlerin azalması sağlanabilir. Çünkü kuru cilt daha çok kaşınır. Kaşıntı devam ettikçe de döküntü artar. Koruyucu önlemlerin yetersiz kaldığı durumlarda ise ağızdan alerji ilaçları ile kortizonlu kremler kullanılarak kontrollü bir tedavi yaptırılmalıdır. Ev tozu akarı durumunda da dilaltı aşısı alerjiye etkili gelmektedir.

Kurdeşen: Tıp dilinde bu hastalığın adı ürtikerdir. Ciltteki döküntü ve kaşınmalarla anlaşılan bir hastalıktır. Genelde tüm vücuda yayılmış durumda görülür, ciltten hafifçe kabarık, sınırları belli, birkaç milimetreden birkaç santimetreye kadar değişebilen büyüklükte döküntüler şeklindedirler ve basınca solarlar. Bu hastalığın nedeni en çok enfeksiyon ve gıdalardan kaynaklanır. Bununla birlikte sindirim sistemindeki parazit ve ilaç alerjileri de neden olabilir.

Tedavisi de sorumlu etkenin kaldırılması ile başlar. Bunun yanında da ağızdan alerji ilaçları ile desteklenir. Bunlar da çok yetersiz kalırsa kortizonla ağızdan tedavi uygulanır.

Bir önceki yazımız olan Çocuğum Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde 3 yaşındaki oğlum küfür ediyor, 4 yaşındaki oğlum küfür ediyor ve anne baba çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü