Çocuklarda Acil Durumlar!

 

Korunma ve İlkyardım Yolları

Çocuğunun hastalanması ya da acil sağlık sorunlarının oluşması her anne ve babanın en korkulu rüyasıdır. Hastanelerin tüm dünyada en yoğun çalışan birimlerinden biri de çocuk acil üniteleridir. Acil durumları çocuklarda önlemek için alınan bazı basit tedbirler etkili olabilir. fakat acil durumlarda yine de bilinçli ve soğukkanlı davranmak çocuğun en az zarar görmesine yardımcı olacaktır.

Acil durumların önüne geçme;

İstenmeyen kaza ve yaralanmalar çocukluk çağında sıkça ölüm nedeni bile olabilmektedir. Trafik kazaları, suda boğulmalar, ateşli silah yaralanmaları, düşmeler, yanıklar, zehirlenmeler, besin ve yabancı cisim aspirasyonları bunların en önemlilerini oluşturmaktadır. Neyin kendilerine zarar vereceğini kestiremeyen çocuklar eğer gözetim altında olmazlarsa kolaylıkla bu tür vakalara maruz kalabilirler. Her anne ve babanın bu nedenle mutlaka uygulanması gereken kurallar kısaca şunlardır;

 • Henüz büyüme ve gelişmesi devam etmekte olan çocuğun sağlığının düzenli olarak bir pediatrist tarafından izlenmesi gerekir. Birçok hastalık böylece neden olmadan kolaylıkla daha başlangıçta tedavi edilebilir.
 • Eksiksiz olarak aşı programının uygulanması şarttır. Milyonlarca insanın tarih boyunca ölümüne yol açan bir çok hastalık artık bu sayede hiç görülmemektedir.
 • Büyüklerinden çocuklar gördükleri her şeyi taklit etmek istediklerinden onların gözü önünde ilaç içmekten ve karın ağrısı, baş ağrısı gibi şikayetleri dile getirmekten kaçınmak gerekir. çocuk aksi takdirde ilk fırsatta büyüklerin ilaçlarını içmeye teşebbüs edecektir. Bir sorun olmadığı halde bazen de karnım ağrıyor, başım ağrıyor diye gereksiz yere aileyi endişelendirir.
 • Evde kullanılan kezzap, lavabo aç, çamaşır suyu gibi temizlik maddeleri açıkta asla bırakılmamalı ve pet şişe, bardak gibi ambalajlara konulmamalıdır.
 • Uygun şekilde tüm elektrik prizleri kapatılmalıdır.
 • 12 yaşından küçük olanlar otomobillerde asla ön koltukta oturtulmamalı ve kemerleri, uygun otomobil koltuklarında bağlanmış olarak oturtulmalıdır. Araç içi kazalardaki yaralanma ve ölüm riski böylelikle en aza iner.
 • Özellikle bisiklet ve kaykaya binerken spor yaralanmalarına karşı başlıklar ve dizleri dirsekleri koruyucu giysiler giymelidir.
 • Mali sorunların acil durumlarda yaşanmaması için mutlaka çocukların özel ya da resmi bir sağlık sigortalarının bulunması gerekir.

Acil durumlar için hazırlık;

Varsa çocuğunuzun kronik bir hastalığı anne, babalar ve bakıcılar, okulda bulunan  sağlık görevlileri ve öğretmenler nasıl bu hastalığın acil problemlere yol açabildiğini ve müdahaleyi nasıl edebileceğini bilmek zorundadırlar. Mesela diyabetli ve insülin kullanan bir çocukta aşırı şekilde kan şekerinin düşmesinin yükselmesine göre daha tehlikeli, hatta ölümcül olabileceği ve bu durumda neler yapılabileceği çocuğun çevresindeki herkes tarafından iyice bilinmelidir. Çocuğunuzun yanında bu nedenle hastalığı ve yapılması gerekenleri açıkça yazan bir kart bulundurmak oldukça faydalı olacaktır.

Her okula giden çocuğun anne ve babasının adını söyleyebilmesi, evinin adresini tarif edebilmesi hatta telefon etmeyi bile öğrenmesi gerekir. Evden uzaktayken bu nedenle oluşacak acil durumlarda çok hızlı davranabilir.

Çocuğunun hekiminden her anne ve babanın yüksek ateş, havale geçirme, çarpma ve düşme sonucu oluşabilecek kırıklar, aşırı kanamalar gibi konularda ne yapacağını kendi çocuğuna has olarak öğrenmesi gerekir. Çocuklarda ilkyardım konusunda düzenlenen kurs ve eğitim programlarına katılmaları daha da iyisidir. Fakat panik içinde ve bilinçsizce yapılacak ilkyardım girişimlerinin daha fazla çocuklara zarar vereceğimi unutmamak gerekir.

Çocuklarda acil durum olduğu nasıl anlaşılır?

Çocuklar hastalıklara karşı erişkinlerden farklı tepkiler verirler. Bir erişkinde aynı hastalık çok hafif seyrederken çocuk hastaneye yatırılmayı gerektirecek kadar ağır olabilir ya da erişkinleri yatağa düşürecek hastalıklar çok hafif bulgularla çocuklarda seyredebilir. Ayrıca sözel olarak çocuklar sorunlarını iyi anlatamayabilirler. Erişkinlerin bu nedenle çocuklarının davranış özelliklerini ve beden dillerini iyi bilmeleri gerekir.

Çocuklarda acil durum oluşturabilecek belirtiler;

 • Davranışlarının her zamankinden farklı olması
 • Zor ve anormal nefes alma
 • Etrafla ilgilenmeyip yanıt vermeme
 • Aşırı uyku eğilimi
 • Devamlı huzursuzluk
 • Bebeklerde beslenme güçlüğü, emmeme
 • Bilinç bulanıklığı ya da delirium tablosu
 • Cildin ve dudakların mavi-mor renk alması
 • Durdurulamayan bir kanama
 • Ateşin yanı sıra bilinç bulanıklığı
 • Şiddetli ve devamlı ağrılar
 • Aşırı ve devamlı kusma

Çocuğunuz eğer bir hastalık geçiriyorsa size doktoru bu hastalıkla ilgili acil olabilecek belirtileri daha ayrıntılı olarak açıklayacaktır.

Acil durumlarda davranılması gereken biçim;

Soğukkanlı ve planlı olarak acil durumlarda davranmak oldukça önemlidir. Mutlaka ekip olarak ilkyardım yapılır. Bir yandan bu nedenle çocuğa müdahale ederken diğer yandan da doktor ya da acil servis aranarak (112) yardım istenmelidir. Önceden eve en yakın acil servisin yeri ve ulaşım biçiminin bilinmesi, kolayca doktorun telefonlarının ulaşılabilir bir yerde olması da hızlı müdahale için oldukça önemlidir.

Ateşi aşırı yüksek olan çocuklara ateş düşürücü verildikten sonra banyosunun ılık su ile yapılması gerekir. banyo suyunun soğuk olması titremeye ve daha sonra ateşin daha fazla yükselmesine neden olacağı için önerilmez.

Çocuk eğer havale geçiriyorsa düz bir zemine yan yatırılarak hafif baş arkaya eğilip havale durana kadar beklenebilir. Eğer kusarsa kusmuk akciğerlerine kaçmasın diye yan yatırmak gerekir.

Kalp-akciğer canlandırmasını eğitimsiz bir kişi yapmaya kalkarsa çocuğa daha fazla zarar verir. Gereksiz yere yapılan bir kalp mesajı atmakta olan bir kalbi durdurabilir. Ağızdan ağza çok çaresiz durumlarda solunum yapılması hayatı büyük olasılıkla kurtaracaktır.

İlaç ya da kimyasal maddeyi çocuğunuzun içtiğini fark ederseniz evde asla kusturmaya çalışmayın. Özellikle kezzap, lavabo aç gibi yakıcı kimyasallar ikinci kez kusma sırasında yemek borusunu yakacak ve akciğerlere kaçarak daha ciddi problemlere neden olabilir. Acil servise giderken içilen ilaç ya da kimyasal maddelerin kutularını yanınıza almayı unutmayın.

Çocuklar için hastaneler ve acil servisler korku veren ve sevimsiz gelen mekanlardır. Yanına sakinleştirmek ve uyumu arttırmak için en sevdiği oyuncaklarını almak, rahat bir kıyafet giydirmek ve anne ve babanın da en önemlisi sakin ve rahat davranmaya çalışması gerekir.

 

Bir önceki yazımız olan Çocuğum Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde 3 yaşındaki oğlum küfür ediyor, 4 yaşındaki oğlum küfür ediyor ve anne baba çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü