Çocuklara Kırtasiye Ürünü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Velileri Prof. Dr. Hamdi Temel; boya kalemleri, kokulu silgi ya da oyun hamurları gibi kimyasal içerikli kırtasiye malzemeleri konusunda uyardı.

Anaokulu öğrencilerinde kokulu silgilerin bağımlılık yaptığını belirten Dicle Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBTAM) Müdürü Prof. Dr. Hamdi Temel, ders çalıştıktan sonra öğrencilerin mutlaka ellerini yıkamaları gerektiğini vurguladı.

Kırtasiye malzemelerinde Prof. Dr. Hamdi Temel kimyasal maddelerin olduğunu söyleyerek öğretmen ve velileri uyardı.

Kırtasiye malzemelerindeki tehlikeyi, Dicle Üniversitesi’nin yaptığı araştırma bir kez daha gözler önüne serdi. Prof. Dr. Hamdi Temel, araştırmaya ilişkin açıklamalarda bulunarak kırtasiye ürünlerindeki kimyasallara dikkat çekti.

4-5 yaşlarında anaokulu öğrencilerinin okula başladıklarını belirten Temel, hemen sulu boya, oyun hamurları ve plastik olan diğer ürünlerle tanıştıklarını belirtti.

Bu tür kırtasiye ürünlerini öğrencilerin yaşlarının küçük olmasından dolayı ellerine aldıklarında ağız ya da ten yoluyla vücutlarına kimyasalların geçtiğine işaret eden Temel: ‘ Ftalat dediğimiz yumuşatıcı kimyasallar, renklendirici azoboyarlar ve pigmentlerle ilgili ağır metaller oyun hamurlarında bulunur. Çok fazla kimyasal içermektedir. Çocuklar değişik şekiller yaparak oynadıktan sonra ellerini yıkamadan deriden içeriye ya da ağız yoluyla girer. Bunlar küçük yaşta eser oranında kimyasallar alınmaya başlanmaktadır. Çok büyük bir deformasyonu vücuda yaptığını görüyoruz. Bunlara bu noktada çok dikkat edilmesi gerekiyor. Lavabo, Türkiye’deki okulların tümünde bulundurulmalı, sabunlar da mevcut olmalıdır. Anaokulu öğretmenlerine bu konuda büyük görev düşüyor’ diye belirtti.

Kokulu silgi almayın

Kokulu silgi ve kimyasal barındıran malzemeleri velilere, almamalarını tavsiye eden Temel, ‘Burun ile koku temas edildiğinde çözüler kullanılır. Bu kullanılan çözüler oldukça büyük zarar verir. Kokulu silgiler başta olmak üzere tavsiyemiz, birçok malzemeyi almamalarıdır. Her gün çocuk bunu kokluyor ve o kokuya bağımlı kalıyor’ dedi.

Birçok hastalığa neden oluyor

Kimyasal nikellerin makas ya da kalem açacaklarının kaplamalarında da kullanıldığını belirten Temel, şu açıklamaları yaptı:

‘Türk Standartları Enstütisü (TSE) ya da Avrupa standartlarına uygun ürünler mutlaka tercih edilmelidir. Albenili denilen birçok şeye merak salmasınlar. Boya türevleri, defterler ve kitaplar da bunların arasında yer almaktadır. Derinize, elinize sürdüğünüzde boyaların yapıştığını görürsünüz. Bir süre sonra bunlar deriye işleyecektir. Vücutta bu durumda değişik hastalıklara sebebiyet vermektedir. Bunlara muhakkak çocuklarınız dikkat etmelidir. Ellerini, ders çalıştıktan sonra sabunla yıkamalıdır. Ağızlarına bu kalemleri götürmemeleri konusunda da veliler uyarmalıdır. Bu boyaların zehirli olduğunu söylüyoruz.’

Eşofman alırken dikkat!

Temel, eşofmanların üzerinde bulunan kalay minerallere de değinirken, ‘ Büyük ciddi zararlara bunlar da neden olabilir. muhakkak alış veriş yaparken kaliteli ya da markalı ürünler tercih edilmelidir. İleride çocukların sağlıkları zarar görmesin.’ İfadesinde bulundu.

 

 

Bir önceki yazımız olan Çocuğum Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde 3 yaşındaki oğlum küfür ediyor, 4 yaşındaki oğlum küfür ediyor ve anne baba çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü