Çocuklara Disiplinden Daha Önemli Olan 10 Şey

 

Çok kompleks bir görev olan ebeveynlik, eğer dikkat edilmezse ve yalnızca bir yöne odaklanırsak diğerleri bozulabilir. Ebeveynlerin birçok kez disipline odaklandıkları görülür, sıklıkla ‘çocuğuma…. Nasıl yaptırırım? Çocuğum…. Yaptığında ne yapmalı?’ gibi disiplin ve kuralları içeren sorular sorulur. Aslında gözden büyük resim kaçırılır.

Çocuğumuzun davranışlarını geliştirirken gerçek şu ki kullanılan teknik ve metotlardan çok daha önemli şeyler var.

Hangi yöntemi seçerseniz seçin, daha önemli olan sırası karışık bir şekilde 10 şey;

İlişki: Çocuğunuzun üzerinde büyük etkiyi yaratan şey, çocuğunuz ile olan ilişkinizdir. Çocuğunuzun kuracağı ilişkilere çocuğunuzla kuracağınız ilişkiniz, model oluşturur. Çocuğunuz ile eğer empati, şefkat ve saygı temelli sağlıklı bir ilişkiniz varsa bir standart oluşturmuş olursunuz. Bir ilişkide çocuğunuz bu vasıfları arar ve daha sağlıklı seçimler yapar. ancak kontrol, manipülasyon ve baskı temelli bir ilişkiniz var ise bu vasıfları çocuğunuz ilişkilerinde arayacak ve bu şekilde ilişkilerini yönetecektir. Çocuklar bunlara ek olarak iyi ilişki kurdukları kişileri daha iyi dinler ve işbirliğinde bulunurlar. Başka bir ifade ile çocuğunuz küçükken sağlıklı ve açık bir şekilde iletişimle güven ilişkisi kurabilirseniz çocuğunuz her yaşta size yardım için gelir. Çocukların küçük birer ayna olduklarını unutmayın.

Mercek: Çocuğunuza bakınca neler görüyorsunuz? Olumlu mu olumsuzlar mı daha fazla? Çocuğunuza yönelik tutumlarınızı ne düşündüğünüz etkiler. Düşünceleriniz aynı zamanda gün içinde ruh halinizin ve fiziksel durumunuzun da nasıl olduğuna etki eder. Düşünceniz 2 yaş sendromunda bu sendroma ait korkunç krizlere bakmanıza yol açar. Olumsuz düşüncelerinizi olumluya çevirmeye çalışın. ‘Bu dönemde oldukça enerjik ve kendi istediğini yapmak istiyor.’ Gibi. ‘yaramazlık’ olarak uygun olmayan davranışları görerek cezalandırmak yerine bir yardım çağrısı olarak algılamaya çalışın. Ayrıca çocuğunuzla konuşurken ses tonunuza ve kullandığınız dile dikkat edin. Çocuklarınızı tanımlamak için kullandığınız cümlelere dikkat edin. Onu tanımladığınız kelimeler unutmayın ki çocuğunuzun kendilik algısını oluşturacaktır. Çocuğa sakar olduğu söylendiğinde kendisinin sakar olduğuna inanır ve bu tanımın bilinçsizce altını doldurmaya çalışır.

Eşinizle olan ilişki: Çocuklar gözlemleyerek öğrenir. Çocuğunuzun sosyal ilişki örüntüsünü eşinizle olan ilişkiniz oluşturur.

Evin atmosferi: Evinizin atmosferini yukarıda belirttiğimiz her şey oluşturur. Eğer ilişkileriniz sevgi dolu, saygılı ve bağlı ise evinizde olumlu bir atmosfer olacaktır. Bu atmosfer eğer eşiniz ve sizin, sizin ve çocuğunuzun ya da eşinizin ve çocuğunuzun arasında problemler varsa bozulacaktır. Bazı ev ve ortamlara gittiğinizde hiç negatif elektrik hissettiğiniz oldu mu? Gerçekten orada durmak çok güç olur. Evinizin bu nedenle olumlu, huzurlu ve rahat bir ortam olmasına özen gösterin. Çocuğunuz böylece evinde de zaman geçirmekten keyif alacaktır.

Diğerleri ve ilişkiler: Komşunuza, garsona ya da doktorunuza nasıl davranıyorsunuz? Ya eşiniz ya da kendi ebeveynlerinize? Her tutumunuzu çocuğunuz gözlemliyor ve içselleştiriyor.

Sosyal sorumluluk: Hiç toplumsal çalışmalarda yer alıyor musunuz? Bir kuruma gönüllü olmak, yardım etmek, yardıma ihtiyacı olanlar için etkinliklere katılmak gibi sosyal sorumluluğunuzu yerine getiriyor musunuz? Davranışlarınızın etkilerinin büyük resme bakarak birçok yaşama katkıda bulunmasının farkında olmak sorumluluk bilincinin artmasını sağlar ve olumlu değer yargılarının oluşmasında etkin rol oynar.

Okul: İster özel ister devlet okulu olsun ya da evde eğitim olsun çocuğunuza seçiminizin tesiri büyük olacaktır. Edineceği hobiler, kuracağı arkadaşlıklar…

Sizin paydanız: Sizin payınız ne kadar büyük? Kendinize eğer bakabilir, zaman yırabilirseniz onlara da bakabilirsiniz. Eğer olumlu kısım bardağınızda daha dolu ise daha empatik, sabırlı ve enerjik olabilirsiniz. Özsaygısı yüksek ebeveynleri olan çocuklarda bununla birlikte kendilerine daha çok saygı duyar. Yapılacaklar listesine kendinizi eklemeyi unutmayın.

Medya: Video oyunları, televizyon, sosyal medya… çocuklarınıza hepsi  mesajlar yolluyor. Yemek yenmesi gereken yerler, satın alınması gereken oyuncaklar, saçlarını yapacakları şekiller, neleri giydikleri daha havalı olacakları gibi… Bir anda çocuğunuzun bir dizide gördüğü cümleleri tekrar ettiğini görebilirsiniz. Gerçek olanlar ve filmlerde olanlar hakkında bu noktada çocuğunuzla konuşmanız gerekebilir. Mutlaka güvenli internet kullanımı konusunda çocuğunuzu eğitmeyi unutmayın.

Temel ihtiyaçlar: Uyku, yeterli beslenme ve hareket sadece çocuğunuzun sağlığı için şart değildir, davranışları için de önemlidir. Çocuğunuzun dikkatini de egzersizler daha iyi bir şekilde dikkatini odaklamasında, öfke kontrolünü sağlamasında ve motor becerilerinin gelişmesinde etkildir.

‘Çocuğumu eğer baştan yetiştirebilseydim, evden önce özgüvenini inşa ederdim. Ona daha az parmağımı doğrultur daha çok parmak boyası yapardım. Daha az hatalarını düzeltir, daha fazla ilişki kurardım. Daha az saate bakar, onu daha çok izlerdim. Yürüyüşe daha çok çıkar, uçurtmaları izlerdim. Ciddi olma oyunu yerine daha ciddi oyunlar oynardım. Tarlalarda daha fazla koşar, yıldızlara bakardım. Daha çok sarılırdım.’- Diane Looman

 

 

Bir önceki yazımız olan Çocuğun Yaşı ve Gelişimine Göre Evcil Hayvan Sorumlulukları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü