Çocuklarda Dans Etmenin Olumlu Etkileri

Çocuklarda Dans Etmenin Olumlu Etkileri

Çocuğun kendini ifade edebilmesinin dans etmek, alternatif bir yoldur. Çocuğunuz hangi dans türünü seçmiş olursa olsun, çocuğun öz güvenini, duygusal gelişimi ve fiziksel gelişimini destekler. Çocuğunuzun keyif aldığı dans tarzını ve ona uygun eğitmeni önemli olan bulabilmektir. Öğrenme ve dikkat becerilerini dans, geliştirir.

Plan yapma, strateji geliştirme, disiplin, odaklanma becerikli bir dansçı olmak için çocuğun hayatının birçok bölümünde de gerekir. çocukların yaratıcılık becerilerini dans dersleri geçirir, sanata olan merakını ateşler. Dans derslerine düzenli olarak katılan çocukların akademik olarak daha başarılı oldukları bir araştırmayla belirlenmiştir. Özellikle fen ve matematik konusunda.

Özgüveni ve benlik saygısını dans geliştirir.

Dans dersleri içerisinde belirli duruşları ve hareketleri öğrenir böylece daha iyi bedenlerini tanırlar. Daha kendi bedenleri ile yakın olan bu çocukların benlik saygıları ve özgüvenleri de daha yüksek olur. Beden algılarının, dans derslerine devam eden çocukların daha olumlu olduğu, kendilerini ifade etmede daha iyi oldukları belirlenmiştir. Özellikle psikolojik ya da gelişimsel güçlük yaşayan çocuklar için bu olumlu katkının ayrı bir önemi vardır.

Sosyal ilişkileri dans güçlendirir.

Çocuğun, dans etmek sadece fiziksel bir aktivite yapması demek değildir. Aynı zamanda dans çok sosyal bir olgudur. Çocuğun, dans dersleri iletişim ve sosyal becerilerini geliştirir. Bir ekip ile çocuk çalışmayı, işbirliği yapmayı, arkadaş edinmeyi ve başkalarına güvenmeyi deneyimler. Çocuğunuz eğer çekingense yaşıtlarının olduğu, eğitmenin destekleyici ve anlayışlı olduğu esnek programlı bir dans kursu da yararlı olabilir.

Dans etmek fiziksel bir aktivite olduğu için düzenli olarak dans etmeye devam eden çocukların fiziksel gelişimlerinde de değişimler gözlemek mümkündür. Çocuğun, düzenli dans etmek esnekliğini, dengesini, fiziksel gücünü arttırır. Çocuğun sağlıklı bir kas gelişimine danstaki tekrarlı hareketlerle katkısı olur. Dans gibi bir sporla uğraşan çocuğun aynı zamanda yeme alışkanlıkları da daha sağlıklı olmaktadır.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Zaman Yönetimini Çocuğunuza Öğretmek İçin Yapmanız Gerekenler başlıklı makalemizde çocuklara zamanı iyi kullandırma ve Okul çağı çocuklarda zaman yönetimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü