Çocuklar ve Sosyal Medya İlişkisi

 

İnternet üzerindeki yetişkinlerin dahi zorlandığı tehditlere karşı çocuklarınızın güvenliğini sağlamak için ebeveynlere büyük görev düşüyor.

Sosyal medya, günümüzün en popüler kavramlarından biridir, her geçen gün yaş ortalamasının düşmesiyle çocuk yaşta kullanıcılar ediniyor. Okulların açıldığı bugünlerde internete sosyal ortamlarını taşımak isteyecek olan çocukları ise birçok tehdit bekliyor. Ebeveynlerin alması gereken önlemleri dijital yaşam güvenliğinin dünya lideri Trend Micro paylaşıyor.

Ebeveynlerinde çok daha fazla birçok çocuk bilgisayar bilgisine sahip. Ayrıca en ucuz cep telefonlarında bile günümüzde internete doğrudan bağlanabiliyor. Çocukların internetle hızla tanıştığı, oldukça tehditlere açık olduğu bu dönemde Trend Micro uzmanları şu şekilde önerileri sıralıyor:

Basitten başlayın: Nasıl bir bilgisayarın, mobil cihazın, oyun konsolu ve internet bağlantısının çocuğunuza uygun olacağını düşünün. Hangi yaşta teknoloji kullanımının ne kadar sık olması gerektiğini en önemlisi olarak sorgulayın. Facebook gibi sosyal medya sitelerinin birçoğunun 13 yaşından küçük çocukların kullanımına açık olmadığını unutmayın.

Kurallarınız olsun: Nereden, ne zaman, kiminle ve ne kadar süreyle çocuğunuzun internete bağlı cihazlar kullanabileceğine karar verin. Mesela çocuğunuzun arkadaşlarıyla yemek masasında mesajlaşmasına izin veriyor musunuz? İnternet bağlantılı bir cihazın evde her zaman görünür bir yerde olması gerektiğini unutmamalısınız, çocuk odasında kapalı kapılar ardında değil.

Dijital yaşamla ilgili konuşun: Kuralları belirledikten sonra çoğu insan geriye yapılacak bir şey kalmadığını sanıyor. Oysaki sürekli teknoloji değişiyor ve ebeveynlerin çocukların güvenliği için bu değişimle ortaya çıkan tehditleri bilmesi gerekir. Mutlaka güvenli ve sorumlu bir internet kullanımı için internet üzerinde çocuğunuzla nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda konuşun. Olası tehditlerden de ona bahsedin.

Ona iyi örnek olun: İyi ya da kötüyü kuralların ötesinde çocuğunuza gösterin. İyi bir rol model olmak içinde çabalayın. Kötü sergilediğiniz bir davranışınızdan sonra çocuğunuzun doğru davranması beklenemez.

Birlikte ilkeleri yaşamaya özen gösterin: Çocuğunuz eğer ısrarla sosyal ağlara girmek istiyor ve artık siz yaşının yeterli olduğuna inanıyorsanız, ilk deneyiminde birlikte olun. Mesela Facebook’taki gizlilik ayarlarını 13 yaşını aşmış çocuğunuzun birlikte düzenleyerek yalnızca gerçekten arkadaşları ile iletime geçeceğinde emin olun. Doğruyu yanlışı ayırt etmesini yasaklamak yerine deney imleyerek ayırt etmesini sağlayın.

 

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Erken Okula Başlayan Çocuklarda ADHS Teşhisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü