Çocuklar Ödev Yapmakta Direndiklerinde Büyüklere Düşen Görevler Nelerdir?

 

 

Ailelerin en önemli önceliği çocukların okula başlaması ile birlikte çocukların eğitimi oluyor. Akademik fonksiyonları dolayısıyla eğitim, insanın düşünce sistemlerini geliştirmeyi hedeflemiyor.

Eğitimin gerçekleşmesi için Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin, öncelikle bu hedefi insanın amaçlayan eğitsel aktivitelere yönelme davranışının şart olduğunu belirtiyor.

Keskin, insanların ilgi alanına yöneleceğini belirtiyor, yetersiz olduğu alanlardan bireylerin uzaklaşarak ilgi alanlarına yöneldiklerini belirtti.

Bireylerde zaman alıcı, zorlayıcı ve kısıtlayıcı, bireylerin ilgi alanlarının dışındaki aktivitelerin bireylerdeki etkisinden bahseden Keskin, eğlence içerikli ve rahatlatan davranışlara bu nedenle tercih edilmediğini belirtti. Yetersiz olduğunu düşündüğü konularda ve ilgi alanı dışında kalan konularda bu aktiviteden bireyin uzak duracağını dile getiren Keskin, uzak durma hareketinin sevememekten değil, yetersizlikten kaynaklandığını belirtti.

Ders çalışması için verilen komutlar yetersizse

Ders çalışmaya yönelik ailelerin çocuklarını emir ve komutlarının etkisiz kalmasında, rahatlatıcı olmayan faaliyetlerden uzak durma eğilimini açıkladığını belirten Keskin şunları belirtti;

Eğitimin ön planda olduğu günümüz dünyasında, eğitime çocukların yönlendirilmesi adeta yaşamsal değerde algılanmaktadır. Eğitsel aktiviteleri çocuğun tercih etmemesi durumunda, ‘ders çalışmaya’ yönelik çabalar, çocuk ve ailelerin yaşam kalitesini düşürecek boyuta gelebilir. Diğer yandan eğitsel aktivitelere yönlendirme çabaları sonuçsuz kaldığında emir, komut, yalvarma ve cezalandırma yöntemlerinin tekrarı ile rast gele devam ettirilir. Aile içinde sonuçsuz çabaların olumsuz etkileri gerginliklere ve hatta okul-aile çatışmalarına kadar gidebilir. Bireyin bu nedenle eğitime yönlendirilmesi de eğitimin mutlaka amaçlarından biri olmalıdır.

Eğitimin bilinç altından bağımsız olarak Keskin, düşünülmemesi gerektiğini vurguluyor.

Çocukların derse oturmadığı halde ailelerin, bilgisayar başından saatlerce kaldıramadığından yakındıklarını dile getiren Keskin, bilgisayar oyunları ile ilgili şunları belirtti;

Genellikle bilgisayar oyunları işitsel ve görsel uyarana hareketle cevap verme şeklinde basit fonksiyonlardandır. Bu basit işlemlere çocuk yönelir, ancak daha üst seviyede akademik işlem gerektiren ders faaliyetinden uzak durur. Bilgisayar oyunları bundan başka akademik üst düzeyde bir işlem içerseler dahi anlık olarak uygulayıcıda tatmin oluşturdukları, yani anında ödül etkisi sundukları için ders aktivitesine yine tercih edilir. Kısacası gelişmişlik seviyesinde olmak kaydıyla birey, alt beynin ödül sistemlerine hitap eden aktivitelere yönelir. Bu gerçekler doğrultusunda eğitim, stratejiler geliştirerek, eğitsel aktivitelere bireyin yönelmesini garantilemelidir.

Söz, öğüt ya da ceza ile eğitsel aktivitelere yönlendirme davranışlarının değil, alt beynin kurallarına uygun davranmakla ilgili olduğunu belirten Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin, gerçekle bu konuda belirlenecek stratejilerin uygun olması gerektiği konusunda uyardı.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Öğrenme Yöntemleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü