Çocuklar İçin Oyun Oynamanın Önemi

Çocuklar İçin Oyun Oynamanın Önemi

Çocuk gerçek hayata hazırlayıcı deneyimleri oyunla kazanır. Oyun sırasında üstlendiği çeşitli roller dünyayı kendi duyularıyla algılamasını sağlar. Büyüdüğünde devam edeceği uğraş ve üstleneceği rollere oyun sayesinde hazırlanırlar.

Herkesin kendi içinde kendini mükemmel bir şekilde gerçekleştirmeye yönelik güçlü bir bağ vardır. Bu güç olgunlaşmaya, bağımsızlaşmaya ve kendini yönetmeye yöneliktir. Oyun hayatın şartlarına uyum sağlamada zorlanan bir çocuk için tedavi yöntemidir.

Freud’a göre oyun yetişkinlikte de devam eder. Ama farklı görüntüde günlük hayallerde ve yaratıcılıkta ‘Sanat ve Sanatçılar Üzerine’ adlı kitabında Freud çalışmasının temel çıkış noktası olarak sanatsal yaratıcılıkla oyun arasında bir akrabalık olduğunu söyleyerek yapmıştır.

Çocuk dış dünyayla ilgili merak giderirken anne babasından aldığı cevap onu tatmin etmez. İşte çocuk anlamlandıramadığı ve tatmin olmadığı durumlarda oyuna kaçar. Çocukluk döneminde en önemli etkinliktir. Oyun sırasında gerçek dünyadaki nesneleri çocuk hayal dünyası olan oyunda yerleştirir ve kendine göre görevlendirir.

Oyun çocuğun kendi kişiliğini ortaya koymasında ve olumlu özellikler kazanmasında faydalıdır. Özellikle de doğru davranışların pekişmesi oyun aracılığıyla olur. birçok çocuk oyun aracılığıyla empati yapmayı, başkalarına saygı göstermeyi, karşılıklı diyaloglarda kendine düşen sorumluluğu fark etmeyi, sabırlı olmayı, kurallara uymayı, stresle baş etmeyi, problem çözmeyi ve liderlik özelliklerini pekiştirerek karakter ve kişilik gelişimini olumlu yönde etkiler.

Bir önceki yazımız olan Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir? başlıklı makalemizde Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı, Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı Nasıl Engellenir ve kardeş kıskançlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü