Çocukla Seyahat Etmek: Tatile Giderken Çocuklar İçin Annelere Tavsiyeler

Çocukla Seyahat Etmek: Tatile Giderken Çocuklar İçin Annelere Tavsiyeler

Yaklaşan bayram nedeniyle birçok aile seyahate çıkabilir. Ancak çocuklar bazen seyahat etmekten pek hoşlanmazlar. Bu gibi durumlarda seyahat etmek ebeveynler için içinden çıkılmaz bir hal alır. Çoğu zaman çocuklu aileler seyahat etmekten hoşlanır ve eğlenceli bir yolculuk olur. Ancak bazense çok sinir bozucu ve yorucu bir yolculuk olabilir. Aslında nasıl seyahat edilmesi gerektiği size bağlıdır. Yani sonucu siz belirleyebilirsiniz. Bunun için bilmeniz gereken püf noktalar vardır

Anneler İçin Tatil Tiyoları

İlk olarak çocuğunuzun yaşını göz önüne almalı ve çıkabilecek sorunları önceden tahmin etmelisiniz. Buna göre bazı önlemleri alabilirsiniz. İkincisi ise planlamayı ciddi ve dikkatli bir şekilde yapmalısınız. Çıkabilecek her türlü sorunu tahmin edebilirseniz yarısını önceden engellemiş olursunuz. Araba ile seyahat edecekseniz çocuğunuzun güvenliğini ve rahatını düşünmelisiniz. Çünkü çocuklar rahatsız olduklarında çabuk sıkılabilir ve ağlama krizlerine girebilirler. En önemlisi araba koltuğudur. Çocuğunuzun güvenliği açısından araba koltuğunda seyahat etmelidir. 3 yaş üstü çocuklar araba ya da otobüs ile seyahat etmekten sıkılmayabilir. Ancak 3 yaş altı çocuklar uzun yola çıkılacaksa uçak ile gidilmesi tavsiye edilir. Uzun bir seyahate çıkılacak ise çocuğunuzun sağlığından emin olun. Yola çıkmadan önce gereken sağlık kontrollerini yapın. Çocuğunuz araba ile gitmesini sevmiyor ya da alışık değilse, kısa mesafelerde alıştırma amaçlı yolculuklar yapılabilir. Çocuğun yolculuktan sıkılmaması için dikkati dağıtılmalıdır. Bunu da konuşarak yapabilirsiniz. Gidilecek yer hakkında, yol ya da çevre hakkında çocuğa bilgiler verilebilir. Çocuktan şarkı söylenmesi ya da masal anlatması istenmelidir. Eğer araba koltuğunda gidiyorsa, hiçbir şekilde araba koltuğundan çıkmasına izin verilmemelidir. Eğer çok sıkılırsa sık sık mola vererek dikkati dağıtılabilir.

Yola Çıkmadan Hazırlığı İyi Yapın

Yolculuk hazırlılarına önceden başlayın ve ilk olarak çocuğunuzun eşyalarını hazırlamaya başlayın. Alınması gereken bütün eşyaları ayırın. Böylece gidilecek gün acele ile bir şeyi unutmamış olusunuz. Çocuğunuzda her hangi bir sağlık sorunu varsa doktoru ile konuşarak gerekli olan ilaçları almalısınız. Arabada seyahat ya da herhangi bir araçla seyahat etmek çocuğu bunaltır. Bu nedenle araba ile seyahatlerde olabildiğince mola vermeye çalışın. Çocuğunuza karşı sabırlı ve sakin davranmaya gayret edin. En iyi yöntem çocuğun en sevdiği oyuncakları yanınıza almaktır. Ayrıca masal ve şarkı kasetleri de işe yarayabilir. Çocukların yola çıktıklarında aniden bağırmaları ya da ağlama krizlerine girmeleri çoğu zaman görülen bir durumdur. Çocukta uyku düzensizliği, dengesiz yemek yeme, çok sıkılma ya da diğer nedenler onlar için ağlama sebebidir. Bunu da yola çıktıklarında genelde yaparlar. Ama siz her zaman sabırlı olun ve bu yolculuğun ömür boyu sürmeyeceğini unutmayın.

Seyahat Rahatsızlıklarına Dikkat

Anne ve babaların seyahatte yaşadığı bir diğer sorunda mide bulantısı ya da araba tutmasıdır. Araba, uçak ya da gemi ile yapılan yolculuklarda çocuklarda mide bulantısı görülür. Alacağınız önlemlerle bu konuyu çözebilirsiniz. Çocuğunuz daha önce böyle bir sorun yaşamış ise doktora götürerek buna yönelik ilaçları alabilirsiniz. Ancak bazen çocuklarda yan etki yapabileceğinden bunu en son çare olarak görün. Yola çıkmadan önce çocuğunuza hafif şeyler yedirin. Çünkü midenin boş olması mide bulantısını tetikleyebilir. Bisküviler ya da ekmek en iyi seçeneklerdir. Çocuğunuza yağlı yiyecekler yedirmeyin. Aynı şekilde asitli içeceklerde mide bulantısını arttırır. Mide bulantısı başladığında mola vererek çocuğunuza biraz hava aldırın. Unutmamalı ki çocukların bir anı bir anını tutmaz. Bu nedenle çıkabilecek her türlü soruna hazır ve sabırlı olmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Seyehat Etmek başlıklı makalemizde gebelikte seyehat, gebelikte yolculuk ve hamilelikte kaçıncı aya kadar yolculuk yapılabilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü