Çocuk Yetiştirmenin Altın Kuralları

Çocuk Yetiştirmenin Altın Kuralları

Çocuk Yetiştirmenin Altın Kuralları Nelerdir? Çocuk yetiştirirken nelere dikkat edilmeli? Anne-babalar için çocuk yetiştirmenin püf noktalarından bahsetmek istiyoruz.

Çocuk Yetiştirmenin Altın Kuralları

– Her şeyden önce bir anne baba çocuğuna karşı karşılıksız bir sevgi göstermelidir. Gerekli özen ve değeri ona göstermelidir. Hayattaki başarılar, sevgi ortamında büyüyen çocukların gelişimleri daha yüksektir. Diğer çocuklara göre bu çocuklar daha doyumlu bir hayat yaşarlar.
– İyice bebenizi ya da çocuğunuzu tanımaya çalışın. Dilini onun iyi öğrenin. Hareketlerinin ne anlama geldiğini iyi anlamaya çalışın. Daha iyi bir anne baba olmak için çocuğunuzu iyi tanıyın, bakımını daha iyi yapabilirsiniz.
– İletişim dilini çocuğunuzla iyi kurun. Sürekli eleştiri yapmaktan kaçının. Ona kötü sözler söylemeyin. Onu aşağılayıcı ve küçük düşürücü hareketlerde bulunmayın. Çocuk sevgi ve övgüyle çocukların olumlu davranışı sürer. Olumlu davranışlar sergilemesi konusunda onu cesaretlendirin.
– Tutarlı söz ve davranışlarda bulunun. Bir şeyin çocuğunuza kötü olduğunu söylediğinizde ya da davranışı yapmaması gerektiğini söylediğinizde kendinizde buna uyun. Sizin tutarlı davranışlarınızın çocukların eğitiminde önemi vardır. çocuk aksi halde neyin iyi neyin kötü ya da neyi yapıp yapmaması gerektiğini öğrenemeyerek tutarsızlıklar yaşayacaktır.
– Gerekli ilgiyi çocuğunuza gösterin. Ona karşı ilgisiz ve bilgisiz kalmayın. Çocuklara ilgi duyulmadığında kendini yalnız ve bir kenara atılmış hisseder. Kendi anne babasına karşı bu da onu bağlanma konusunda sorunlar yaşamasına yol açar. Sevilmediğini hisseden bu tür çocuklar başka insanlara karşı da güven duymazlar.
– Onun bakım beslenmesinde çocuğun yetiştirilmesinde çok önemlidir. İyi beslenen çocukların yapılan araştırmalar hem kişisel gelişimlerinin hem de bilişsel ve zihinsel gelişimlerinin daha iyi olduğunu ortaya koymuştur. İlerde diğer çocuklara göre iyi beslenen çocuklar daha iyi bir okul başarısı gösterebilir.

 

Çocuğum Yemek Yemek İstemiyor: Çocuğum Yemek Yemiyor Ne Yapmalıyım?

 

çocuk yetiştirmek– Çocuklarını bazı anne ve babalar potansiyel tehlike olarak görmektedir. Söz dinlemez ve onların yaramaz olduklarını düşünür. Çocuklara karşı bu düşüncelerinden dolayı olumsuz bir duygu geliştirebilmektedirler. Anne ve babaların aslında bunun böyle olmasında bebeklikten itibaren çocuğun yetiştirilme şekli önemli rol oynar. Anne babalar onun için sürekli çocuklarını eleştireceklerine dönüp bir de kendilerine bakmalıdır. Biz acaba nasıl çocuk yetiştiriyoruz? Diye kendilerine bir sormalıdır.
– Müşfik ve sevecen bir tavırla çocuğunuza yaklaşın. Anne ve baba rolünü sert bir şekilde üstlenmeyin. Kendi anne ve babasına karşı böyle bir ortamda yetişen çocuk olumsuz duygular geliştirir. Sürekli bu dönemleri büyüdüğü zaman hatırlayıp anne babasına karşı sert bir tutum takınabilir.

Bir önceki yazımız olan Bebek Masajı: Bebeğe Masaj Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde bebeğe masaj, bebege zeytinyagi ile masaj ve bebek masajı hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü