Çocuk Yetiştirmede Kararlılığın Önemi

 

Bir kitap okumak ya da televizyonda yayınlanan bir diziyi hiç kaçırmadan izlemek tüm anne babaların bildiği gibi çocuğun davranışını değiştirmek için yeterli değildir.

Başarıyla çocuklarının sorununa çözüm getiren anne babaların ortak özellikleri şunlar olmalıdır;

  • Kesin bir şekilde çocuklarına bağlılık duymaları
  • Çocuk yetiştirme tarzını etkileyen problemleri kabul edecek cesareti göstermeleri
  • Çocuk yetiştirme ile ilgili birlik gösteren bir yaklaşım benimseme kararlılığında olmaları
  • Programa bağlı kalacak iradede olmaları
  • Kendilerine inanmaları
  • Kullandıkları yöntem ve dayandıkları bilgiye inanmaları

Davranış şekillendirme

Doğru ile yanlış arasındaki farkı anne babalar, anlayabilmek için çocuklarının davranışlarını şekillendirmede sorumludur. Birer yetişkin olduklarında çocuklarını, hayata tutunabilmeleri için gerekli olan beceri ve akıl yürütme gücünü geliştirmeye, motivasyon ve öz disipline sahip olmaya teşvik etmektedir.

Çocuğunuzu mutlaka devamlı uslu ya da iyi olmaya davranışların şekillendirilmesi teşvik etmek demek değildir. Onu daha çok kendini ifade etmeye ve hangi davranışın farklı koşullarda yerinde olacağını anlamaya yönlendirmeniz anlamına gelir. Çocuğun öğrenmesini, ona ihtiyaç duyduğu araç ve becerileri çocuğun davranışlarını şekillendirmesi sağlar.

Çocuğunuz iyi bir şey yaptığında, davranışının pekişmesi için ona iyi yaptığı şeyi gösterin. Çocukların özgüvenle ilerlemesini pekiştirme sağlar. Eğer bir hata yaparlarsa yaptıklarının bir hata olduğunu söyleyip, ona bir daha yapmasını istemediğinizi anlatın. Onun nasıl davranmasını istediğinizi bu iki davranış arasındaki karşıtlık sağlayacaktır. Bütün hayatı boyunca çocuğunuz öğrenecektir, öğrenme süreçtir. Bir nehir gibi öğrenme süreci dolambaçlı bir yol izleyerek akar, düz bir çizgi izlemez.

‘Gayet iyi gidiyordu ancak daha sonra geri adım atmaya başladı’ diye aileler sitem eder. Ancak onların geri adım dedikleri geri adım değildir. Yalnızca çocuk gelişme sürecinde başka bir aşamaya girmiştir. Her yeni deneyimi çocuğunuzun öğrenme sürecinde saptığı dolambaçlı bir yoldur. Davranışların şekillendirilmesi, çocuğunuzun yolunda devam etmesini sağlayacak ve özgüvenini kaybetmeyecek kadar sakin ve esnek olmanızı gerektirir.

Çocuğun karakteri açısından davranışların değerlendirilmesi gerekir. küstah, isyankar ya da saygısız olmanın da yerinde olduğu durumlar olabilir, bu tür davranışların ayrıca insanı canlandırmak ve eğlendirmek gibi olumlu bir etkisi de vardır.

Birbirinden farklı hızda çocuklar değişir ve gelişir. Bireyi fark edin; arkadaşlarınızın çocuklarıyla çocuğunuzu kıyaslamayın, çocuğunuz birden fazlaysa birbirleriyle kıyaslama hevesine girmeyin. Her birinin farklı güçleri, farklı ihtiyaçları ve farklı becerileri vardır.

‘Okulda gayet uslu ancak evde yaramazlık yapan çocuğun da net kurallara ihtiyacı vardır’

 

Bir önceki yazımız olan Kitap Okurken Eliyle Takip Eden Çocuklar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü