Çocuk ve Disiplin: Çocuklarda Disiplin Nasıl Sağlanır?

Çocuk ve Disiplin: Çocuklarda Disiplin Nasıl Sağlanır?

Çocuklarda Disiplin ve Önemi

Çocuklarda disiplin nasıl olmalı? Disiplin gereklimi?

Çocuk büyütmek gerçektende çok zor bir iş olsa gerek. Çünkü onunla ilgili her şeyi bilmek ve çok ince düşünmek gerekir. Disiplinde bunların başında gelmektedir. Birçok anne ve baba bu konuda zaman zaman kararsızlık ve belirsizlik yaşarlar. Disiplin; kişilerin içinde yaşadıkları topluluğun genel düşünce ve davranışlarına uymalarını sağlamak amacıyla alınan önlemlerin tümüdür.

Disiplin; çocuğu sağlıklı ve dengeli bir şekilde yetişkinliğe hazırlamaktır. Çok katı kurallar koymak disiplin değildir. Yâda tam tersi çok serbest bırakmak, her şeyi hoşgörüyle karşılamak da disiplin değildir. Bazı ebeveynler çocuğu hayata hazırlamak amacıyla, disiplin uygulayarak çocuğun kişiliğini ezerler. Bu çocuğun kişiliğini bulmasını zorlaştırır. Disiplin oldukça önemlidir. Çünkü çocuğun hayatı anlaması, iyi ile kötüyü ayırt etmesi kısaca kendini denetleyip, kontrol etmesi alacağı disipline bağlıdır. Disiplin, çok sert ya da çok kızgın bir şekilde olmamalıdır. Bunun yerine kararlı ve tutarlı olmalıdır. Çocuğa verilen cezalar da çok önemlidir. Anne ve baba çocuğa ceza verirken onun psikolojisini ve kurduğunuz iletişimi bozmayacak şekilde olmalıdır. Çocukla kurulmuş olan iletişim bozulduğu an, çocuk artık konuşmak istemeyebilir. Ya da konuşmaları daha kısa yapmak isteyebilir. Disiplin ceza ile olmayacağı gibi, çocuk belli davranışlarına hâkim olmayı da ceza ile değil sevgi, ilgi ve hoşgörü ile disiplinli bir şekilde öğrenecektir. Çocuğun yaptığı davranışa ceza vermek olayı sadece bir süreliğine bastırır. Çocuk aynı hareketi başka bir gün mutlaka yine yapacaktır. Bu yüzden çocukla konuşarak hoşgörü ile bu davranışın yanlış olduğu çocuğa anlatılmalı ve olay kapatılmalıdır. Cezaya dayanarak disiplin vermek oldukça yanlıştır.

Çocuklarda Disiplinin Amaçları

Disiplinin 3 temel amacı vardır;

 • Çocukta sevgi ve güven ilişkisini geliştirmek,
 • Çocuğun benlik değerinin temelini atmak,
 • Çocuğun başkalarını anlayarak ve onların kişiliklerine saygı göstererek model görevini gerçekleştirmek olarak sıralanır.

Anne ve babalar çocuğu cezalandırmak yerine başka seçenekler uygulayabilir. Her zaman çocuğa seçme şansı verilmelidir. Ondan beklentilerinizi ve duygularınızı çocuğa söylemek gerekir. Yaptığı yanlış bir davranışı kınadığınızı belirtin. Daha sonra çocuğa yaptığı hatayı nasıl telafi edeceğini gösterin. Çocuğa yardımcı olabileceği bir yol gösterin ve her zaman görmek istediğiniz davranışı sergileyin.

Çocuğu dayakla ve zor kullanarak bir davranışa yönlendirmek çok yanlıştır. Böyle yapıldığında çocuk saldırganlaşarak sorunlarını her zaman şiddet yoluyla çözmeye çalışır. Zayıf vicdan ve zayıf ahlak gelişimi içinde olur. En önemlisi çocuk anne ve babaya karşı öfke ve kızgınlık içinde olur.

Çocuğa sorumluluk kazandırmanın yolları

 • Çocuğa özgürlük tanıyın ve seçim yapmasına izin verin,
 • Çocuğu överek, gösterdiği çabaya saygı duymak gerekir,
 • Çocuğun başarıları için onu destekleyin ve yaşına ve gelişimine göre ona görevler verin,
 • Ona verdiğiniz görevlerle onu baş başa bırakın ve müdahale etmeyin,
 • Her zaman onun adına düşünmek yerine kendi başına düşünmesini sağlayın.

Bir önceki yazımız olan Çocuğum Beni Dinlemiyor, Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde bebeğim beni dinlemiyor, çocuğa nasıl davranmalıyım ve çocuğa nasıl söz dinletilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

9 YORUM

 1. verdiğiniz bilgiler için teşekkürler

 2. ben çocuğum 5 yaşında dayak deyilde konuşmayı deniyorum yaramazlıklarında ama çabuk sinirleniyorum bağırıyorum ne yapayım

 3. meraba 2 çocuğum var 5 ve 8 yaşında ve sürekli onlarla ilgili sorunlar yaşıyorum çok uyumsuz saldırgan ve aşırı istekleri olan bir çocuk küçüğüm büyüğüm ise içine kapanık kendini ifade edemeyen konuşurken zorlanan altını ıslatan ve tırnak yiyen bir çocuk okuldada başarısız yani özgüven sıfır diyebilirim aslında ben dayağa karşı bir anneyim fakat çok üzerime gelmeleri ve beni hiç bir şekilde dinlememeleri beni çok kızdırıyor aslında çok sabırlıyım ama sabrımın tükendiği noktada bir yetişkin döver gibi dövüyorum sonrasında aşırı vijdan azabı duysamda birkaç gün daha sabrede biliyorum bazen kendimi bir üvey anneden farksız görüyorum benimde psikolojim çok bozuldu artık dayanamıyorum eşimde anlayışsız lütfen yardım edermisiniz ne yapmalıyım ilginize teşekkürler hoşçakalın

 4. merhaba benim 3çocuğum var 8 3 ve1 yaşlarında benimde yeliz hanım gibi sorunlarım var ama ne yapacağımı bilmiyorum o gün veya o saat neyi gerektiriyorsa öyle davranıyorum üzerine gittiğim zaman ağlamaya başlıyor ne yapmalıyım nasıl davranmalıyım bilmiyorum bende yardım istiyorum teşekkürler hoşçakalın

 5. selamlar;bebeğim henüz 9 aylık ben şimdiden ufak tefek sınırlar koymaya çalışıyorum.istediğini ağlayarak yaptırmaya çalışıyor budurumun önüne geçmeye çalışıyorum doğrumu yapıyorum???

 6. selam;benim oğlum 17 yaşında,bende 38 yaşında bir anneyim.oğlumun benle ve babasıyla iletişimi çok güzeldir.fakat bir süredir kendi aldığı kararları(ders çalışma ve lise son olduğu için üniversiteye hazırlanma)uygulayamıyor.çok sosyal bi çocuk.tüm zamanı arkadaşlarıyla -özel kız arkadaşı da var.-kafede ve akşam 1-2 saatini de basket oynayarak geçiriyor.haftanın 4 günü dersaneye gidiyor.istemediği zamanlar okula ve dersaneye gitmek istemiyor.günde 4-5 tane sigara içmeye başladı. artık ben oğluma nasıl davranacağım konusunda kararsız kalmaya başladım ve üniversiteye giremez diye endişelenmeye başladım.biz anne baba olarak ne yapabiliriz?

 7. oğlum şuan 2.sınıfta okula başlarken çok zor alıştı zorla durdurduk hala okulu sevmiyor çok zeki ama bir türlü okula ısınmıyor ne yapmalıyım ana okulunda da durmadı o yüzden gönderemedik lütfen bana bir yol gösterin

 8. ikizlerim var 4 yaşındalar.sabır başka yol yok.şu anda bu dünyada sizi karşılıksız seven tek varlıklar.

 9. Benim oglum 7yasinda ama okula gitmek istemio bizde gidip okulda onu beklersek kalio cok uzuluyoruz yardim edin