Çocuk Kazaları: En Çok Görülen Çocuk Kazaları

Çocuk Kazaları: En Çok Görülen Çocuk Kazaları

En Çok Görülen Çocuk Kazaları

Gözümüz gibi baktığımız çocukları çok basit önlemler alarak kazalardan korumak mümkündür. Sebepleri çok olan kazalar 10 yaşın altındaki çocuklar için belli başlı ölüm nedenleridir. Bazense yapılan ihmaller çocuklar için büyük tehlike oluşturur. Genellikle çocuk kazaları; Düşme, boğulma, silahla yaralanma, yanık ve elektrik çarpması gibi ev kazaları, yangın, zehirlenme, trafik kazaları, temizlik maddeleridir. Bu önlenebilir kazalar, önlenmediği takdirde çocukların yaralanmasına hatta ölümüne neden olmaktadır.

Çocuk Kazaları: En Çok Görülen Çocuk Kazaları

Çocuklarda hastalıklar bir kaza sonucu da olabilir. Çünkü düşmeden dolayı oluşan travmalar çocukta hasarlar oluşturur. Çocukların uğradığı kazaların bir çoğu, travma ve boğulmadan ileri gelen kazalar, bir de ilaçların zararlı etkileridir. Ev kazalarında, merdivenler, pencereler ve mobilyalar çocuklar için risk faktörlerinin başında gelir. Bu nedenle pencere önüne eşya konulmaması, pencerelerde parmaklık olması ve çocuğun yatağının kenarlarının korkuluklu olması gerekir. Kaza sonucu zehirlenmeler genelde 1 ile 3 yaş arasında görülür.

Zehirlenmelerin birçoğu, ilaçlardan ileri gelir. Daha sonra kullanılan temizlik malzemeleri, kozmetik ürünler, oyuncaklar, tarım ve sanayi ürünleri, bitkiler ve hayvan ısırıklarıdır. Zararsız zehirlenmeler ölümle sonuçlanması nadir görülür. Ortada ve çocukların ulaşacağı yerde bırakılan ilaçlar çocuklar için tam bir tehlike kaynağıdır. Bunun yanında ev işlerinde kullanılan, çözücüler, bulaşık makinesi deterjanları, tıkanıklık gidericiler kazalar için başta gelen ve tehlikeli maddelerdir. Bu ürünler orijinal kaplarında saklanmalıdır. Yani kola veya su şişesine konan bu maddeler çocuklar tarafından fark edilemez ve çocuk içebilir.

Travma kazaları genellikle evde olup, 10 ile 15 yaş arasında olur. Kazalar ve sayıları mevsimlere göre değişir. İlkbaharda artmaya başlayan kazalar, haziran ayından itibarense zirveye ulaşır. Kışın en fazla görülen kazalar, düşmelerdir. Yazın ise boğulmalar başta gelir. Suda boğulmalar haziran ile eylül arasında sık görülür. Evlerde boğulmalar 2 ile 5 yaş arasında bahçe havuzlarında ortaya çıkar. 6 ile 12 yaş arası ise yanlışlıkla düşmelerden dolayı boğulmalar söz konusudur.

Elektrik kazaları ise; çocuklar için çok büyük kazalara neden olabilir. Bu yüzden, evde bulunan elektrik tesisatı sürekli kontrol edilmelidir. Evde açık elektrik kablosu vb. bırakılmamalıdır. Elektrik prizleri kapakla kapatılmalıdır.

Ateşli silahlar, çocukların sağlığı açısından büyük tehlikeler taşır. Çünkü çocuk her şeyi merak etme döneminde olduğu için, evde bulunan silahı da merak edip bakmak isteyecektir. Bu yüzden her zaman silah boş saklanmalı ve kurşunlar silahtan ayrı tutulmalıdır. Çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır. Özellikle çocukların yanında asla silah, bıçak gibi şeyler çıkarılmamalıdır.

Çocukların oynadığı oyuncaklarda tehlikeli olabilir. Oynanılan oyuncaklar çocuğun yaşına ve gelişimine uygun olmalıdır. Çünkü küçük parçalı oyuncaklar ağza alındığında çocuklarda boğulmalara neden olmaktadır. Oyuncak dışında kuru yemiş, mısır, şeker gibi küçük besinlerde boğulma riski taşımaktadır.

Anne Günlüğü

4 YORUM

  1. bence cok kötü

  2. çocuğum hep düşüyo bu nedenle bacaklrında oluşuyo onun için ne yaplamıyım .

  3. çocuğum hep düşüyo bu nedenle çok sinirli…

  4. çocuklarımıza dikkat etmeliyiz