Çocuk Hastalıkları: Kabakulak Nedir? Kabakulak Belirtileri ve Tedavisi

Çocuk Hastalıkları: Kabakulak Nedir? Kabakulak Belirtileri ve Tedavisi

Kabakulak: Hastalığın etkeni bir virüstür. Hastalığın bulaşması doğrudan temasla olur. Genellikle 4-30 yaşları arasında ve çoğunlukla erkeklerde görülür.

Kuluçka devresi: Ortalama 18 gün.

Kabakulak Belirtileri Nelerdir?

Kabakulak Belirtileri: Genel halsizlikle birlikte 38-39 derece ateşle ortaya çıkar. Başağrısı, iştahsızlık, kas ağrıları da görülebilir. Belirtilerin arkasından 1 veya 2 gün içinde kulağın ön ve altındaki tükürük bezleri acır ve şişer. Tek taraflı ya da iki taraflı olarak şişebilir. Erkeklerde erbezleri de etkilenebilir. Yumurtalıkların da etkilendiği vakalara rastlanmıştır. Tükürük bezlerinin şişmesinden ötürü boynun yan tarafında yumruk büyüklüğünde ve sert bir şişlik oluşur.

Kabakulak nasıl anlaşılır?

Yukardaki belirtiler, kabakulağın anlaşılmasını sağlasa da, tanı için kandaki kabakulak antikorları, ya da tükrük, BOS, idrar veya kandan virüs incelemesi ile yapılır.

Seyri: Hastalığın başlamasından 8-14 gün sonra hastalıkta bir gerileme görülür. Erbezlerinde görülebilecek etkilenme durumu, hastalığın tipik yan etkisidir.

Tedavi: Ağzın temizliğine dikkat edilmelidir. Sıcak kompresler uygulanır. Ayrıca ağrı kesici ilaçların verilmesi de uygundur. Erbezlerinin iltihaplanması halinde, erbezleri pamuk askılara alınmalıdır. Çocuklarda hafif seyreden hastalık büyüklerde ağır seyrettiği için yatak dinlenmesi zorunlu tutulmalıdır. Genellikle hastalığın seyri bir doktor tarafından yakından izlenmelidir.

Korunma: Hasta ayrılmalıdır. Ayrıca, bağışıklık kazandıracak aşı yapılabilir.

Bir önceki yazımız olan Çocuk ve Disiplin: Çocuklarda Disiplin Nasıl Sağlanır? başlıklı makalemizde 9 aylık bebek nasıl egitilir, Çocuk Gelişimi ve çocuk nasıl eğitilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

2 YORUM

  1. gerçekten teşekürler işime çok yaradı sağolun var olun

  2. aslı yılmaz

    çocuğumun sol yanağı ağrıyor neyapmam gerekir