Çocuk Ayakkabısı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Ayak sorunları, küçük yaşta çocuklarda en çok görülen sorunların başında gelir. İçe basma ve düz taban sorunları erken yaşlardan başlayarak tedavi edilmesi gereken hastalıklar arasında bulunurken tedavi edilmediği ve önemsenmediği takdirde ayağa sonraki dönemde cerrahi müdahalelerde bulunmak zorunda kalınabilir. Ayakkabının iç kısmının yıpranması, düz taban ve içe basma belirtilerinin başında geliyor; fakat bununla birlikte bir bebeğin zaten yürüyüşünü takip ederek de içe basma ya da düz taban sorununun olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bu problemlerin çözümü için ayakkabılar da büyük bir öneme sahiptir. İşte bu nedenle çocuk ayakkabısı alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusuna değindik.

Erken yaşta çocuklarda içe basma sorunu tedavi edilmelidir. Sorunu çözeriz mantığı ile ebeveynler çoğu zaman yanlış tabanlıkları çocuklarına giydirmekte ve belki de ileriye dönük az bir sorun yaratacak durumu daha da problemli hale getirmektedir. Çocuklarında, anne ve babalar içe basma ya da düz tabanlık gibi bir sorun olduğunu fark ettiklerinde, gerekli tetkik ve uygun tedavi için erken dönemde ortopedi hekimine başvurmalıdır. Erken yaşta çocuklarda içe basma sorununun tedavi edilmesi önemlidir. İlerleyen süreçlerde aksi halde cerrahi müdahalelerde bulunmak gerekebilir. Uzun süreli olarak içe basma sorunu yaşayan çocuklar takibe alınır. Oturma pozisyonları hakkında, içe basan çocuklara da ailelere de bilgilendirme yapılır.

Ailelere, çocukların basış bozukluğu yaşamamaları adına ayakkabı alırken de önemli sorumluluklar düşmektedir. Uzmanlar bu konuda, çocuklara ayakkabı alınırken dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıraladı: ‘Çocuklara alınan ayakkabılar hafif, rahat, kolay giyilip çıkarılabilir ve esnek olmalıdır. Topuğu tam olarak ayakkabı sararak desteklemelidir. Ayak tarak kısmının ayakkabı, ayak genişliği ile uyumlu olmalı ve sıkmamalıdır. Ayakkabının iç kısmı, iç kavisini destekleyici özelliği taşımalıdır’

 

 

Bir önceki yazımız olan Çocuğum Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde 3 yaşındaki oğlum küfür ediyor, 4 yaşındaki oğlum küfür ediyor ve anne baba çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü