Çocuğunuzu Ergenlikte Anlamak İçin İpuçları

 

Çocuğunuz ile ergenlikte iletişim kurmak size zor geliyor olabilir. hiç ergen çocuğunuzun duymadığınız ilgi alanları, kullandığı garip kelimeler olabilir. ergen çocuğunuzu daha iyi anlamak ve ilişkinizin kuvvetlenmesini sağlamak için işte öneriler;

Sorular sorun-dinleyin: Ergen çocuğunuzu anlayabilmek için ilk adım olarak çocuğunuza sorular yöneltmeniz gerekir. Fakat Evet/Hayır şeklinde yanıtları olan sorular sormamaya dikkat edin. Uygun zamanı çocuğunuzla sohbet başlatmak için bekleyin. Arkadaşlarıyla çocuğunuz vakit geçirirken sohbete başlamak için uygun zaman değilken uygun zaman araba yolculuğunuz olabilir. Bir soru yönelttikten sonra çocuğunuzu mutlaka dinlemeye çalışın. Bilmediğiniz terimleri size bir şeyler anlatırken kullanıyor ise anlamını ona sormaktan çekinmeyin.

Araştırın: Size popüler olan bir nesneden, siteden, aplikasyondan bahsettiyse çocuğunuz, aklınızda bunu tutun ve araştırma yapın. İlgi duyduğu konulardan çocuğunuzun genel bir bilgiye sahip olmanız oldukça önemlidir. Konuyla alakalı olduğunuzu duymak sohbetiniz sırasında çocuğunuza iyi gelecektir.

Dahil olun ya da edin: Eve arkadaşlarını çağırması için çocuğunuzu cesaretlendirebilir, bir mekana onu bırakmak için teklifte bulunabilir ya da onu gideceğiniz etkinliğe davet edebilirsiniz. Kimlerle ve ne yaparak çocuğunuzun zaman geçirmeyi tercih ettiğini gözlemleyin. Bazı etkinlikler için çocuğunuza dahil olmak/olmamak seçimini yapmasına müsaade edin. Çocuğunuzla bir arada yapmaktan keyif aldığınız bir aktiviteyi rutin hale getirebilirsiniz. ( dondurma yemeğe çıkmak, sinemaya gitmek, Pazar günü kahvaltısı, ortak dizi izlemek gibi)

Rahatlayın: Kendine özgü trend, dil ve ilgi alanları her kuşağın vardır. Ergen çocuğunuzun yaptığı şeyleri tamamen anlamamanız oldukça normaldir. Sizin de çocuğunuzun ilgili olduğu konulara ilgili olmanız ya da onun en yakın arkadaşıymışsınız gibi davranmanıza gerek yok. Çocuğunuzun önem verdiği şeyleri biliyor olmanız ve verdiği öneme saygı duyduğunuzu hissettirmeniz burada önemli olandır.

Alan tanıyın: Yaşamının her alanına çocuğunuzun dahil olmaktan kaçının. Odasında tek başına geçirmek istediği zamanlarda ve arkadaşları ile geçirdiği zamanlarda ona alan bırakın. Ergen çocuğunuzun hayatına dahil olarak sürekli onu kontrol etmekten kaçının. Size, çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu zamanlarda gelebileceğini ve sizinle konuşabileceğini bilmesi oldukça önemlidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Çocuğunuza Her Gün Sevildiğini Hissettirmenin Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü