Çocuğunuzla Sağlıklı İletişim İçin Dinleme Becerisi

Çocuğunuzla Sağlıklı İletişim İçin Dinleme Becerisi

İletişim, süreçtir. Başarılı bir şekilde çocuklarınız ile konuşabilmek için öncelikle iyi bir dinleyici olmanız gerekir. Aynı biçimde sadece dinleyerek tepki vermemek, konuşmamak etkili bir iletişim için yeterli değildir.

Öğrenilen beceri, sağlıklı iletişim kurmaktır. İletişim, tekrar tekrar çocuğunuz büyüdükçe gözden geçirilmesi ve tekrar öğrenilmesi gereken bir beceridir. Çocuğumuz ile iletişim halindeyken onların kişiliklerini onaylarız, onlara saygı duyduğumuzu ve söylediklerinin önemli olduğunu vurgularız. Aktif dinleme esnasında çocuğunuzun sizinle iletişimde kalmasını sağlamak için ve daha başarılı olmak için bu önerileri dikkate alabilirsiniz:

  • Bütün duygularınızı çocuğunuzu dinlerken kullanın. Onunla göz kontağı kurarak vücut dilinizi kullanın ve çocuğunuza dokunun. Çocuğunuza kızgınlıkta bile sevgiyi hissettirebilirsiniz. Yeni kızlığı kelimeler iletirken, dokunuşlarınız da ne olursa olsun seni seviyorum der.
  • Serbestçe konuşabileceği yeri ve zamanı çocuğunuza sunun. Yüz yüze konuşmak en ideali olsa da bir yere giderken arabada, ev işi yaparken, spor yaparken de çocuğunuzla sohbet edebilmek için fırsat yaratın. İletişimin sadece sözel olmayacağını unutmayın. Bazen güçlü bir iletişim bağını yan yana oturmak da sağlar.
  • Kendi fikirlerini ifade etmesine çocuğunuzun izin verin. Sizinle çocuğunuzun fikirleri aynı yönde olmasa bile onları ifade etmesi için ona izin verin. Adil bir şekilde sizinle tartışabilen çocuk, sizinle her konuda paylaşımda bulunabilir. Fikir ayrılığınızın hiçbir zaman ona olan sevginizi etkilemeyeceğini hissettirir.
  • Tüm gücüyle çocuğunuza duygularını hissetmesi için izin verin. Kuvvetli duygular bazen ürkütücü gelebilir, çocuğunuzla bu durumlarda sağlıklı bir iletişim kurarak onun yanında olduğunuzu hissettirin. Bu güçlü duygularını birlikte nasıl yönetebileceğine dair öneriler üretebilirsiniz. Yoğun duygularla çocuğunuza baş etmede yardım edebilirsiniz.
  • En zor kullanılan iletişim sözel olmayan dildir. Bedensel ifadeleri ve jestleri çocuğunuzun gözlemleyerek o anda ne hissettiğini öğrenmeye çalışın. Bazı çocuklar mutsuzken bazıları da aşırı hareketlenir.
  • Çevrenizde siz de sözel ve bedensel iletişim kurmada iyi bir rol model olun.
  • Değişik çevrelerden çocuğunuza gelen (dede, babaanne, arkadaş, dede) mesajlardan ziyade ebeveynlerinden aldıkları olumlu mesajları hayatlarında en etkili faktör olduğunu unutmayın.

İletişimde zorlandığınız anlarda ise son olarak çocuğunuza neye ihtiyacı olduğunu sorun ve yanıtını duyarlılıkla dinleyin, yanıtları ihtiyaçlarına göre verin.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Yaşanan Karşıt Gelme Bozukluğu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü