Çocuğunuzla İletişimi Koparmayın

 

Özellikle 3-6 yaş grubundaki çocuklar için uzmanlara göre televizyon, tablet ve bilgisayarlar adeta bankacılık görevini üstleniyor. Çocuklarını ebeveynlerin kontrolsüzce ekranlara teslim olması, bağımlılıkların kucağına onları itiyor.

Çocuklarıyla anne babaların kaliteli vakit geçirmemesinin olumsuz sonuçlara neden olduğunu belirten Türkiye Yeşilay Cemiyet Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman, saatlerce küçük yaştaki çocukların telefon ve tabletlerle vakit geçirmelerinin doğru olmadığına vurgu yaptı.

İzleyici kitlesi her yaştan olan televizyonun da kontrolsüzce izlenmesinin adeta çocuklar için tehlike oluşturduğunu belirten Karaman, ‘Çocuğun saatlerce televizyonun başında durması, kanalları bilinçsizce dolaşması, manevi, milli ve evrensel değerleri yok sayabilecek yayınlara maruz kalması çocuklarımızın geleceği açısından üzerinde durulması gereken önemli bir mevzudur. Anne ya da babası ile oyun oynayıp iletişim kuracağı yaşta, ekrana çocukların bağlı kalarak bu iletişimden mahrum kalmaları iki sonuca neden olur. O yaşta ‘ekran ve teknoloji bağımlılığı’ bunlardan ilki. Aile içi iletişim bağlarının oluşmaması sonucu da bunlardan ikincisidir. İleri de bu çocukların birçok bağımlılıkların pençesine düşme adayı durumuna düşmesi diye belirtti.

Lüks hayat algısı

Çocuklarda, kitle iletişim araçları ile oluşturulan ‘lüks hayat’ algısına dikkat çeken Prof. Karaman, şunları belirtti:

‘ Televizyon programlarında özendirilen gösterişli hayatla, sosyologlar, gerçek hayatta birçok bağımlılığın pençesine düşmek için tuzak olarak kullanıldığını belirtiyor. Kendilerine özellikle genç yaştaki bireylerin rol model belirledikleri karakterleri özümsedikleri ve hatta onlar gibi gerçek hayatta davranmaya çalıştıkları, onların sahip olduğu yaşam tarzına sahip olmayı istedikleri gözlemleniyor. Birçok bunu fırsat bilen zehir tacirinin, yaratılmış lüks algısı ile gençleri ele geçirdiği ortada bir durumdur. Madden ve bedenen genç, bağımlı hale geldiğinde sefaletin içinde ve mücadele edemeyecek durumda oluyor.

Çocuklarda beyin zehirlenmesi

Çocukların midesine alacağı en ufak bir yiyecek kırıntısına bile anne babaların dikkat etmesini, beynine alacağı en küçük görüntü karesine bile dikkat etmeleri gerektiğini Marmara Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Balkanoğlu ‘Zira bir şekilde yiyecek zehirlenmesinin tedavisi mümkünken, beyin zehirlenmesinin ki onun kadar kolay olmuyor, yıllarca etkileri sürebiliyor.’ Diye belirtti.

Bir önceki yazımız olan Okul Öncesi Dönemde Yaratıcılık Nasıl Geliştirilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü