Çocuğunuza Her Gün Sevildiğini Hissettirmenin Yolları

 

Kendi çocukluğunuzda sevildiğinizi hissettiğiniz zamanları hatırlıyor musunuz? Belki de ailenizle gittiğiniz bir tatil, anneniz ya da büyük babanızdan gördüğünüz özel ilginin belki de en mutlu anlarınız olduğunu hatırlayabilirsiniz. Sevildiğini hatırlatmak için çocuğunuza neler yapıyorsunuz, ona ne sıklıkla sevildiğini hatırlıyor musunuz? En değerli anlar genellikle küçük şeylerin birleşimidir. Çocuğunuza sevildiğini hissettirmeniz için aşağıda sizlere fikirler veriyoruz;

Cep telefonlarınızı kapatın: Çocuğunuz okuldan döndüğünde ya da eve geldiğinizde akıllı telefonunuzu sessize alın ve tüm dikkatinizi en az yarım saat çocuğunuza yöneltin. Sizinle gün içinde çocuğunuz yaşadıklarını paylaşırken gelen bir mesajla ya da sosyal medya ile dikkatiniz dağılmadığı için kendini dinlemeye değer hissettirecektir. Çocukların %33’ünün yapılan bir araştırma, ebeveynlerin elinden telefon düşmediği için şikayetçi oldukları sonucunu kaydetmiş.

TV ve diğer aletleri yemek zamanında kapatın: Tüm ailenin yemek sofrası, paylaşımda bulunabileceği değerli bir zaman dilimidir. Herkes bu nedenle yemeğe oturmadan ortak bir kutuya telefonunu koysun ve yemek boyunca kullanmasın. Telefonsuz ya da TV’siz yemek yemek ilk zamanlarda zor gelebilir ancak bu duruma herkes alışacak ve keyif almaya başlayacaktır.

Uyku zamanı değerli bir an olsun: Mutlaka çocuğunuzla ile bir uyku rutininiz olsun. Uyku öncesi her gün çocuğunuza hikaye kitabı okumanız ya da bir şarkı söylemeniz çocuğunuzla aranızdaki bağı kuvvetlendirecektir.

Fiziksel yakınlığı çocuğunuza gösterin: Fiziksel şefkatin yapılan bir araştırma, çocuğun tüm gelişimi ve çocuğun psikolojisini olumlu yönde etkilediği sonucuna varmıştır. Ebeveynleri çocuklar onlara sarıldıklarında, sırtını sıvazladıklarında, öptüklerinde sevdiklerini ve değerli olduklarını hissederler. Ebeveynler fiziksel olarak sevgisini gösterdiğinde çocukları daha sağlıklı bir bağlanma gösterir ve çocukları daha az öfkeli olur. Fiziksel temastan ergenler çok hoşlanmayabilir. Sevginizi empati ve destek cümleleri ile bu duruma saygı göstererek sevginizi ifade edebilirsiniz.

Her bir çocuğunuzla kaliteli zaman geçirin: Eğer çocuğunuz birden fazla ise bireysel zamanı her biri ile geçirmek çocuğunuzu özel hissettirecektir. Ablası ve ağabeyi ile ebeveynini ilgisi için rekabet etmesi gerekmediği etkinlik zamanı çocuğunuza sevildiğini hissettirir.

Sevgi ve şefkat ile çocuğunuzu disiplin edin: Hala günümüzde hala çocuklarına fiziksel cezalar vermenin doğru ve etkili olduğunu düşünen ebeveynler var. Fakat bu tür sert disiplin tutumları ile sorun çözmede çocuk agresyonun uygun bir yol olduğunu öğrenir. Şiddetin şiddeti doğurduğunu unutmayın. Asla sevgi kısıtlama ya da sevgiyi geri çekme yöntemi ile sağlıklı ebeveyn tutumunda çocuk cezalandırılmamalıdır. Çocuğunuzun davranışlarının doğal sonuçlarını yaşaması için izin vermeniz çok önemli ve en etkili yöntemdir.

Sevgi dolu ve komik mesajları çocuğunuza bırakın: Sabah çocuğunuz uyandığında yastığın kenarında ya da okul çantasının içinde bulması için bir not bırakabilirsiniz. Bir kağıda fıkra, resim ya da aranızdaki sevgi sözcüğünü yazabilirsiniz.

Çocuğunuzla göz kontağı kurun: En iyi şekilde çocuğunuzun iletişim kurmanın yolu gözlerinin içine sevgi dolu bir şekilde bakarak konuşmaktır. Günümüzde özellikle herkes en çok telefonu ya da tableti ile göz kontağı kurduğu için çocuğunuz ile olan ilişkinizde bu ipucu çok önemlidir. Onunla çocuğunuz konuşurken gerçekten onunla ilgilendiğinizi ve ona değer verdiğinizi bu şekilde fark edecektir.

Daha çok gülümseyin: Yanınıza çocuğunuz geldiğinde onu gülümseyerek karşılamanız çocuğunuzu hemen rahatlatacak ve onun varlığından mutlu olduğunuzu, sevildiğini fark ettirecektir.

İyi bir rol model olun: Birçok konuda çocuğunuzu sık sık uyarıyor olabilirsiniz. Unutmayın ki çocuklar mükemmel taklitçidir. Çocuğunuzda bu nedenle değiştirmek istediğiniz davranışları kendinizde öncelikle değiştirin. Çocuğunuzla iletişim kurmada öncü olun.

Çocuğunuzu da kararlarınıza dahil edin: Çocuğunuzun da dahil olacağı konularda (doğum günü kutlaması için pastanın çeşidi, tatil için ziyaret edeceğiniz yer) onun da mutlaka fikrini alın. Bu tür süreçlere dahil olan çocuk fikirlerine önem verildiğini hisseder.

Çocuğunuzla beraber oyun oynayın: Yoğun bir şekilde çocuğunuzun programı olabilir fakat oyun oynamak için mutlaka zaman yaratın. Ebeveynleri ile çocuklar sakin, serbest oyun zamanına ihtiyaç duyarlar.

Çocuğunuzu keyifsiz gördüğünüzde aktif rol alın: Çocuğunuzun suratı asıldığı zaman geçsin diye beklemek yerine çocuğunuzla mutlaka iletişim kurarak ne hissettiğini öğrenin. Çocuğunuzun neler yaşadığını hissettiğinizde kendisinin çözemeyeceği bir durum ise birlikte çözüm üretebilirsiniz. Mesela okulda çocuğunuz zorbalığa uğruyor ise zorbalıkla baş etmek için stratejiler öğretebilir okulundaki zorbalığı önleme programına dahil olabilirsiniz.

Sizin için çocuğunuzun yaptıklarını saklayın: Size çocuğunuz bir resmini, komik bir hikayesini verdiğinde mutlaka onu saklayın. Sakladığınız eserlerini çocuğunuza mutlaka gösterin. Mesela işyerine astığınız resmin yerini çekerek ona gösterin.

Çocuğunuzun hikayelerini bölmeden dinleyin: Arkadaşları ile çocuğunuz olan bir şeyi size anlatırken onu olabildiğince bölmeden dinleyin. Bir şey anlatırken eğer ebeveynlerinin dikkatinin dağıldığını ya da konuya ilgi göstermediklerini fark ederse çocuk kendini değersiz ve yetersiz hisseder.

Mutluluğun önemli bileşenleri sevgi ve ilgidir. Her gün çocuğunuza onu sevdiğinizi farklı yollarla gösterdiğinizde ileride ona hatırlayabileceği çok büyük bir armağan vermiş olacaksınız.

‘Mutluluk hayatın anlamı ve amacı, insan varlığının tüm hedefi ve gayesidir.’-Aristoteles

Bir önceki yazımız olan Sosyal Kaygı Yaşayan Çocuğu Desteklemek İçin Öneriler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü