Çocuğunuz Sık Sık Grip Oluyorsa Dikkat!

 

Sık sık çocuğunuz grip oluyor, öksürüyor ve nefesi konuştuğu zaman sıkışıyorsa, kokulara karşı da bir hassasiyeti varsa sebebi astım olabilir.

Alerji mevsiminin, sonbaharın gelmesi ile birlikte başladığını belirten Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, peş peşe bu dönemde hapşurma, boğazda kaşıntı, nezle, burunda tıkanıklık, gözde sulanma gibi belirtilerin baş gösterdiği çocuklarda, alerjik nezle ya da göz alerjisine karşı ailelere dikkatli olmaları uyarısında bulundu.

Alerjenlerin mevsim değişikliklerinde artmasına bağlı özellikle astımlı çocuklarda görülebilecek atakları vurgulayan Akçay, şu şekilde devam etti:

‘Günümüzde astım, çocuklarda en sık görülen kronik rahatsızlıklardan biridir. Astım, her 7 çocuktan birinde görülebiliyor. Sık sık grip olan ve öksüren, iki haftadan öksürüğü fazla süren, nefesi koşunca sıkışan, kokulara karşı hassas olan çocukların astım yönünden mutlaka alerji uzmanlarınca değerlendirilmesi gerekir. Astım teşhisi oldukça önemlidir. Yanlış teşhis yapıldığında gereksiz ilaç kullanımına yol açılabileceği gibi astımı olan bir çocukta da astım teşhisi atlanarak, sık sık hastalanmasına neden olabilir. Doğru teşhis, bu nedenle çok önemlidir’

İlaçlar 2 ayda etkinlik sağlayabilir

Sonbaharın astım hastalığı olan çocuklarda Prof. Akçay sıklıkla atağın olabilecek bir dönem olduğuna dikkat çekerek ‘ Eğer astımı muayene bulguları ve test sonuçlarıma göre kontrol altında tutacak bir ilaca başlanacaksa ideal zaman, eylül ayıdır. Çünkü kullanılan ilaçların etkisinin oluşması, bir hafta sürebilir’ dedi. İlaçların genellikle tam olarak etkinlik sağlamasının da 2 ayı bulabileceğini aktaran Akçay, eylülde bu nedenle başlanacak tedavi ile hazırlıklı bir şekilde kışa girileceğini belirtti.

Grip astımın tetiklenmesine yol açabilir

Astımlı çocuklarda Akçay, mevsimsel gribal enfeksiyonların tetikleyiciler arasında yer aldığını belirterek, ‘ Çocuğun bronşlarını, gribal enfeksiyonlar daraltır ve krize yol açabilir. Yaşanabilecek bir atağı bu nedenle engellemek için grip aşısı yaptırmak gerekir. Çocuk alerjisi uzmanlarımda astımlı çocukların astım kontrolü açısından değerlendirilmesi gerekir. İlaç kullanıp kullanmayacağı, hangi sürede ve dozda kullanacağının kararı astım kontrolü değerlendirilmesinden sonra yapılmalıdır. Tüm astımlı çocuklara eylül ayında grip aşısı uygulanmalıdır. Ayrıca kreş, anaokulu ve okula giden çocuklara da grip aşısı önerilmektedir. Bu aşı bunların yanında 6 aydan küçük çocuklara, lateks ve yumurta alerjisi olan çocuklara yapılmamalıdır’ ifadesinde bulundu.

 

Bir önceki yazımız olan Çocuğum Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde 3 yaşındaki oğlum küfür ediyor, 4 yaşındaki oğlum küfür ediyor ve anne baba çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü