Çocuğunuz Okula Hazır Mı?

 

Okula, uzun bir tatil döneminin ardından yeniden başlayan çocukların en kolay şekilde okul sendromunu aşabilmeleri için ailelere düşen görevler…

Miniklerin yayabileceği stresin uzun bir tatilin sonunda planlı bir hayat geçiş yaparken ebeveynlerin ilgili ve sabırlı tutumu ile aşılabileceğini belirten ve çocuklarının mutlaka dinlemeleri gerektiğini vurgulayan Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi’nden Uzman Psikolog Eda Yavaş, ailelere konu ile ilgili önerilerde bulundu.

Zihinsel, psikolojik ve duygusal hazırlık şart

Çocuğu üç aylık tatilin ardından hem duygusal, hem psikolojik hem de zihinsel olarak okula hazırlamak gerekir. Ailelere bu dönemde birtakım görevler düşmektedir. Aileler öncelikle onların neler hissettiğini, kaygıları, korkuları olup olmadığını anlamaları için çocukları ile konuşmalı, onları dinlemeli ve okulla ilgili konuşulduğunda davranışlarını gözlemlemeli, sağlıklı iletişimi onlarla kurabilmelidir.

Kendisi kullanacağı araç gereci seçmeli

Yumuşak bir geçiş için bu dönem oldukça önemlidir. Ders kitaplarını, araç ve gereçlerini birlikte almalı, öğretmenleri ile tanışmalı, yeni deneyimlere, yeni döneme duygusal olarak hazırlanması sağlanmalıdır. Kullanacağı araç ve gereçleri de aynı zamanda kendisinin seçmesi okula motive olması konusunda etkili bir faktör olacaktır.

İsteksiz çocuk aşağılanmamalıdır

Okul ve eğitimle ilgili çocukların üzerine fazla sorumluluklar yüklenmemeli, kendi gelişimi ve sosyal hayatı için okulun gerekli olduğu sade bir biçimde anlatılmalıdır. Bunun yanı sıra okula gitmek için isteksiz olan çocuklarda bu durumun çocuklarına normal olduğunu fakat okula gitmediklerinde okulda kaçıracağı şeyler olacağı ve yumuşak bir dille neden gitmesi gerektiği, çocuk yargılanmadan ve aşağılanmadan anlatılmalıdır. Zaman zaman dönem içerisinde zorluklarla karşılaşabileceği, aile fertlerinin böyle zamanlarda ona destek olacağı, ders başarısına göre çocuğa karşı sevginin değişmeyeceği mesajı verilmelidir. Okula uyumla alakalı daha büyük zorluklar yaşayan çocuklar için, kararlı ve sabırlı olunmalı, uzmanlardan gerektiği durumlarda yardım alarak, okul korkusunu yenmesi sağlanmalıdır.

Uyku düzeni olmalı

Bol bol tatilde dinlenmeye ve oyun oynamaya zaman ayıran çocukların, alışkanlıklarını okulların açılması ile birlikte değiştirmek zorunda olmaları oldukça zordur. Geç vakitlere kadar tatilde uyuyan, akşamları geç yatan çocukların, kendilerini okullar açılmadan birkaç gün öncesinde okul saatlerine ayarlamaları, biraz daha gerekiyorsa erken kalkarak alıştırılmaları önerilmektedir.

Her zaman oyun olmalı

Yaşına uygun oyunu oyun çağındaki bir çocuğun oynaması, çocuğun psikolojik, fiziksel ve psiko-sosyal gelişimi için önemli bir unsurdur. Okula başlayan çocuğun da bu nedenle göz önünde okul çağında olduğu bulundurulmalı ve ödev yapma, okula hazırlık saatlerinin dışında oyun oynaması desteklenmelidir. Oyun oynamaya hatta teşvik edilmelidir. Oyun saatine yaşları küçük olan çocukların ayırdıkları vakit tabi ki yaşları büyük olanların ayırdığı vakte göre daha fazla olacaktır.

Oyun saatleri ders saatleri arasına eklenmeli

Daha büyük sınıflardaki çocukların, daha fazla konsantrasyon sürelerinin olabileceği, derslerinin zorlaşacağı ve tekrara daha çok ihtiyaç duyulması nedeni ile oyuna ayrılan saatin azaltılması gerekmektedir. Oyun saatlerinin, ders çalışma saatlerinin arasına eklenmesi ancak belirlenen sürelerin aşılmaması da önemlidir. Belirlenen saatlerin çocuğun oyun saatlerinin dışına çıkarak sorumluluklarını ihmal etmemesine dikkat edilmeli, bu şekilde sorumluluk bilincinin kazandırılması sağlanmalıdır.

Ödevlerle sorumluluk duygusu aşılanır

Öğrenciler tarafından ödev yapmak bir zorunluluk olduğundan dolayı sevilmeyen, yapılması zor bir etkinlik haline gelmiştir. Çocukların sorumluluk bilincinin kazanılması, öğrendiklerinin pekiştirilmesi, bilgi birikimleri ve sorun çözme becerilerine katkısı olan ödevlerin yapılması ile alakalı isteksizlik de ailesiyle çocuğun çatışmasına, öğretmen ve öğrenci ilişkisinin bozulmasına kadar gidebilmektedir.

Ödevin gerekliliği belirtilmeli

Küçük yaşlardan çocuğun edinmesi gereken sorumluluk bilincinin yerleşmesinde önemli yeri olan ödevin, daha istekli bir şekilde çocuk tarafından yapılması, ödevlerin en başta neden gerekli olduğu ve neleri kendisine kazandıracağı onun anlayacağı bir dille anlatılmalı, çocuğun sonrasında çalışma ortamının ders çalışmaya elverişli olmasına, dikkat dağıtacak unsurların olmamasına, çocukların eğitimine, yaşına ve olgunluğuna uygun ödevler verilmesine dikkat edilmelidir. Kısa kısa ders çalışma aralarında molalar verilmesine, ödev saatlerinin belli olması kadar çocuğun dinlenme ve oyun oynama saatlerinin de belirlenmesine ve bu saatlere uyulması konusunda anlaşma yapılmasına, kendisine ders yapmanın kazandıracakları ile ilgili motive edilmesine özen gösterilmelidir

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Okullarda Çocukların Daha Başarılı Olmaları İçin Neler Yapılabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü