Çocuğunuz İçin Destek Ödülleri

İyi ve olumlu bir davranışı vurgulamanın en güzel yollarından biri ödüllerdir. Eve okuldaki sistemi yansıtan ancak daha az resmi bir biçimde kullanılan mekanizmadır. Ceza ve ödül sistemi tüm ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında vardır. Hatta anne babaların birçoğu okulda bir ‘yıldız’ alıp gelene kadar ve çocuğundaki mutluluk ve gururu görene kadar bunun ne kadar etkili olduğunu bile fark etmez. ‘harikasın’, çok güzel bu’ gibi ifadeleri hemen kullanın. Olumlu ve sözel bir geri bildirimle böylece evde mutlu bir hava yaratabilirsiniz.

Evde genel olarak bu tarz bir hava yaratmak, övgü dolu sözcükleri her gün kullanmak, olumlu olmanın bir parçasıdır. Çocuğunuzun bu durum kurallara bağlı olmasına ancak bunun yanı sıra pozitif yönde davranışlarını da değiştirmesine yardımcı olur. Ödülle desteklenebileceği iyi davranışların sonuçlarının listesini aşağıda göreceksiniz. Esas olanla ilk ödülün ilgili olduğunu belirtmek isteriz. Çocuk ve aileler kurallarla çok daha mutlu olur.

  • Kendimizi hepimiz daha mutlu hissediyoruz.
  • Övülüyoruz.

Mükemmel bir iş çıkardın!

Odanı topladığın için teşekkür ederim.

Böylesine detaylı bir şekilde bu sınava çalışman beni mutlu etti.

Bu şekilde kardeşine özenle bakman çok hoştu.

Harçlık: Her çocuğun en doğal hakkı harçlıktır. Ayrıca harçlığı da çocuğunuzu ödüllendirmek için kullanabilirsiniz. İyi bir davranış sergilediğinde, mesela ev temizliğinde yardım ettiğinde çocuğunuza daha fazla harçlık verebilirsiniz. Evdeki yapması gereken görevlerini eğer yapmıyorsa ya da hoşnut olmadığınız davranışlar sergiliyorsa harçlığını kesebilirsiniz, bu epey ikna edici olacaktır. Ama tabi ki rüşvet olarak parayı kullanmamaya da dikkat etmelisiniz.

Yemek tercihi: Çocuklarımızın anne baba olarak sağlıklı olmalarını ve her türlü vitamini almalarını istediğimizden dolayı biz ne yemeleri gerektiğine karar veririz. O gün iyi davranışlarını ödüllendirmek adına çocuğunuz yiyeceğini seçerse, kesinlikle bundan mutluluk duyacaktır.

Sürpriz: Bir gece geç yatma, bir külah dondurma ya da sevdiği bir oyuncağı, dergiyi almak olabilir.

Özel aktiviteler: Çocuğunuza birlikte nereye gidebileceğinizi sorun; güzel bir parka, bowling oynamaya ya da müzeye gidebilirsiniz. Çocuğunuza bu gezilerin birçok faydası var elbette ancak yine de siz ona ‘Bugün seni çok özel bir yere götüreceğim, davranışlarını bugünlerde çok beğeniyorum’ diyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Çocuklar ve Sosyal Medya İlişkisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü