Çocuğun Yaşı ve Gelişimine Göre Evcil Hayvan Sorumlulukları

 

En uygun evcil hayvanı ailenize seçtikten sonra, diğer ailenizdeki fertler gibi yaşına ve gelişimine uygun olarak çocuğunuzda görevler alabilir. Çocuğunuzun böylece sorumluluk bilinci, düzenleme ve planlama becerileri, empati becerileri gelişirken bunun yanı sıra özgüveni de artacaktır.

Evcil hayvanınız ile ilgili çocuğunuza sorumluluklar verirken neleri çocuğunuzun yapıp yapamayacağınızı, sağlığına neleri yapmasının uygun olduğunu ya da olmadığını iyi belirlemeniz gerekir. Gelişimine, verdiğiniz bir görevin uygun olmadığı için yerine getiremediğini görmek çocuğunuza stres yaşatabilir, kendisini başarısız hissetmesine neden olabilir. verdiğiniz sorumluluğu aynı zamanda çocuğunuzdan bir anda geri alırsanız da kendini çocuğunuz cezalandırılmış hissedebilir. Bu nedenle evcil hayvanınızın ev içinde bakımına dair sorumlulukları iyice bölüşmelisiniz ve bu sorumluluğun olabildiğince istikrarla o kişide kalmasına özen göstermelisiniz.

2 yaş çocuğuna uygun görevler:

Sepete evcil hayvan oyuncaklarını koyabilir.

Evcil hayvan ile yetişkin gözetiminde oynayabilir.

3-4 yaş çocuğu: Çocuğunuzun tek başına 5 yaşından önce bir sorumluluğu alması uygun olmayacaktır. Kendi sorumluluklarınıza onu yardım etmesi için dahil edebilirsiniz. Çocukların neredeyse tümü evcil hayvan beslenmesine yardımcı olabilir, hayvanınızın yemeğini bir kap ile mama tasına ya da akvaryuma koyabilir. Bu yaş grubundaki çocuklar unutmayın ki mutlaka ilgilendiklerinde denetlenmelidir. Mesela, balığının yemlerini almaya yüzeye gelmesini çok sevdiği için çocuğunuzun, gerekenden fazla onu besleyerek hastalanmasına yol açabilir.

3-5 yaşına uygun görevler:

Diğer görevlerin yanı sıra;

 • Evcil hayvanın beslenme saatinde yetişkin gözetiminde yemeğini verebilir.
 • Evcil hayvanın ödüllerini verebilir.
 • Su kabını doldurmaya yardımcı olabilir.
 • Evcil hayvanı yetişkin gözetiminde fırçalayabilir.

6-8 yaş çocuğu: Artık okul çağı çocukları bireysel sorumluluğu daha fazla alabilir. Evcil hayvanın bakımı, beslenmesi, temizliği gibi görevleri olabilir. çocuğunuzun yine de bu sorumlulukları yerine getirdiğini kontrol etmek de oldukça önemlidir. Evcil hayvanını oyuna dalıp beslenmemesi problem olacaktır. çocuğunuza sonucunu görmesi için (ders vermek) evcil hayvanın sorumluluklarını asla araç olarak kullanmayın.

6-8 yaş çocuğuna uygun görevler:

Diğer yaş grubundakilere ek olarak

 • Yemeğini hazırlayıp vermek.
 • Mama ya da su döküldüğünde silmek.
 • Su ya da mama tasını temizlemek.
 • Akvaryumu, kafesi temizlemeye yardımcı olmak.

9-10 ve üzeri yaş çocuğu: Evcil hayvanın bakımını bu yaştaki çocuklar minimum gözetim ve yardım ile sürdürebilir. İlgi alanları gelişimleri doğrultusunda çoğaldığı için mutlaka çocuğunuzun görevlerini tekrar gün başında gözden geçirin, ona hatırlatın. O gün görevini yerine getirmeyecek ise birinden önceden planlayarak yardım istemesini ona öğretmeniz yararlı olacaktır.

9-10 yaş üzeri çocuğa uygun görevler

Diğer yaş grubundaki görevlere ek olarak;

 • Akvaryum ya da kafesin temizlenmesi.
 • İlaç ya da vitaminlerin verilmesine yardımcı olmak.
 • Kedi/köpeğin tuvaletini (kürek, torba ile) toplayıp atmak.
 • Güvenli alanda köpeği yetişkin eşliğinde gezdirmek.
 • Kedi/köpeğin silinmesi/yıkanması

Evcil hayvanınız ile çocuğunuzu vakit geçirirken mutlaka ve mutlaka gözlemleyin. Hayvanınız ile oynarken çocuğunuzun, bu zamanın hem çocuğunuz hem de hayvanınız için keyifli olması gerekir. Çocuğunuzun hayvanınıza nasıl davranması gerektiğini gerekli anlarda müdahale ederek modellemeniz, onu uyarmanız faydalı olacaktır.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Kişisel Gelişim başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü