Çocuğun Kreşe ve Anaokuluna Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Çocuğun Kreşe ve Anaokuluna Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?

İlk 7 yıl çocukların hayatında beynin yapılandığı ve öğrenmenin en hızlı olduğu dönem olduğundan iyi bir yuvaya çocuğunuzun başlaması çok önemlidir. Sosyal becerileri ve kelime dağarcığı yuvada oldukça hızlı gelişecektir. Sözcük dağarcığı gelişen çocuklar özellikle ileride akademik yaşamlarının tümünde önde olurlar. Bu faydalarını tümünü bilip, çocuğunuzu bir yuvaya göndermek istiyorsanız fakat çocuğunuzun hazır olup olmadığını bilmiyorsanız işte buyurun:

Çocuğun Kreşe Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Öğrendiğini oynarken hisseden çocuk, öğrenmekten zevk alarak güçlenmenin farkına varır. Öğrenme isteği içten gelen bir duygudur. Yaparak ve etkin olarak öğrenebildiği ortamda çocuk potansiyelinin en üst düzeyine ulaşır. Sorunları çözebilecek, zor durumlar karşısında mücadele edebilecek, sosyal becerileri gelişen ve iletişim kurabilen bir birey olma yolunda gelişir.

Anne babası ve yakın akrabaları ile doğumdan itibaren birlikte olmaya alışmış olan çocuk ilk olarak güven duygusunu kazanmış ve kendisinin de karşısındakinin de sınırlarını anlamaya başlamıştır. Aile dışındaki çevreye de 2 yaşına doğru ilgi duymaya başlar. Annesi yanında olduğu sürece, diğer çocuklar, insanlar ve çevre keşfedilmeyi bekliyordur.

Dış çevreye doğru, annesi ya da annesi kadar yakın olduğu kişiyi göz hapsinde tutarak uzanmayı ve keşif yolculuğuna çıkmayı dener. Kendini bu denemelerinde güvensiz hissettiğinde annesine dönüp, ondan kuvvet alarak araştırmalarına devam eder. Dış dünya çocuklar için çok önemlidir, ancak kendisini güvende ve iyi hissettiği sürece… ne zaman çocuğunuzun yuvaya başlayabileceği konusunda size sosyal ortamlarda sergilediği davranışları rehber olabilir.

Başka insanlarla, sizden uzak kalarak iletişime geçebiliyor ve diğer çocuklara ilgi göstererek bağımsız bir birey olmak istiyorsa oyun grubu ile çok dikkatle seçilen bir yuvada yuva yaşantısına başlayabilir.

cocuk ve kres

Ayrıca yuvaya başlayıp başlayamayacağının göstergesi olarak; genel koordinasyonu, kendini taşıyışı, kendi gereksinimlerini karşılama isteği, kendini ifade edebilecek sözcük bilgisi, getirilen sınırları anlaması olarak kabul edilebilir.

Biz yetişkinler için bile yeni başlangıçlar kaygı yaratabilir. Anne babadan ayrılmak bazı çocuklara zor gelebilir. Özellikle de anneden ayrılırken daha önce kaygı yaşamış ve güveni sarsılmışsa aynı duyguyu tekrar yaşayacağını düşünebilir. Kaygı düzeyi; aşırı korunmuş ve duygularına ve ufak bağımsızlıklarına fırsat verilmemiş çocuklarda artabilir.

Bir önceki yazımız olan Erkek Çocuk Nasıl Yetiştirilir? başlıklı makalemizde anne çocuk ilişkisi, Çocuk Yetiştirmenin Kuralları ve İyi Çocuk Nasıl Yetiştirilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü