Çocuğum Yalan Söylüyor Ne Yapmalıyım?

Çocuğum Yalan Söylüyor Ne Yapmalıyım?

Çocuklar Neden Yalan Söyler?

Çocuklarda yalanın amacı, başkalarını yanıltmaktır. Anne ve baba çocuğunun erken yaşta dahi yalan söylemesini istemez. Ancak bu dönemde çocukların söyledikleri yalan olarak değil, hata ya da yanlış olarak değerlendirilmelidir. Çünkü çocukta gerçeklik duygusu gelişmemiştir. Ancak 6 yaşından sonra yalan olarak değerlendirilebilir. Çocuk 3 yaşında öyküler uydurur, taklitler yapar ve bundan da hoşlanır. Bu dönemde çocukların hayal güçleri oldukça geniştir. Olmamış olayları olmuş gibi anlatırlar. Bunda korkulacak bir durum yoktur. Bu onların hikâye dönemidir ve anlattığı şeyler çocuğun zekasını gösterir. Bu dönemde çocuklar gerçek ile yalanı ayırt edemezler. Ancak ayırt edebilecek yaşa geldiğinde halen hayal ürünü anlatıyorsa ve bunu alışkanlık haline getirmiş ise bir sorun var demektir. Çocuk yalan söylemeyi alışkanlık haline getirmeye başlamıştır. Artık yalanlar masum değildir.

Çocukların yalan söylemesinin nedenleri

Çocuklarda yalan söylemeye başlamasının birçok nedeni olabilir. Ancak ilk olarak yalan söylemesinin nedeni aileden kaynaklanan nedenlerdir. Çocuğun sürekli yalan söylemesinin nedeni gerekli aile eğitimi almadığı, mutlu huzurlu ve sağlıklı bir aile ortamında yetişmemesinden kaynaklanır. Bu konuda ailenin tutumu da önemlidir. Çocuğa nasıl yaklaşıldığı, iletişimleri ve ebeveyn ile çocuk arasındaki ilişki çok önemlidir. Çocuğun yalan söylemesinde diğer önemli etken çocuğu yapmadığı bir olay yüzünden suçlamaktır. Çocuğu dinlemeden, olayı tam öğrenmeden çocuğu suçlamak yanlıştır. Çocuğun yaptığı bir davranış sonucunda anne ve babanın çocuğu cezalandırması sonucunda çocuk ceza almamak için yalan söyler. Çocuğu sürekli başkalarıyla kıyaslamak, çocuğu küçümsemek de onu yalan söylemeye iter. Çünkü çocuk bu durumdan rahatsız olduğu için dikkat çekmek isteyecektir. Bunu da başta yalan olmak üzere, etrafına zarar vererek ya da başka bir şekilde göstermek isteyecektir. Bir diğer nedende eğer anne ve baba çocuğa sürekli baskı yapıyorsa çocuk kurtulmak için yalan söyler. Anne ve babayı örnek alan çocuk ebeveynler gibi davranır. Annesinin ve ya babasının yalan söylediğini gören çocuk yalan söyler. Bunun zararsız bir şey olduğunu sanır. Çünkü örnek aldığı anne ve babası da yalan söylüyordur.

Çocuğun yalan söylemesi her zaman aileden kaynaklanmaz. Arkadaşları ve çevresinin de önemli rolü vardır. Arkadaşının yalan söylediğini gören çocuk “o da yalan söylüyor, benimde söylememde sakınca yok” diye düşünür. O arkadaşına benzemeyi ister ve zamanla onun gibi davranmaya başlar. Bu konuda anne ve baba çocuğun hareketlerini izleyerek bir tespit yapmalıdır.

Anne Günlüğü

8 YORUM

 1. çok üzgün

  çoçuğunuzu yalan söylemekten vaz geçirmenin yollarını onunla iyi bir şekilde anlaşarak konuşarak halletmeye çalışın kaba kuvvetle hiçbirşey elde edemezsiniz çünkü ben çok denedim nafile o yüzden iyi davranarak eğitmek lazım tüm anne ve babalara sevgiler ve saygılar.

 2. benimde kızım yalan soyluyordu bende konuşma taraftarıyın

 3. Muharrem ÜÇÜNCÜ

  Ülkemizde çocukların ilk 6 yaşlarına kadar olan dönemlerindeki eğitimleri önemsenmiyor.Anne ve babalar ne yapacaklarını bilmiyorlar.Çocuklarına 6 yaş dönemlerini yaşatmasını beceremiyorlar.Çocuklarının bu yaş dönemlerini çocukları yerine kendileri yaşıyorlar.Çocuklar da ne yapacaklarını,nasıl konuşacaklrını,nasıl davranacaklarını,nasıliletişim kuracaklarını beceremiyorlar.
  Halbuki çocuk ,okul çağına gelinceye kadar kişilik gelişiminin önemli bir bölümünü tamamlamış oluyor.Demeki ki çocuk yalanı ailesinden öğrenir.Bunu çevresinde de gördüğü için çocuk yalan konusunu belleğinde onaylamış oluyor.Demek ki annem,babam veya kardeşlrim de bu yalanı konuşanlarsa,çevremde de var.O halde bu yalan konusu doğru bir davranıştır.Ayrıca televizyon kanallarındaki pek çok diziler de bu konuyu pekiştirmeye yeterli oluyordur.

 4. Muharrem ÜÇÜNCÜ

  Bir şekilde korku yaşama ihtimali olan çocuklar da yalan konuşabilirler.Altını ıslatan,evde ödev yapmaktan hoşlanmayan,yapaacağı günlük çalışamalarını unutanlar,basitte olsa suç işemiş olanlar,bir işini bir başkasına yaptırma düşüncesinde olanlar,kıskançlıkladan dolayı,zaman zaman bir arkadaşını zor durumda bırakma düşüncesinde olanlar,bazen çok sevdiği bir şeyi elde etmek adına,oyun kurallarını suistimallerde,yaptığı hatayı reddederek tepki gösterirken,hırsızlık olayında,izinsiz alınan bir şeye gösterilen tepkiyi etkileyip hafifletmek için veya gizli buluşmalar yapma düşüncesinde olanlar,izin koparamayacağını anlaylar,derslerinden kırık notlar gelince,okulundan izinsiz kaçanlar,birilerinin veya devletin malına zarar verenler …gb. sıkıştıklarında çok kolay bir şekilde yalana baş vurmaktadırlar.

 5. benim kızım 2. sınıfa gidiyor 1 aydır matematik ödevlerini bana yalan söyleyip yok diyerek yapmamış ne yapmam lazım artık bilmiyorum nasıl bi ceza vermeliyim şaşırdım..daha önceki yalanlarından dolayı kaba kuvvet kullandım ama bugün eve öğretmeni telefon edipherseyi söyleyince matamatik ten geri kaldığını söyleyince yıkıldımnapmam lazım lütfen yardımcı olurmusunuz??

 6. 2. sınıfa giden bir kızım var.kızım çok fazla yalan söylüyor.başta testlerinin sonuçları için söyledi.önce çok üstelemedik durumu.Sonrasında yine devam etti.En son çantasında bulduğum yaka iğnesi ile sarsıldım.Nerden buldun dediğimdeyse yalanlar birbirini kovaladı.İlk önce “nerden çıktı bilmiyorum” dedi.sonra”sınıfta biri benden hoşlanmıştır” dedi.Her ikisine de inanmayınca bir süre zaman verip bana doğruyu söylemesini istedim.Sonrasındaysa “okulda çöpün yanında buldum” dedi.Bir kaç gün sonra öğrendim ki bu da yalanmış.Meğer benim kızım anneannesine ait olan yaka iğnesini habersizce almış(yani çalmış)Düşünceden kafayı yiyeceğim.Ne olur yardımcı olun.
  Ne yapmalıyım?

 7. kızım 4.5 yaşında bugün yalan sölediğini öğrendim belki saflığından yapmıştır diyecem Yalanın ne olduğunu kavrayıp kavramadığı konusunda endişelerim var ha tabi yaşı henüz küçük ama ilerde hastalık yapacaksa önlemini erken almak lazım diye düşünüyorum ama kızarak döverek değil ara sıra konuşup hatırlatmak daha güzel bi yaklaşım olur diye düşünüyorum

 8. çaresizim

  Kızım 8.sınıf okumakta. Evde sürekli güya kaybolan paralar kanıtladı kızımın yalan söylediğini. İlk başlarda çok direndi yarım saat konuştuk sakin bir şekilde sonunda itiraf etti yine de kızmadım hatta sarıldım kendimi suçladım . Yalanlarına ceza vermedim ve hiçbir zaman kaba kuvvet uygulamadım fakat bu kaybolan paraların ardı arkası kesilmedi hala bana sormadım çantamdan para alıyor. Bir anne olarak hiç mi eğitim veremedim ben çok yoruldum çok çaresizim ne yapmam gerek inanın bilemiyorum.??