Çocuğum Uyumuyor: Çocuklarda Uyku Problemi

Çocuğum Uyumuyor: Çocuklarda Uyku Problemi

Çocuğum Uyumuyor, Ne Yapmalıyım?

Çocuklarda uyku problemleri ve çözümleri

Çocukların birçoğunda uyku ile ilgili bir sorun vardır. Çocuk uyumaz ya da yalnız yatmak istemez. Bu durum sadece çocuk için değil anne ve baba için de büyük bir sorundur. Çocuklar genellikle anne ve baba ile yatmak ister. Uykunun insanlar için önemi büyüktür. Çocuklar içinse iki kat önemlidir. Çünkü çocuğun gelişiminde uykunun önemi büyüktür. Uyumak sadece dinlenmek amacıyla yapılan bir eylem değildir. Uyku sırasında vücut kendini onarır, yeniden yapılandırır, protein sentezi artar ve vücut kendini yeni güne hazırlar.

Çocuklarda özellikle ilk yıllarda olmak üzere uyku sorunu çok sık görülür. Bunların başında çocuğun uykuya dalmakta güçlük çekmesi başta gelir. Daha sonra gece yarısı uyanma, kabuslar ve uyurgezerlik de sık rastlanan sorunlardandır. Daha büyük çocuklarda yatağını ıslatma da sorun olabilir. Süt çocuklarında ise bedensel gereksinimler uykuyu etkiler. Açlık ve altını ıslatma çocuğun uyanmasını sağlar. Uykuya dalma ve uyanma süresi her çocukta farklılık gösterebilir. Uyku problemi çözülebilir bir sorundur. Bu yüzden anne ve babanın tek yapacağı şey çocuklarına erken yaşta iyi bir uyku alışkanlığı kazandırmaktır.

Yeni doğan bir bebekte uyku saati ortalama 19 saattir. Bu uyku parçalar şeklindedir. Yani bebek 3 saat uyur ve uyanır. Daha sonra tekrar uykuya dalar 4–5 saat uyur ve uyanır. Bu durum bebek biraz büyümeye başladığında azalır. Artık uyanması sık sık değildir. Bebek 6 aya geldiğinde Aralıksız 6–8 saat uyur. 8 aya kadar da artık gece ve gündüz ayrımı yerleşmeye başlar. Uyku gündüzden geceye doğru kayar. Çocuklar büyüdükçe daha az uykuya ihtiyaçları olur. Çocuğun uyumaması çocuğu huzursuz ve sinirli yapar. Daha da önemlisi gelişiminin zayıf kalmasına yol açar

Anne Günlüğü

5 YORUM

  1. BEN SİZİ HER AKŞAM SABAH İZLİYORUM SİZİ ÇOK SEWİYORUM ORDAKİLERE SLM SOYLE

  2. EYLEM KELEŞ

    ÇOCUGUM 18 AYLIK.DOĞDUGU GÜNDEN BERİ UYKU PROBLEMİ YAŞIYORUM.2 YADA 3 SAAT GECE UYUYOR VE UYANIYOR.BÜTÜN GECE AYAKTAYIZ.ARTIK PSİKOLOJİM BOZULDU.GÜNDÜZLERİ EN FAZLA 1.BUÇUK SAAT UYUYOR.ÇIRDIRMAK ÜZEREYİM NE YAPMALIYIM.ANNE BABA OLARAK ÇALIŞIYORUZ..LÜTFEN Bİ ÖNERİDE BULUNUN.

  3. mevlüt kasacı

    kızım uymayı unutu gece 1aşa yatmıyo hep böyle neolacak ben böyle bebe görmedim öretlemisin gibi

  4. Cocugum uykuyu hic srvmiyor isfecten selamlar ne yapmaliyim

  5. Benim kizim gogdu 40 gün uyudu saki evde hiç bebek yokmiş gibi sonra 40 çikti odur budur uykusi gitti ve asla uyumak istemedi.şimdide 11 aylik bi kiz geceleti uyumuyor 3 4 saat zor uyuyor ve ayiliyor dahada uyumiyor sabaha kadar beşiyini yelliyorum ama nafile.agzinda hiç dişide yok.doktorlarada aparmişim sakinleşdirici ilacda tesir etmemiş kizim