Çocuğum Okula Gitmek İstemiyor: Çocuklarda Okul Korkusu ve Belirtileri

Çocuğum Okula Gitmek İstemiyor: Çocuklarda Okul Korkusu ve Belirtileri

Bazı çocuklar için okul korkunç bir olaydır. Okula gitmek sanki dünyanın sonuymuş gibi davranırlar ve nedense okula gitmek istemezler. Okulun faydaları saymakla bitmezken çocuklar okula zoraki gider. Okul fobisi özellikle okula yeni başlayan çocuklarda sık olarak görülür. Aslında korku yaşamın bir parçasıdır. Çocuk korkarak kaygılarını yok eder. Ancak çevreye ayak uydurmasını engelleyen bazı korkular vardır ki bunların başında da okul korkusu gelir. Okul fobisi sık görülen bir durum değildir. Bu korku önlem alınmadığında çocuğun yaşamını büyük ölçüde etkileyebilir.

Çocuğum okula gitmiyor: Çocuklarda okul fobisi

Okul korkusu çocuğun bir endişe nedeniyle okula isteksiz görünmesi veya okula gitmek istememesidir. Bu durum her çocukta görünmemesine rağmen, çocuğun okuldan korkmasının altında yatan kesin bir neden vardır. Aslında birçok neden vardır ama en önemli neden çocuğun anne ve babasından ayrılma korkusudur. Bu ayrılık anne ve babadan ilk ayrılıştır. Diğer nedenler ise okulun yapısı, öğretmen ve diğer öğrenciler yer alır. Okula yeni başlayan çocuklarda okula gitmeme isteği genellikle görülür. Bunun nedeni de çocuğun annesinden, evinden, televizyondan, oyundan ve oyuncaklarından ayrılmak istemez. Yabancı bir ortama girmenin de korkusunu yaşar. Bununla beraber anne çocuğu eğer kendine bağımlı bir tutumla yetiştirmişse çocuk anneden ayrılmayı istemeyecektir. Anneden kopamaz ve kendi özgür iradesi ile bir iş yapamaz. Her şeyi anneden bekler, her şeyi annenin yapmasını ister. Anne okulla ilgili çocuğa kötü şeyler söyler ise, çocuk endişeye kapılıp okula gitmek istemeyebilir. Annenin her konuda rolü büyük olduğu gibi bu konuda da büyüktür. Her konuda anne çok dikkatli davranmalıdır. Her seferinde çocuk okula gitmemek için annesini ikna etmeye çalışır. Çocukta bu olay 8 yaşına kadar devam edebilir.

Korkunun oluşmasında en önemli neden güvensizlik duygudur. Çocuk aile ve ev yaşamında güvensizlik hissettiğinde, kaygılanır ve doğal olarak okul korkusu başlar.

Çocuklarda Okul korkusunun belirtileri nelerdir?

· İlk gösterilen belirtiler; mide bulantısı, karın ağrısı ya da baş ağrısı, kusma ve baş dönmesi gibi yakınmalardır.

· Eğer olmuyorsa bu seferde ağlama, saldırganlık, sinirli olma, mide bulantısı, baş ağrısı ya da normal olmayan hareketlerle ortaya çıkar. Çocuk sürekli huzursuzluk çıkarır, kendide huzursuz olur. Asılsız hastalıklar çıkarır ve uyumaz. Bu hastalıkları bazen okulda çıkarabilir.

· Çocukta aniden oluşan içe kapanıklık, etkinlikler katılmama ve utangaç davranışlar gösteriyorsa,

· Okula ve okulla ilgili şeylere hevessiz davranıyorsa ve sürekli sinirli davranışlar sergiliyorsa,

· Okula iki günden fazla gitmiyor ve bundan dolayı suçluluk duymuyorsa,

· Birden hastalanıp okula gitmediğinde hastalığı geçiyorsa okul korkusu başlamış demektir.

Çocuğunuz okula gitmek istemiyorsa, yazımızın ikinci bölümünü okumanızı tavsiye ederiz. Okula gitmeme sebepleri ve okula gitmeyen çocuğa nasıl davranılması gerektiğini anlatan yazımız:  Çocuk neden okula gitmek istemez? Okula gitmek istemeyen çocuğa ne yapılır?

Bir önceki yazımız olan Çocuğum Çok İnatçı: İnatçı Çocuğa Nasıl Davranılmalı başlıklı makalemizde 1 yaş çocuğuna nasıl davranılmalı, 2 yaş çocuğu nasıl eğitilir ve 2 yaşındaki çocuğa nasıl davranılmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

4 YORUM

  1. çocuğun okulu sevmiyorsa gönderme

  2. murat ÖZBEY

    Göndemesinlerde çocuklarda senin gibi cahilmi kalsın hangi devirdeyiz..

  3. oğlum okulu seviyordu şimdi okula gitmiyor.ne yapmamız gerekir kanun gereği.

  4. Anneler illah okula gitmek.isterlerki.