Çocuğum Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım?

Çocuğum Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım?

Çocuğun bir anda sizi şaşırtacak bir küfürlü konuşma yapması veya bir toplum içinde çocuğun bir den kötü bir söz söylemesi ne kadar size utanç verir. Sanki çocuk değil de siz söylemişsiniz gibi sıkılırsınız. Ancak kişiler çocuğa değil önce sizin yüzünüze bakar, sizde şaşkın bir şekilde “bizim evde böyle hiç konuşulmaz ama acaba nerden öğrendi bu çocuk böyle konuşmayı, onun adına ben özür dilerim” böyle olaylar hemen hemen her ailede sıkça yaşanır. Ancak bu durum her çocuğun ilk çocukluk çağında yaşanabilir.

Çocuğun küfür etmesinin nedenleri nelerdir?

Küfür etmek çocuğun, kızgınlığını ve öfkesini kaba bir şekilde toplum içinde argo kelimelerle dile getirmesidir. Çocuğun yaşı küçükse kullandıkları kelimeleri çevresinde ki kişilerden ve aile büyüklerden öğrenirler. Özellikle de anne ve babalarından öğrenirler. Her zaman için anne ve baba çocuk için bir örnek kişi yani modeldir.

Çocuktaki küfür alışkanlığının öncelikle asıl nedeni bulunmalıdır. Bu neden ortadan kaldırılmalı ve önüne geçilmelidir. Öncelikle çocuğun örnek aldığı küfür eden kişilerin küfür etmesinin önüne geçilmelidir. Çocukta küfür etmenin altında yatan başka sebepte arkadaş grubu ve kendini ispat etme çabasıdır. Küfür eden arkadaşlarına uyum sağlamak amacıyla böyle konuşmaya başlayabilir. Diğer bir nedende televizyondur. İzlediği programların etkisinde kalarak böyle davranışlar gösterebilir. Çocuğun küfür etme derecesi ve ettiği küfrün boyutu da önemlidir. Çünkü bu anne ve babanın alacağı önlemlerin şeklini belirler. Çocuk arkadaşları arasında konuşulan kişiye yönelik manyak, aptal gibi sözcükleri evde de sıkça söyleyebilir. Bir diğeri de beddua etmek gibi sözcüklerdir. Sizden etkilenen çocuk siz ona kızdığınızda belli kelimeleri kullanıyorsanız, çocuğunuz da kızdığında bunları size karşı kullanmayı tercih edecektir. Çocuklar hep ilgi ve sevgi beklerler. Eğer anne ve babadan ilgi göremiyorsa bu durumda en iyi bildiği şey dikkat çekmektir. Küfür ederek ebeveynlerin kendisiyle ilgilenmesini ister. Çocuk küçük yaşlarda anne ve babayı taklit eder. Bu dönemde ebeveynlerin her söylediğini ezberler. Birde çevredekiler çocuğun anlamını bilmeden dediği küfürleri onaylarsa çocuk bunu ileri yaşlarda yapmaya devam edecektir. Çevreden onay beklemeyi her zaman ister. Eğer buda olmuyorsa yetişkinleri şok edecek kelimeleri toplum içinde de kullanır. Yetişkinleri rahatsız etmek hoşuna gider. Bazı durumlarda çocuk kendini savunmak için küfür edebilir.

Çocuğun küfür etmesini engellemek için yapmanız gereken şeyler

· Çocuk yeni kelimeler öğrenmek istemez ve duygularını dışa vurmak için küfür eder. Anne ve babalar çocuğun duygularını ifade edecek başka kelimeler öğretmelidir.

· Çocuğunuz bir başkasından duyduğu uygunsuz kelimeyi kullanırsa bir şey demeyip bu kelimenin komik olduğunu düşünmesini kafasından atmasını sağlayın.

· Her zaman anne ve baba kelimelerini seçerek söylemelidir. Çocuğun yanında uygun kelimeler kullanılmalıdır.

· Çocuğun televizyonda izlediği programlar şiddet ve küfür içerikli olmamalıdır. Çocuğa bu türdeki filmler izletilmemelidir.

· Çocuğunu dinleyerek kızgınlıklarını küfürlü bir konuşma yerine doğrudan anlatmasına izin verin. Çocuk kendisi dinlenmediği için küfürlü bir konuşmaya yönelebilir

· Çocuğa söylediği kelimelerin kimsenin hoşuna gitmediğini, böyle konuştuğunda karşısında ki insanın üzüleceğini ve kişiye saygısızlık olduğu anlatılmalıdır. Ancak anlatım şekli sakin ve rencide edici olmamalıdır.

· Çocuğu küfürlü konuşmadığında ödüllendirin. Bir anlaşma yaparak küfür etmediği sürece onu ödüllendireceğinizi anlatın.

· Çocuğa kullandığı kelimelerin uygunsuz ve kötü olduğunu, arkadaşlarının da böyle düşündüğünü ona baskı yapmadan inanacağı bir biçimde anlatın.

· Çocuğa küfürlü konuştuğunda ceza verin. Ancak ağır bir ceza olmamalıdır. Küfür ettiğinde bir saat televizyon izlememesi gibi ya da dışarı çıkmama cezası olabilir.

· Ağır cezalar vermek çocuğun bu davranışı gizlice yapmasına neden olur. Bu nedenle, döverek, bağırarak, tehdit ederek ceza vermek yanlış olur.

· Çocuğu bu kelimelerin yerine uygun kabul edilebilir sözcükleri kullanması konusunda bilinçlendirin.

Bir önceki yazımız olan Çocukları Anlamak: Çocuğunuzu Anlıyor Musunuz? başlıklı makalemizde anne baba çocuk, anne çocuk ilişkisi ve çocuğu anlamak hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

12 YORUM

 1. benim çocuğum yokki yaşım 11

 2. hasan tiftik ve uğur peker

  selem dostlar küfür tüm ailelerin düşmanıdır ankaranın beypazarı ilçesinde endistri meslek lisesinin başlattığı küfüre hayır kampanyası ile küfürü önlemeye çalışıyoruz sizlerinde desteklerini bekliyor ve bu kampanyayı tüm ülkeye yayıp küfürü önlemek istiyoruz.

 3. kadıköylü

  kelimelerime çok üzülerek başlamak istiyırum bugün çalışırken aniden telefonum çaldı telefonun diger ucunda eşim sinirli bir şekilde daha hayırdır demeden başladı hiddetlenmeye benim 10 yaşında bir oğlum ve 3 yaşında bir oğlum daha var ama 10 yaşındaki çok ağrasif ve saldırgan bugün annesine kötü bir dille hitap etmiş önce çok sinirlendim ama daha sonra biraz düşündükten sonra bunu güzellikle çözebilecegimi hatırladım. eve gidince güzellikle halletmeyi düşünüyorum hwer anne babaya sevgiler ve saygılar

 4. çocuklar küfür etmeyin güzel türkçe dilimizi kullanın

 5. istanbuldan

  Merhabalar, 8 yaşında 2. sınıfa giden bir erkek çocuğum var. Bu sene özellikle aşırı şekilde küfürlü konuşmaya başladı ve önüne geçemiyorum. aylardır kullandığı kelimelerin yanlış olduğunu kendisine anlatmama rağmen beni dinlemiyor ve kötü cevaplar veriyor. malesef babasından ayrı olduğum ve babasının da oldukça ilgisiz olması oğlumu daha da çok hırçınlaştırıyor. gün boyu bana ve anne babama karşı aşırı şekilde küfürlü konuşuyor. internetten okuduğum bütün yöntemleri denedim ama hiç bir faydası olmadı malesef, okul öğretmeni ile konuştuğumda okulda oldukça saygılı olduğu söyleniyor. ne yapacağımı bilmiyorum. yardım edebilirseniz sevinirim.

 6. küçükköylü XD)(

  Merhabalar, 12 yaşında 6. sınıfa giden bir erkek çocuğum var. Bu sene özellikle aşırı şekilde küfürlü konuşmaya başladı ve önüne geçemiyorum. aylardır kullandığı kelimelerin yanlış olduğunu kendisine anlatmama rağmen beni dinlemiyor ve kötü cevaplar veriyor. . gün boyu bana ve babasına karşı aşırı şekilde küfürlü konuşuyor. internetten okuduğum bütün yöntemleri denedim ama hiç bir faydası olmadı malesef, okul öğretmeni ile konuştuğumda okulda oldukça saygılı olduğu söyleniyor. ne yapacağımı bilmiyorum. yardım edebilirseniz sevinirim……

 7. Benim oglum 2 bucukk yaşında gerizekali serefsiz diyoo ve konusarak anlatiyorum anlamiyoo bi kac kere biber sürdum ama makaleleri okudum ve yanlis oldugunu anladım bundan sonra konusarak halledebilirmiyim

 8. Çocuğuunuzu küçük küçük hırpalayarak onu böyle şeylerin kötü olduğunu belirterek koyun bak bakalım bir daha ediyormu

 9. Mehmet benim doğum günümde atmışsın yorumunu

 10. Benim 9 yasinda oglum var asiri derece kufur ediyor elimden gelenin en iyisini yapiyorum ama olmuyor ne yapcam bilmiyorum

 11. Merhaba oğlum 8 yaşında 4 yaşından beri küfür söylüyor ne yaptimsa fayda deyil ne yapma gerekli

 12. 9 yasinda oglum serviste iki kere küfürlü konuşmuş servisci artik almayacagini söylüyor ettig küfürün anlamini bilmiyor ikisinde de arkadaslari tarafindan kiskirtildigi icin küfür etmis ama kufur ettigi icin o suçlu oluyor bunun nasıl önüne gecebilirim üstüne okuldan donuste yalniz olacak ona nasil bir cozun bulmaliyim babasi da yok