Çocuğum Kavga Ediyor: Çocukta Saldırganlık Ve Şiddet Nasıl Önlenir?

Çocuğum Kavga Ediyor: Çocukta Saldırganlık Ve Şiddet Nasıl Önlenir?

Çocukta saldırganlık çok sık görülen bir durumdur. Hem okul öncesi hem okul çağında çocukların çoğunda görülebilir. Çocuk her an kavga etmeye hazır durumdadır. Özellikle oyun oynarken aniden oyun kavgaya dönüşebilir. Çocuk tepkilerini ısırarak, tükürerek, tekme atarak veya arkadaşına vurarak, kurallara utmayarak saldırgan davranışlar gösterir. Çocuk kendi yaşıtlarıyla veya kendinden büyük çocuklarla kavga edebilir. Çocuk sürekli saldırmaya hazır olduğu için sinirli ve gergindir. Hiçbir şekilde kimseyle anlaşamaz ve geçinemez. Kısaca saldırganlık çocuğun duygularını farklı şekilde anlatması denilebilir. Mutlu olma yerine mutsuz olma, kendini güvende hissetme gibi duygulara kapılabilir. Bu var olan duygular, farklı şekilde otaya çıkar. Erkek çocukları kız çocuklarına oranla daha çok saldırgan davranışlar gösterir. Saldırganlık davranışını çocuk iki şekilde gösterebilir. Sözel ya da fiziksel olarak gösterir. Saldırganlık çocukların ebeveynleriyle ve kardeşleriyle olan iletişim şekillerinden kaynaklanabilir. Saldırgan çocukların anne ve babaları çocukla konuşmak yerine fiziksel cezalar uygulayarak disiplin sağlamaya çalışır. Bu da çocuğu olumsuz etkiler ve çocuk sorunlarını konuşarak çözmez, onun yerine şiddetle çözmeyi seçer.

Çocukta saldırgan davranışların oluşmasında ki nedenler: çocuklarda şiddetin nedenleri

Çocuk anne ve babadan sürekli şiddet görüyorsa, çocuğun dayak yemesi ve yeteri kadar aileden ilgi ve sevgi görmüyorsa bu hareketleri gösterebilir.

Çocuğun sık sık fiziksel ya da sözel şiddete maruz kalması,

Aile içinde sürekli tartışmalar olması, özellikle anne ve babanın çocuğun önünde sürekli kavga etmesi gibi nedenler çocukta saldırgan davranışlar oluşturur.

Anne ve babanın çocuğa baskı yapması, çocuğu sürekli kontrol altında tutmaları, tutarsız davranması ve disiplin sağlama çabaları nedeniyle çocuk bu davranışları gösterebilir

Çocuğun anne ve babasını örnek alması ve onları kendine model olarak görmesi çocuğun kafasında kesin yargılar oluşturur. “Babam böyle yapıyor, bende böyle yaparım” gibi fikirler oluşur çocuğun kafasında.

Ailenin çocuğun saldırgan davranışlarını destekliyor ise çocukta yaptığı hareketleri korkmadan rahatça yapabilir. Özellikle erkek çocuğu olan babalar “çocuğum kimseden dayak yemesin, herkesi dövsün” gibi bir yaklaşımla yaklaşırlar. Ancak bu yanlıştır çocuk bu hareketleri ileri yaşlarda da yapmak isteyecektir.

Çocuğun saldırgan davranışlar sergilemesinde televizyonlarında rolü vardır. Çocuk izlediği programlardan etkilenerek etkilendiği karakter gibi olmak ister. Şiddet içerikli filmler çocuğu şiddete yönlendirir.

Çocukta saldırganlık ve şiddeti engellemek için ne yapmalı?

İlk olarak ebeveynler çocuğun bu davranışının nedenini bulmalıdır ve ona göre bir önlem almalıdır.

Çocukta saldırganlığa neden olan sebepler bulunduktan sonra çocukla uygun bir dille konuşup, gerekli ihtiyacı karşılanmalıdır.

Çocuğa anne ve baba model olurken dikkat etmelidir. Çocuğu şiddete yönlendirecek davranışlardan kaçınılmalıdır.

Disiplin sağlarken, yanlış tutumlardan kaçınılmalıdır. Sürekli cezalar vermek yanlış olur. Bunun yerine çocukla konuşmak, ona sevgiyle yaklaşmak daha mantıklı olur. Çocuğa sürekli ceza vermek onu asi ve daha hırçın yapar.

Çocuğunuzla beraber vakit geçirin, onunla oyunlar oynayın. Ancak şiddete dayalı oyunlar oynamaktan kaçının. Mümkünse çocuğunuza bir oyun köşesi oluşturun. Geniş oyun alanlarında oyun oynamasına izin verin. Bu çocuktaki enerjiyi ve gerilimi alacaktır.

Aile içindeki olumsuz bir meseleyi çocuğun önünde bağırarak çözmeyin. Her zaman daha sakin konuşmaya özen gösterin. Hiçbir şekilde şiddet uygulamayın.

Çocuğunuzu kimseyle kıyaslamayın, başka kişilerin yanında eleştirmeyin. Mümkün olduğunca olumsuz davranışlarını görmemeye ve yaptığı olumlu davranışlarda ödüllendirme yöntemini uygulayın.

Çocukta var olan saldırganlık davranışını yenmek için çocuğu başka şeylere yönlendirin. Örneğin karate veya yüzme gibi spor falları çocuğa faydalı olabilir.

Çocuğa şiddet içerikli filmler izletmeyin ve çocuğa belirli bir yatma saati belirleyin.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Çalma Alışkanlığı: Çocuğum Hırsızlık Yapıyor başlıklı makalemizde çalma davranışı, çalma hastalığı tedavisi ve çocuğum evden para çalıyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

28 yorum

 1. oğlum 5.5 yaşında ve anaokuluna başladı ve sürekli arkadaşlarına vuruyormuş.. Ne yapıcamı şaşırdımsürekli uyarıyorum konuşuyorum ama nafile..Hiçbir arkadaşıylakesintisiz2 saat kavgasız oynayamıyor hemen kavga ve vurmak delirmek üzereyim kimseye gitmiyorum kimsenin gelmesini istemiyorum ne yapıcam bilmiyorum

 2. ya pepepe kardeşimi dayaktan öldürüyorum sonra fırçayı ben yiyorum tabiki ben döveceğim ama kardeşim fazla sinirlendiğinde beni döver ben sinirlenirim ve onu ağlattıktan sonra beni annem döver bende ağladığım dan annem kardeşimede vurmuşgibi yapar bende anne bebek kandırmıyorsun diyorum annemde o daha küçük dediğinde çıldırıyorum

  Tanıtım
  beni okuyanlara çooooooooooooooooooook teşekürler

 3. merhaba arkadaşlar,
  Benim de 5,5 yaşında oğlum var.Bu yıl ana sınıfına başladı.Öğretmeni bir defa okulda arkadaşına vurduğunu söylemişti.Onunla konuşmaya çalıştım ve beni anladığını sandım.Taki bu gün arkadaşlarından birinin annesi beni arayana kadar.Arkadaşına sinirlenmiş,ve yüzüne oyuncak atmış.Annesi bana güzel dille anlatmaya çalıştı.Evimizde hiç şiddet yoktur.Ne de ona uyguluyoruz.Her şeyi konuşarak halletmeye çalışıyoruz.Evde çok sakin bir çocuktur.Okula gitmeyi hiç istemiyor,hala alışamadı.Okula gitmeden önce hiç kötü şeyler çıkmazdı ağzından.Okuldan sonra ise her gün yeni,kötü kelimeler kullanıyor.Okulda kendini mutsuz hissediyor.Elimizden geleni yapıyoruz.Bu kavgacı huyundan vazgeçmesi için daha ne yapabiliriz? Pedagoga götürmeyi düşünüyorum.Aranızda bu tür davranışlar sergileyen,ve Pedagoga götürdüğünüz çocuğunuz var ise sonuçlarını paylaşabilir misiniz.Şimdiden teşekkürler.

 4. merhaba benim de oglum var 6,5 yaşında onu başkalarının yüzünden çok dövdüm ama ne kadar salaklık ettigimin farkına çok geç vardım şimdi çocugum okulda kavga ediyor yapmıyacagım diyor genede yapıyor geçen yıl pedagoga götürdüm ufak hap verdi azıcık sakinleşmişti aslında bu sene gene gitmem gerekiyordu ama gitmedim bi takım ilaçlarla kafasının uyuşmasını istemedim şimdi biraz daha iyi arada kavgaları oluyo ama yani dövmek çözüm degil büyüdükçe akıllanacaklar yaptıklarının ne kadar yanlış oldugunu anlıcaklar bizlere sabır demek düşüyor birde bir veli var benim çocugum onun çocuguna vurmuş diye geldi bende tamam ben onun ceza veririm dedim ama yapmasın bir daha dedi bende senin çocugun sataşıyormuş benim ogluma dedim ve bana dönüp sataşmak başka vurmak başka benimki satşa bilir ama seninki vuramaz dedi ve benim tepem attı sizce söyledigi dogru bişeymi
  şimdiden teşekkürler

 5. 8 ve4 yaşında iki kızım var.küçük kızımın aynı yaşta arkadaşı var. ama onunula devamlı kavga ediyolar ve birbirinden ayrılmakda istemiyolar . benim kızım son zamanlarda arkadaşın azarar vermeye başladı.ve arkadaşının babasıda kızın kızıma nasıl zarar verecegini ögretiyormuş. bunu duyunca şok oldum ne yapacagımı biemedim yazarsanız sevinirim(cocuk babamın ögrettigi gibi cimdik attım anne dedi)

 6. Benım oglum ondort yasın kardeslerını dovuyor bana bagırıyor bılmıyom neden boyle yapıyo anlatmıyo kızım karsı gelıyo ondan sınır oluyop bır cozum arıyom

 7. Slm 7yasin da bir oglum var cok hircin kavgaci inatci ve hemen agliyor birsey demeye korkuyorum olaylari hemen abartiyor
  Gelme anne vurma anne halbuyse ben oturdugum yerden kelk madim bile oyle doven. Bir ane de degilim ailede asla siddet yoktuk.ama neden boyle yapiyor anlamiyorum lutfen yardim edin

 8. Merhabalar arkadaşlar; Benim 8 yaşında bir oğlum 6 yaşında bir kızım ve 3 aylık bebeğim var. Ben gerçekten çok ama çok sinirli yapıda biriyim.En sevmediğim huyumdur bu. Ama ne yazıkki bende döven bir anneyim. Şuan oğlum 2. Sınıfa gidiyor. Yaramaz bir çocuk olduğundan dolayı sürekli kavga şikayetleri geliyor annelerden. Oğluma soruyorum Anne onlarda bana vuruyor bana bulaşıyorlar diyor. Bazı ebeveynler aşırı korumacı oluyorlar. Anlatıyorum çocuktur bu kavga eder yine barışırlar diye ama onların bu tavırları yüzünden benim oğlumun okulda bir tane bile arkadaşı yok. Öğretmeni de dahil olmak üzere Oğluma önyargı ile yaklaşılıyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Sınıfın ortak sorunu haline getirdiler çocuğu. Ben konuşuyorum babası konuşuyor ama ne yazıkki olumlu bir sonuç alamıyoruz. Bana önerebileceğiniz birşey varmı???

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM