Çocuğum Ders Çalışmıyor, Çocuğum Ders Çalışmayı Sevmiyor

Çocuğum Ders Çalışmıyor, Çocuğum Ders Çalışmayı Sevmiyor

Çocuk okula başlayana kadar, anne ve babalar birçok sorunla karşılaşmışlardır. Sonra çocuk okula başlamıştır ama sorunlar bitmemiş aksine tekrar başlamıştır. En büyük sorunlardan biride çocuğun ödevlerini yaparken sıkılması ve ders çalışmamasıdır. Bu çocuklar için normal karşılansa da, anne ve babalar için büyük bir sorundur. Çünkü çocuğun başarısız olması anne ve babalar için çocuğun istenilen yere gelememesi korkunç bir durumdur. Bu durum birçok ailenin yaşadığı bir sorundur. Çocuğun derslerine olan ilgisizliği, çocuğun motive olamaması önemli bir problemdir, anne ve baba içinde endişe verici bir durumdur. Ama bunun sebebini anne ve baba çocukta değil, kendinde aramalıdır.

Çocuğum Ders Çalışmıyor

Anne çocuğun hep ders çalışmasını ister. Sonra baba gelir aynı şekilde çocuğun ders çalışması için onu uyarır. Daha sonra çocuk onlara birçok neden sayar ve bu böyle devam eder. Karne günü ise eğer dersleri zayıfsa tam bir çatışma anı diyebiliriz. Çünkü iyi notlar beklerken zayıf olan notları görmek anne ve babalar için hayal kırıklığıdır. Mutlaka her anne ve baba çocuğunun iyi olmasını ister. Pekâlâ, çocuğunun iyi yerlerde olması için bu kadar çaba harcanırken çocuğunda ödev yapmaması ve hiçbir çaba harcamaması karşısında ne yapılmalı. Ne kadar sinir bozucu bir durum olsa da önce sakin olmak ve sinirlenmemek gerek.

Çocuğumun ders çalışması için ne yapmalıyım?

Öncelikle bir ders çalışma planı yapılmalıdır. Bunun içinde yemek, dinlenme, televizyon ve oyuna belirli bir süre verilmelidir. Böylece her şey zamanlı olduğu için çocuk ona göre bir plan yapar.

Çocuğa zorla ders çalıştırmak, bağırmak, ceza vermek, şiddet uygulamak ve başkalarıyla kıyaslamak en yanlış davranıştır. Böyle davranışlar çocuğa fayda değil aksine zarar verir. Çünkü çocuğun hevesi kırıldığı an, inatlaşıp söylenenlerin aksini yapmaya başlar.

Çocuğa sürekli komut vererek “öyle ders çalışma anlamazsın, böyle ders çalış” gibi cümleler çocuk için geçici ders çalışmadır. Önemli olan çocuğun isteyerek ve anlayarak ders çalışmasıdır.

Çocuğun ders çalışmamasında bir diğer önemli etkende, çocuğun kendine olan özgüvensizliğidir. Başarısızlık korkusu, kendini ispatlayamama, verilen görevi yapamama ve en önemlisi karamsarlık duygusudur. Çocuk “ben bunu anlamıyorum, zaten yapamayacaktım, ben başarısızım” gibi karamsarlık cümleleri kurduğu an ders çalışma isteği azalır. İlk olarak çocuk kafasında ki olumsuz düşünceleri silmelidir. Yoksa asla derse odaklanamaz.

Çocuğun ders çalışmamasında ailenin tutumu ve davranışları da çok önemlidir. Ebeveynlerin ilgisizliği, çocuğu kendi haline bırakmaları çocuğu dersten soğutur ve sorumsuz bir kişi haline getirir.

Anne ve baba her zaman çocukla ilgilenip ona her konuda destek olmalıdır. Ona olumsuz cümleler söylememeli ve onurunu kırmamalıdır.

Çocuğa ders çalışması için gerekli ortam ve imkân sağlanmalıdır. Çalışma masası, ayrı bir oda ve sessiz bir ortam yani çocuğun dikkatini dağıtacak hiçbir şey olmamalıdır.

Çoğu öğrenci ders çalışmayı sevmez ve bunu yapılması zorunlu bir şeymiş gibi algılarlar. Her zaman ders çalışmayı kendileri için değil de başkaları için yapıyorlarmış gibi davranırlar. O yüzden de ders çalışmayı pek sevmezler. Onlar için oyun, televizyon, gezmek ve arkadaşlar hep ön plandadır. Çocuğun öncelikle dersi ve ders çalışmayı sevmesi gerekir. Çünkü her çocuk için sevdiği bir şeyi yapmak mutluluk verir. Daha sonra ders çalışmayı sürdürmesi gerekir ve sonunda da başarıya ulaşır.

Çocuğunuzun başarısını hep takdir edin ve onu onurlandırın. Böylece iyi bir şeyler yapabilmek için uğraşıp derslerine daha çok ilgi gösterecektir.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Tuvalet Alışkanlığı: Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? başlıklı makalemizde bebeklerde tuvalet eğitimi nasıl verilir, bebeklere tuvalet eğitimi nasıl verilir ve bebeklere tuvalet eğitimi nasıl verilmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

22 YORUM

 1. çocugum dersi severken birden dersten sogudu ne yapmalıyım

 2. çocuğum ders yaparken çok sıkılıyor ve dikkatini başka yönlere veriyor ben bu konuda ona nasıl yardımcı olmalıyım

 3. çocuğum ödev yaparken çok sıkılıyo ve sinirleniyo çocuğum ne yapmalı?

 4. çocuğum hiç ders çalışmak istemiyor sürekli oyun oynamak boşa zaman geçirmek istiyor çalış dedigimde ise çalışmıyorum diyor bagırıyor sinirleniyor benide sitrese sokuyor ama çougumun sorununu bulamıyorum ne yapmam gerektiğini bilmiyorum nasıl davranmalıyım ki çocuğum ders çalışmalı ne olursunuz banada yorum yapın

 5. oğlum ders çalışmaya başlamada önce çok gergin oluyor

 6. kızım 18 yaşında mesleklisesinde okuyor bu sene son ama hiç ders çalışmıyor ama hiç çok üzülüyorum ve ne yapacağımı bilmiyorum bir hedefi yok nasıl yönlendirebilirim çok öneri dinledim ama faydası yok

 7. çocuğum ders çalişmayı işkence gibi ğörüyor daha derse başlamadan ne kadar çalışıcam diyor bunun için ne yapabilirim

 8. ben ders çalışmayı sevmiom püff çok sıkıcı annem hep ders çalış dio çok sinirleniom

 9. cocum ılk okul bırıncı sınıfa gıdıyor ders calısmak ıstemıyor .nasıl yaklasmalıyım .

 10. çocugum ders çalışmıyor ne yapabilirim lütfen yardım

 11. onder gobel

  kızım ilk okul 1 e gidiyor ve hiç ders çalışmak istemiyor ve öğretmeni ona böyle giderse sınıfta kalacağını söylemiş ve çok üzülmüş cok çalışıp düzeleğini anlatmama rağmen hala daha ders çalışmamakta ısrar ediyor nasıl davranmalıyım bilmiyorum yardımlarınızı bekliyorum saygılarımla

 12. Oğlum 15 yaşında meslek lisesine gidiyor.Ders ypmayı işkence gibi görüyor.Kendine güveni yok.Ben çalışıyorum.Herkesin fikrini Rehber hocasıyla görüştüm,,psikoloğa kadar gittim dikkat eksikliği var dedi.Söylenenleri yaptım ama bir türlü derse odaklanmıyor.Derse oturduğu zaman mutlaka ya susuyor,ya lavaboya gidiyor veya gözü bir şeye takılıyor ders çalışıyormuş gibi yapıyor yalnız çalışmıyor.Lütfen bu konudaki öneriniz

 13. toprak şen

  merhabalar 5 yaşındaki oğlum 6 aydır kreşe gidiyor ama son 2 aydır bir şeyi farketim ve öğretmeniyle paylaştım ve doğru olduğunu söyledi okulda herşey den çok mutlu ama ders saati gelince offflayıp pufluyormuş yapmak istemiyormuş evdede farketim mesela sınıf 9 rakamdayken oğlum daha 1i bile yazamıyor ezberiçok iyi yani sırayla saya biliyor ama rakamı göstereyim bilemiyor ve rakamı ben yazıyorum sayfanın bir kenarına bakarak yazsın diye yinede yazamıyor 1 haftadır 1 sayısını öğretmeye çalışıyorum hala yazamıyor arada bazı rakamları yazıyor ama ne yapacağımı bilemiyorum ve okulada gitmek istemiyor son 1 aydır sırf ders yapmamak için lütfen bana yardımcı olun ilgi ve alakanız için teşekür ederim

 14. soner barış kılıç

  ben 11 yaşındayım 4. sınıfa gidiyorum annem bana hep zorla ders çalış diyor bütün günlerimi hapsediyor size bilgi vereyim anneler çocuğunuzun ders çalışması için çocuk eğlenmeyi çok sever ama derse gelin ce hevesi daha azdır bunun sebebi sıkıntı çocuğunuzu eğlendirerek ders çalıştırın yani şöyle mesala bu kaç nazikçe söyleyin güler yüzle neşeyle gönülde sevecenlikle ama şöyle derseniz bu kaç hadi söyle sabaha kadar bekleyemem sertçe derseniz çocuğun onuru kırılır anne babadan güvencini kaybedebilir 1 yarım saat ders çalıştırın 15 dk ara verin mesela şöyle o gün hangidersleri işledi onların hepsinden 15 dk çözsün ama hafta sonu şöyle yarımsaat ders 15 dk ara çocuk oyun oynamak için herşeyi yapar şöyle 1 dders programı gibi 1 şey diyecem okuldan geldikten sonra 10 dk dinlendin sonra üstünü değiştirsin sonra 1 veya 1buçuk saat serbest bırakın oynasın sonra yemek yesin. yemek yedikten sonra dersini yapsın ondan sonra o günün işledikleri şeyleri 1 kere gözden gerçirsin. dişlerini fırçalasın yatmaya yakın 1 bardak sütünü içsin yatarken bildiği dua ları okusun ALLAHA şükür etsin ama dua ları okurken her duada besmele çeksin besmele şudur bismillahrahmanrahim başka sorusu olan varsa sorsun kısa 1 süre sonra cevaolarım.

 15. valla sanırım bu işin çözümü yok gibi duruyor benim oğlumda 11 yaşında 2.dönem kafasına saksı düşmüş gibi hiç birşey ile ilgilenmiyor ne yapacağımı bilmiyorum fikri olan varsa bana yardımcı olursanız sevinirim ….s.o.s durumundayım yani

 16. Ya der sıkıcı ders yaaprken canım sıkılıo sanki bayılacakmışım gibi oluo ara sıra bağlanıom kim beni o sırada yemek ye gel bi bunu yap dediğinde kızıom sonra çalışamıom.
  Bir çare verin.

 17. kızım ilk okul “1”e başladı ama kenine güvansizligi var.Ben yapamam ben bilemem gibi cümleler kullanıyor.Dersle hiç ilgilenmio .ben hadi biraz ders yapalım dedigimde ben bilemem deyip aglıo,ögretmeni böyle giderse sınıfta kalacagını söylüyo bu durumda beni cok üzüyo ne yapmalıyım nolursunuz bana yardımcı olun.ilginiz için tşklr.

 18. ÇOCUGUM BİRİNCİ SINIFA GİDİYOR VE DERSİ SEVMEDİĞİ GİBİ YAPMAKTAN ÇOK SIKILIYOR NE YAPMALIYIM

 19. OĞLUM COK ZEKİ AMA OKULDA DERSİNE HİÇ DİKKATİNİ VERMİYOR

 20. OĞLUM İLK OKUL BİRİNCİ SINIFA GİDİYO COK ZEKİ OLMASINA RAMEN DERSİNE DİKATİNİ VERMİYOR LÜTFEN BİR YOL GÖSTERİN GÖSTERİNKİ BENDE SİTENİZİN Bİ İŞE YARADIĞINI BİLEYİM HAKSIZMIYIM

1 2