Çocuğum Altını Islatıyor: Çocuğun Altını Islatması ve Nedenleri

Çocuğum Altını Islatıyor: Çocuğun Altını Islatması ve Nedenleri

Sanılanın aksine, altını ıslatma sorunu,  kolayca üstesinden gelinecek bir sorundur. Çünkü bu olay sadece sizde değil birçok ailede vardır.

Çocuğun Altını Islatması ve Nedenleri

Çocuklarda alt ıslatmanın birçok nedeni olabilir. Asıl önemli olan bu sorunun hangi yaştan sonra problem oluşturduğudur. Normal olarak çocuk üç yaşına kadar altını ıslatabilir. Bu durumun kontrolü beş yaşına kadar sağlanmış olması gerekir. Üç yaşından sonra gündüz altını ıslatma kontrol altına, beş yaşında ise gece altını ıslatma kontrol altına alınmalıdır. Eğer hala beş yaşından sonra geceleri altını ıslatma sorunu yaşıyorsa bir problem var demektir. Genelde erkek çocukları kız çocuklarından daha çok altını ıslatma sorunu yaşar. Bir genelleme yapıldığında üç yaşındaki çocuklar %40 oranında, beş yaşındaki çocuklar %20 oranında, altı yaşında çocuklar %10 oranında alt ıslatma sorunu yaşarlar. Alt ıslatmanın farklı nedenleri varken ilk önemli nedenler ve alt ıslatmanın sebepleri şunlardır:

Çocuğun Altını Islatmasının Nedenleri

İlk olarak kalıtsal nedenler önemli rol oynar, daha sonra ise ailede böyle benzer bir durumun olması riski arttırır.

Çocuğun ateşli hastalıklar geçirmesi ve böbrek ve ya idrar yolları enfeksiyonu gibi rahatsızlığının olması,

Bir diğer önemli nedende, çocuğun sinir sisteminin normale göre daha yavaş gelişmesi,

Bu sorunda anne ve babanın da bazen rolü vardır. Çünkü çocuğa tuvalet eğitimini geç yaşta vermesi altını ıslatmasında büyük rol oynar. Ebeveynlerin çocuğa tuvalet eğitimini erken yaşta vermesi gerekir.

Bazense derin uyku en sık rastlanılan sebeplerden birisidir. Çocuk derin uyku esnasında idrara sıkıştığının farkına varamaz. Bu yüzden altını ıslatma sorunu yaşar.

Ailede sürekli kavga edilmesi, geçimsizlik, anne ve babanın boşanması ve aile içi şiddet de bu sorunun çıkmasında başrollerdedir. Çünkü çocuk psikolojik olarak etkileneceğinden bazen bilinçli olarak bunu yapabilir.

Gece altını ıslatan çocuklarda herhangi bir şekilde davranış bozukluğu veya zekâ geriliği gibi bir problemin olması bu durumu tetikler.

Çocuğa verilen tuvalet eğitiminin nasıl verildiği de önemlidir. Çünkü çocuğa bağırılarak, sert ve baskıcı bir biçimde çocuk korkutularak verilen eğitim başarısızlık gösterir.

Çocuğa karşı gösterilen ilgi ve sevginin az olması ya da çocuğa sevgi gösterilmemesi.

Yeni bir kardeşin olması ve çocuklar arsında eşit sevgi gösterilmemesi nedeniyle oluşan kıskançlık alt ıslatma nedeni olabilir. Çocuk dikkat çekmek amacıylada yapmış olabilir.

Bazense altını ıslatan çocukların şeker hastalığı, böbrek hastalıkları, mesane hastalıkları gibi rahatsızlığı olduğu bilinir.

Çocuğun alıştığı bir çevreden ayrılmak taşınmak çocuğun altını ıslatma nedenlerinden olabilir.

Altını ıslatan çocuğum için ne yapmalıyım?

Bir önceki yazımız olan Çocuk ve Disiplin: Çocuklarda Disiplin Nasıl Sağlanır? başlıklı makalemizde 9 aylık bebek nasıl egitilir, Çocuk Gelişimi ve çocuk nasıl eğitilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

1 YORUM

  1. cok faydali seyler solemisiniz bunlari deniycem tesekurler