Çocuğa Bir Yakının Ölümü Nasıl Anlatılmalı?

 

Oldukça bu konu karmaşıktır. Ölüm duygusunu yetişkinler bile son derece zor kabullenirken, kayıp nedeni ile çocukların yaşadıkları karmaşık duygularla baş etmeleri için tabi ki yardıma ihtiyaçları vardır. Tanıdıkları bir kişiyi çocuklar, bir daha göremeyeceklerinin ne anlama geldiğini çözmekte zorlanabilir. Olup bitenle ilgili bu nedenle kuşku taşımaları da normaldir.

Bu konuda yine nasıl hissettiğinizle ilgili dürüst olursanız, kendi duygularını çocuğunuz da daha iyi ifade edecektir.

  • Onunla ölen kişi hakkında konuşun ve bu kişiyle ilgili çocuğunuzun neler hissettiğini ve onun için ne anlam ifade ettiğini anlatmasına izin verin.
  • Ölen kişiyi anımsatacak eşya ya da fotoğrafları saklamaya çalışmak gibi bir hataya düşmeyin. Ölümün çok kötü bir şey olduğunu duygusunu böyle davranarak yaratmış olursunuz.
  • İnandığınız manevi açıklama ne ise ne olduğunu anlatmaya yardımcı olması için onu kullanın. Ancak çocuğunuzun bu fikre inanması için bu açıklamayı yaparken zorlamaktan kaçının. Birisinin yok olduğuna dair somut bir düşünceye sarılıp bunun ilk başlarda ne anlama geldiğini doğru bir biçimde anlamayacaktır.

Aileden biri hasta ise;

Çocuk üzerinde aile içinden birisinin hasta olması, kimin hasta olduğuna göre etki bırakır. Eğer aileden birisinin hala sürmekte olan hastalığı varsa, nasıl o kişinin ziyaret edilmesi ile ilgili kararlar almalı ve onunla ilişki kurmaya devam edilmelidir. Genel terimlerle on yaşın altındaki çocuklarınıza hastalıktan bahsedebilirsiniz. Biraz daha fazla bilgiyi biraz daha büyük çocuklarınıza verebilirsiniz. Diğer yetişkinlerden ihtiyacı olan desteği vermeleri içinse yardım alın. Çok fazla üzerinde baskı yaratacağı ve daha fazla sıkıntı hissedecekleri için çok fazla çocuklarınıza yaslanmayın.

Çocuğunuza tutunacak bir dal olun;

Anne babasına bir çocuğun verdiği tepkiler, onlarla kendisini ne kadar güvende hissettiğini ve ne kadar onları güvenilir bulduğuna bağlıdır. Ev hayatınızı şayet olabildiğince dengeli ve istikrarlı bir hale getirirseniz, ailenin tümünün gelişmesi ve büyümesi için fırsatlar sunabilirsiniz. Etraflarındaki koşulların, çocuklar büyüdükçe onlara nasıl davranmaları gerektiğini öğrettiğine güvenirler ve bizim düşüncelerimize onlara rehberlik etmemiz için bel bağlarlar.

Bir önceki yazımız olan İlgi Arama (Manipülasyon) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü