Çalışan Anneler Nasıl Zaman Tasarrufu Yapar

?

Zamandan, hayatınızı kolaylaştıracak bu önerilerle tasarruf ederek hem kendinize hem de ailenize kaliteli zamanlar ayırabileceksiniz.

Sürekli yoğun iş temposu ve hayat koşuşturmasından dolayı bir hızdaysanız ve ne kendinize ne de ailenize yeteri kadar zaman ayıramıyorsanız bu tavsiyelere bir göz atmalısınız.

Koşuşturmayla hayatı geçen annelere işte zaman tasarrufu sağlayacak öneriler;

Önceden yemekleri hazırlayın: En önemli zaman tasarrufunu anneler için sağlayacak şey, önceden yemekleri hazırlamaktır. Bir haftalık yemeği, birçok yoğun anne hazırlayıp buzluğa koymayı tercih ediyor. Geriye hafta içi sadece yemeği ısıtıp sofraya koymak kalıyor.

Bir düzeniniz olmalı: Dolaplarınızın düzenli olmasına özen gösterin. Düzenli olarak e-maillerin kontrol edilmesi, anahtarların yerinde olması, önemli telefon görüşmelerinin not edilmesi, kısaca bir not merkezi oluşturmak işe yarayacaktır.

Listeniz olsun: Tıpkı alışveriş listeniz gibi hafta içinde yapmanız gerekenleri de listeleyin. Listeye gerektiğinde ekleme ya da çıkarma yapabilirsiniz. Liste yapmak yoğun bir günde hallettiğiniz işlerin üzerini çizmenizi sağlayarak faydalı olacaktır. Liste yapmakta utanılacak bir durum yoktur. Meşgul birisi olduğunuzdan, unutmanız gayet doğaldır.

Takvimi işaretleyin: Takvime, herkesin hatırlaması gereken konuları not alın. Masa takviminize ya da cep telefonunuza alacağınız küçük notlarla kolayca planlamanızı yapabilir ve hiçbir şeyi böylece son dakikaya bırakmamış olursunuz.

İnternetten fatura ödeyebilirsiniz: İnternetten faturalarınızı ödeyerek zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda elektronik fatura ile kağıt tasarrufu da yapmış olursunuz.

İş bölümü gerçekleştirin: Diğer aile üyelerinden ihtiyacınız olduğunda yardım isteyin ve onlarla işbirliği yapın. Çocuklarınız eğer yeterince büyükse gerçekten size yardım edebilir.

İşlerinizi bir gece önceden halledin: Herkes sabah evden çıkarken, evde karmaşa yaşanabilir. Çocuklarınızın beslenme çantasını, giyeceği kıyafetleri bir gece önceden hazırlayın. Gece çocukları yıkamak da sabah karmaşasını önleyebilir.

Bir önceki yazımız olan Bebekler Kucak Alışkanlığından Nasıl Vazgeçirilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü