Boş Gebelik Nedir Nasıl Anlaşılır ?

Boş Gebelik Nedir Nasıl Anlaşılır ?

Döllenmiş olan yumurtanın embriyo haline dönüşmemesi sonucunda boş gebelik durumu meydana gelir. Boş gebelik durumunda erken düşük olarak da durum isimlendirilebilir. Gebelik kesesinin oluşup embriyonun oluşmaması sonucu da meydana gelebilmektedir. Boş gebeliklerde hormonlar üretildiğinden dolayı da hamilelik testlerinde pozitif sonuçlar alınmaktadır. Boş gebelik tedavisi uzman doktorlar tarafından yapılmaktadır. Genellikle hamileliğin 7 ile 12. Haftalarında düşükler gerçekleşmektedir.

 

Boş Gebeliğe Neden Olan Faktörler

 

Hamilelik döneminin ilk üç ayında meydana gelen bebek düşüklerinin yarısı boş gebelik olarak adlandırılır. Kromozomal problemler sonucunda oluşur. Kadın vücudu fetüste meydana gelen anormal şekilde kromozomları tanımaktadır. Boş gebelik kaçıncı haftada belli olur diyenler için doktora danışmaları gerektiğini belirtmeliyiz. Fetüsün sağlıklı bir bebek olmayacağını anlayarak hamilelik durumunun devam etmesine izin vermemektedir. Bu durumun sebebi ise anormal hücre bölünmeleri, kötü kaliteli spermler ve yumurtalar nedeni ile olabilir.

 

Hamilelerde Boş Gebelik Belirtileri

 

Boş gebelik durumu bir düşüklük durumu olarak adlandırılır. Döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yapışması sonucunda meydana gelebilmektedir. Embriyo bu aşamada gelişimini tamamlayamamaktadır. Boş gebelik yaşayanlar gebelik durumunun belirtilerini de dile getirmektedir. Belirtiler doktorlar tarafından incelenerek işlemler yapılmaktadır. Hücreler embriyo şeklini almadan kese şeklinde kalabilmektedir. Genellikle bu durumda hamilelik ilk 3 ay içinde meydana gelmektedir. Belirtileri normal düşüğe benzemektedir. Riskli gebelik durumlarında bebek anneye zarar vermeden kürtaj yolu ile ya da ilaçlar yardımı ile anneden doktorlar tarafından alınmaktadır.

 

Boş Gebelik Tedavisi Nasıl Olmaktadır?

 

Gebelik durumuna bağlı olarak boş gebelik hali her bayanda farklı şekilde tedavi edilmektedir. Boş gebelik kesesi görüntüleri doktorlar tarafından incelendikten sonra sonuçlara erişilmektedir. Erken tespit edilmesi durumunda doktorlar bu durumu tespit ettikten hemen sonra bir hafta beklemeyi isteyebilmektedir. Embriyonun oluşmadığından emin olduktan sonra gereken işlemler yapılmaktadır. Boş gebelik kesinleşip kanamalar başladıysa doktor kürtaj yapmayı da teklif edebilmektedir. Bu işlemlerin hızlı gerçekleşmesi için ilaçlar da kullanılmaktadır.

 

Boş Gebelik Tanısı Konulma Aşamaları

 

Normal gebelik ve boş gebelik durumu birbirinden kese içinde yer alan ve yolk adı verilen kesenin incelenmesi ile ayırt edilmektedir. Boş gebelik hcg değerleri doktorlar tarafından izlenerek değerlendirmeler yapılmalıdır. Yolk kesesi gerçek gebelik durumunda ortaya çıkmaktadır. Genel anlamda hamilelik başladıktan beş hafta kadar sonra bebek ultrason ile görülmelidir. Bu durum gerçekleşmezse de de boş gebelik teşhisi konulmaması gereklidir.

Hamilelik döneminde daha önce düşük ya da boş gebelik geçmişi olan anne adaylarının gebeliklerinde çok daha fazla endişe ve stres meydana gelebilmektedir. Bu duruma sebep olan genetik bir hastalık yok ise boş gebelik sadece bir gebeliğe özgüdür. Çok az kadında tekrarladığı da gözlemlenmiştir.

 

Boş Gebelik Nasıl Sonlandırılır?

 

Boş gebelik durumunda tanı konulduktan hemen sonrasında bebek gelişmediği için gebeliği devam ettirmek için yapılacak bir şey ne yazık ki yoktur. Bu duruma gelindikten sonra vücudun kendi kendine keseyi atması beklenmektedir. Boş gebelik ne zaman düşer sorusuna doktorlar tarafından en kısa sürede gerçekleştiğini belirtmemiz gerekmektedir. Kürtaj ile kese tahliye de edilebilmektedir. Ultrason görüntülerine bakıldığında kesede bozulmalar mevcut ve yanı sıra vajinal kanamalar da var ise kürtaj yapılmadan kesenin kendi kendine vücuttan atılması beklenmektedir. Birden çok gebelik kaybı söz konusu olduğunda ise vücut kendi kendine keseyi dışarı atamıyor ise genetik araştırmalar planlanmış ise kürtaj ilk tercih olarak karşıya çıkmaktadır. İlaç yoluyla da gebelik sonlandırılmakta olup ek sık tercih edilmemektedir.

Bir önceki yazımız olan Hamileyken Peynir Nasıl Tüketilmeli? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü